Jak pravidelní čtenáři WikiCars.cz vědí, byl jsem a stále jsem fanouškem hot-hatchů. Bohužel, ty poslední dobou z trhu pomalu, ale jistě mizí, takže v mnoha případech je potřeba vybírat ze zánovních či ojetých kousků. Ze své FB skupiny Hot-hatch CZ (WikiCars.cz) vím, že spousta lidí řeší, co dalšího po hot-hatchi koupit. Většina z nich končí u BMW divize M, ti šťastnější pak u Porsche (čau Ondro a Thomasino). Těmi Porsche jsem myslel hlavně 718 a 911, ale poslední dobou si hlavně v zahraničí všímám, že hodně lidí usedá za volanty Macanů. Dle mnoha recenzí renomovaných redakcí jsou přirovnáváni právě k hotchatchům, jen k tomu přidávají vyšší světlou výšku, honosné interiéry a slušnou praktičnost.

První generace Macanu se vyráběla v letech 2014 až 2023, kdy přišla generace druhá, ta je čistě elektrická. Zajímavé jsou prý kousky s přeplňovaným dvoulitrem, tento motor není ničím jiným než třetí generací milovaného 2.0 TSI EA888. Automobiloví novináři u verze s tímto motorem vyzdvihují především jeho překvapivou lehkost, přesné řízení a skvělý podvozek, který krom jistoty v zatáčkách poskytuje i dostatek komfortu.

Porsche Macan s 2.0-litrovým benzinovým čtyřválcem a s nájezdem okolo 100 000 kilometrů pořídíte za nějakých 800 000 Kč (ke květnu 2024). Naladěn je na výkon 252 koní při 5000-6800 ot./min. a točivý moment 370 Nm při 1500-4500 ot./min. Spárován je se sedmistupňovou převodovkou PDK a pohonem všech kol. Porsche na tomto pohonu výrazně zapracovalo, takže nejde o klasický Haldex preferující přední kola. Mezinápravová vícelamelová spojka integrovaná do skříně převodovky (po vzoru 911 Carrera 4) posílá více výkonu dozadu, čímž se snaží eliminovat nedotáčivé tendence. V terénu pak síly rozděluje v poměru 50:50, ale je schopná preferovat i přední kola. Tento 1770-kilogramový cvalík zrychlí z 0 na 100 km/h za 6.7 sekundy a jede maximální rychlostí až 229 km/h.

Říkáte si, že dynamikou zaostává za vaším hot-hatchem? Tím se dostáváme k velké přednosti tohoto motoru – lze ho velmi snadno upravit. Například se softwarem APR Stage 1 dosahuje výkonu 310 koní a točivého momentu 489 Nm. To znamená, že dynamicky pak přinejmenším dorovnává sice stále výkonnější, ale taky o 95 kilogramů těžší Macan S s 3.0 V6 bi-turbo, jenž je kvůli vyšší hmotnosti nad přední nápravou trochu těžkopádnější.

Macanem jsem dříve až pohrdal, ale čím více si o něm čtu, tím zajímavějším autem pro mě je. Škoda, že jsem ho doposud neměl možnost otestovat.

Macan polepený matnou ochrannou PPF folií je dílem AS Performance.