Porsche Panamera je rodinná 911 pro každý den

Na vývoji Porsche Panamera se pracovalo už od roku 2005. Od začátku mělo jít o čtyřdveřové sportovní kupé konkurující vozům Maserati Quattroporte, Mercedes-Benz CLS a později Aston Martin Rapide. Za rivaly však lze považovat i Bentley Continental nebo Ferrari 612 Scaglietti, i když v jejich případě jde o třídveřové vozy. Název Panamera je odvozený od mexického dálkového závodu Carrera Panamerica (ano, jméno 911 Carrera má úplně stejný původ). Produkční auto bylo oficiálně představeno na autosalonu v Ženevě roku 2009. Část fanoušků Porsche si Panameru zamilovalo, ale někteří ji dodnes nenávidí. Je to společnost rozdělující auto stejně jako SUV Porsche Cayenne.

První generace se vyráběla 7 let. Pod kapotou se vystřídala slušná řádka motorů. Základem byl 3.6 V6 s výkonem 300 koní. Často jste mohli narazit i na 250 koňový diesel 3.0 V6. Hybrid kombinující 3.0 benzin a elektromotor disponoval hodnotou 380 koní. Ty pravé Panamery však nesou označení S, GTS, Turbo a Turbo S. Všechny tyto kousky mají 4.8 V8. Od 400 koňového eSka, přes 430 koňové GTS až po oturbené Turba s výkony 500 a 550 koní. Pohon zadních kol mají slabší verze končící Panamerou S. Turba jsou zase jedinými verzemi, které mají maximální rychlost lehce přes 300 km/h. Modernizace přinesla pár změn v interiéru, na karoserii a zapracováno bylo i na podvozku. Motorizace zůstaly stejné, byly však lehce vylepšeny a výkony stouply v řádech nižších desítek koní.

Druhá generace je na světě od roku 2016. A posun je opravdu znát. Je luxusnější, kvalitnější, komfortnější, ale zároveň rychlejší a ovladatelnější. Slovnímu spojení cestovní dokonalost se zase blíží o kousek víc. Základem je přeplňovaný šestiválec 3.0 litru s výkonem 330 koní. Klasický hybrid 4 E-Hybrid jich dává ještě o 130 více. Nechybí ani osmiválcová nafta, která dává solidních 422 koní. Benzinová verze 4S (2x přeplňovaný šestiválec) jich poskytne 18 navíc. A dostáváme se k tomu lepšímu z nabídky. GTS – twinturbo V8 a 460 koní. Komu by to bylo málo, může sáhnout po Turbu s obdobným motorem naladěným na 550 koňských sil. Vrcholem nabídky je Turbo S E-Hybrid. To kombinuje osmiválec z Turba s elektromotorem. Výsledek činí šílených 680 koní. Modernizované verze jsou stejně jako u předešlé generace o trochu výkonnější. Například Panamera Turbo S E-Hybrid atakovalo hranici 700 koní.

Foto: https://www.autasuper.com/

Fotogalerie Porsche Panamera