SUV Cayenne a roadster Boxster stojí za záchranou celé automobilky Porsche

Automobilka Porsche se na přelomu tisíciletí potácela v nepříliš dobré finanční situaci. Šlo sice o značku, která vyráběla jedny z nejlepších sportovních aut na světě – samozřejmě 911. Nicméně tehdejší generace 996 nebyla zrovna nejoblíbenější. Především kvůli kontroverznímu designu světel. A tak nastala potřeba zachránit značku, zvýšit prodeje a vydělávat peníze. Jenže k tomu tady nebyl vhodný model. Proto vznikly dva nové. Svět mohl přivítat sportovní roadster jménem Boxster, který se stal okamžitě prodejním trhákem. Ještě lepším počinem pak bylo první SUV od Porsche – rozporuplný Cayenne. Úspěch Cayenne nakonec motivoval Porsche k vytvoření dalšího praktického modelu Panamera a následně menšího SUV Macan.

V Evropě se ročně prodává téměř 14 000 kusů Porsche Cayenne

Porsche Cayenne byl představený v roce 2002, kdy vzbudil velký rozruch. Fanoušci značky si nebrali servítky. Není to pravé Porsche, ale jen špatně ovladatelné auto pro bohaté. Jenže opak byl pravdou, šlo o velice dobře jezdící SUV, které už se dá v rámci kategorie označovat za legendu. A projevilo se to i na prodejích, které byly doslova pohádkové. Jen v Evropě se v roce 2003 prodalo přes 12 000 kusů. Průměrně se v Evropě v letech 2003-2021 prodává více než 14 000 Cayennů ročně. Dá se tedy mluvit o tom, že po boku Boxsteru Cayenne opravdu zachránil celou automobilku. Díky tomu tu dodnes můžeme mít extrémní sportovní vozy, jakými jsou například Porsche 911 GT3. Bez Cayenne by peníze na vývoj těchto “hraček” nebyly.

Díky Cayenne tu dnes máme speciály jako 911 GT3

Celkem existují tři generace, přičemž ta třetí je v prodeji od roku 2018 dodnes. Druhá se vyráběla v letech 2010-2017 a první 2002-2010. Porsche Cayenne je stejně jako 911 odjakživa k dispozici v mnoha motorizacích a verzích. Uděláme-li průřez všemi generacemi, tak si můžete pořídit naftový exemplář, atmosférický šestiválec, osmiválec, ale zároveň i přeplňované jednotky.

S každou novou generací se rozrůstá počet nabízených motorizací a karosářských verzí

První generace 955 měla v základu 3.2 litrový šestiválec s výkonem 250 koní. Vrcholné Turbo s přeplňovaným 4.5 V8 disponovalo více než dvojnásobným výkonem – 521 koní. Nejoblíbenějšími byly verze Cayenne S s atmosférickými V8 o objemu 4.5 litru – 345 koní.

Následující generace 957 byla k dispozici taktéž se základním atmosférickým šestiválcem, ovšem o objemu 3.6 litru. Verze Turbo S s 4.8 V8 Turbo posílila na 550 koňských sil. Nově se objevilo i provedení GTS, které doplnilo klasické, již od první generace zaběhlé motorizace V8, S a Turbo. Zarytými Porsche fanoušky nenáviděnou novinkou byl Cayenne Diesel s motorem 3.0 V6 o výkonu 240 koní. Mezi zákazníky se však těšil oblibě.

Třetí generace 958 se rozrostla ještě více. Přibyly hybridní technologie a nová karosářská varianta Coupe. Vrcholné Turbo S E-Hybrid je nejvýkonnějším Cayenne vůbec. Kombinovaný výkon elektromotorů a přeplňovaného 4.0 V8 je 680 koní. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 3.8 sekundy a jede téměř 300 km/h. Atmosférické motory už aktuálně nepořídíte. Základní verze má přeplňovaný šestiválec a sportovněji střižené S má poprvé v historii taktéž šestiválec o objemu 2.9 litru – 440 koní. Abyste  si mohli vychutnávat V8, musíte sáhnout minimálně po GTS.

Fotografie: Auta Super