U tónovaných skel jednoznačně převažují klady. Zápory se pojí pouze s neprofesionálním ztmavením oken.

V letních měsících dokáže snížit teplotu v kabině

Horké léto, auto zaparkované venku a vy potřebujete rychle odjet. Můžete mít sebevýkonnější klimatizaci, ale je to nemožné. V autě se prvních pár minut nedá existovat. Když je ve stínu 30 stupňů a parkujete na slunci, už během půlhodiny stoupne teplota vzduchu v interiéru na extrémních 50 stupňů. Palubní deska a ostatní materiály uvnitř se za stejný čas dokážou rozpálit na 70 stupňů. To už je hodnota, která může způsobit popáleniny třetího stupně. A právě tady přichází na řadu ztmavená okna, která dokážou zabránit průchodu až 99% UV záření a až 92% tepelného záření. V autě tak bude mnohem příjemněji i za extrémních podmínek.

Napomůže při ochraně proti krádežím

Většina zlodějů si auta na vykradení vytipuje podle toho, co spatří uvnitř. Prochází parkoviště a přes okna zkoumají, kde trčí peněženka, telefon, nebo jestli se v některém z kastlíků nepovalují peníze. Pokud se tak stane, máte zaděláno na malér. Obzvláště, pokud se nacházíte daleko od domova, třeba někde v cizině. Jet stovky nebo tisíc kilometrů s izolepou oblepenou igelitkou místo okna, to opravdu nechcete. Proto se vyplatí nejen nenechávat věci v autě, ale i ztmavit skla. Pro zloděje je pak mnohem náročnější zjistit, co se uvnitř nachází. Okno polepené fólií se navíc velice těžko rozbíjí a je více než pravděpodobné, že to zloděj rychle vzdá. Naopak při nehodě se na fólii střepy nalepí a okno jde lépe vytlačit.

Tónování skel jako designový doplněk

Málokdo by čekal, jaké divy udělá tónování oken s celkovým vzhledem auta. Obzvláště, pokud má více tmavých/černých doplňků. Karoserie poté působí dynamičtěji a agresivněji. Při kombinaci s jinými doplňky, polepem karoserie nebo třeba jen zrcátek či střechy, se z vašeho miláčka může stát s trochou nadsázky úplně jiné auto.

Vybírejte u certifikovaných odborníků

Je mnoho firem, které se tomuto odvětví odborně věnují. Bohužel je i nespočet takzvaných „domácích kutilů“, kteří udělají na první pohled sice stejnou, ale ve výsledku znatelně horší práci. To je vlastně i jediný výraznější minus polepených oken. Jde hlavně o to, že profesionálové vám dají certifikát. Vy si tak můžete být jistí, že je vše legální. Nebudete mít problém na STK ani při silniční kontrole od policie. To u amatérsky lepených fólií neplatí. Ty navíc postupem času mění odstín, mohou se loupat, praskat a nehezky vrásčit.

Foto: AS Performance