Tento měsíc byla představena dvě velice zajímavá auta z říše supersportů. Porsche 911 GT3 a McLaren Artura. Je zajímavé sledovat, jak se dnešní svět mění. GT3 je totiž něco jako dinosaurus, zatímco Artura robot z budoucnosti. Pojďme si porovnat jejich techniku.

Motor

Je až k neuvěření, že GT3 si i nadále dokázalo udržet atmosférický motor. Vzadu je uložený plochý šestiválec boxer s objemem 4 litry. Výkon 510 koní je dostupný při šílených 9000 otáčkách. Slovo eko je u tohoto auta spíše sprosté slovo. Motor totiž pochází ze závodního speciálu 911 RSR.

Artura na to jde úplně opačně. Uprostřed je umístěný sice taky šestiválec, ale tím veškerá podobnost končí. Je vidlicový a má objem 3.0 litru, mezi válci se nachází dvojice turbodmychadel. Výkon je v dnešní době nezajímavých 577 koní. O něco víc cool je fakt, že točí 8500, na přeplňovaný motor úžasné číslo. To ale není vše, protože benzinovému motoru pomáhá elektromotor o výkonu 94 koní. Kombinovaný výkon je 671 koní. K tomu všemu dokáže jet 30 kilometrů při rychlosti až 130 km/h pouze na elektřinu.

Převodovka

Porsche má klasický šestistupňový manuál (může mít i dvouspojkové PDK). Takže tady není příliš co dodat.

U McLarenu je to zase složitější. Má osmistupňovou dvouspojkovou převodovku, ve které je zabudovaný již zmíněný elektromotor.

Podvozek

GT3 dostalo přední nápravu s dvojitými trojúhelníkovými rameny ze závodního stroje RSR. Vzadu je víceprvkové zavěšení z klasické 911 (+ natáčení zadních kol). Pak tu máme pečlivě naladěné pružiny a tlumiče.

Artura má přední zavěšení ze speciálního modelu Senna. Vzadu se nachází pětiprvkové zavěšení. Podvozek nabízí tři možnosti nastavení – Comfort, Sport a Track.

Hmotnost

U Porsche šetřili, kde se dalo. Méně odhlučňovacích materiálů, alcantara, všude karbon, odlehčený výfuk, brzdy, tenčí skla. Výsledkem je hmotnost 1418 kilogramů.

Na Porsche sice karbon všude vidíte, ale McLaren z něho opravdu je. Až na pár drobností, úplně celý. I díky tomu váží pouhých 1495 kilogramů. Skvělé číslo na auto, které má dodatečnou zátěž v podobě baterií.

Dynamika

911 akceleruje z 0 na 100 km/h za 3.4 sekundy a jede až 320 km/h.

Artura první disciplínu zaokrouhluje na rovné 3 sekundy a k maximální rychlosti přidává dalších 10 km/h.