BMW dnes vyrábí velmi zajímavá auta. Můžete mít ostrý hot-hatch M140i, hravé kupé M2, agresivní M3/M4, elegantní M5, exotické M6, hybridní i8 nebo mastodonty X5 a X6. Je to vážně slušná nabídka výkonných aut a jízdně se jim toho moc vytknout nedá. Ale podíváme-li se zpět okolo roku 2000, tak zjistíme, že dnešní auta jsou už od prvního pohledu nudná a bez nápadu. Plus/mínus pár let si totiž na přelomu tisíciletí u BMW vybral opravdu každý.

A začneme tím “nejběžnějším“, BMW M3 E46. Legenda, o které se říká, že je jedním z nejlepších BMW všech dob. Má skvostný atmosférický šestiválec s hrnky v řadě za sebou, které dávají objem 3.2 litru. Z toho toto malé kupé/kabrio vydoluje výkon 343 koní a krouťák 365 Nm. Kouzelné je především svým projevem a hravým chováním při dynamické jízdě.

Dalším “obyčejným“ kouskem je BMW M5 E39. Manažerský sedan, který si to uměl rozdat s opravdovými sporťáky. Pod jeho elegantní karoserií ukrývá atmosférický osmiválec do V, který z objemu 4.9 litru ždímá 400 koní a 500 Nm.

Posledním z trojice, která se vyrábí v modernějším provedení i dnes, je BMW 750iL E38. Je to limuzína pro ty nejmovitější, která oslní především dokonalým vzhledem karoserie. Je až podivuhodné, jak tento zaoceánský parník umí být obratný a rychlý. Taky ještě, aby ne, když před posádkou pracuje 5.4 litrový V12 s výkonem 326 koní a s točivým momentem 490 Nm.

Zatím jsme se bavili o autech, která se přenesla až do dnešní doby, ale teď začnou ty opravdové rarity. BMW Z3 M je v provedení kupé pastva pro oči. Shooting brake, který je obdařený o nabobtnané blatníky, agresivní detaily a dlouhou kapotu, vypadá prostě fantasticky. V celé historii se moc takových aut nevyrobilo. Dnes tento styl zůstává snad jen u Ferrari GTC4 Lusso. Pod kapotou tohoto extravagantního sporťáku je ukrytý řadový šestiválec 3.2 litru, jenž pobízí zadní kola výkonem 321 koní a krouťákem 340 Nm. Je to bestie, která nedá nic zadarmo.

BMW 850Ci bylo na konci výroby modelové řady E31 tím nejlepším, co se dalo koupit (dřív bylo ještě silnější 850CSi). Tento supersport křížený s GT byl obdařený stejným dvanáctiválcem, jako má řada 7. 5.4 V12 tak produkuje 326 koní a 490 Nm. Je to jedno z nejpopulárnějších sportovních BMW, jehož konec bez nástupce všichni fanoušci oplakali.

To nejvzácnější na konec. BMW Z8 E52, roadster, který dokázal trápit velikány jako je Ferrari 360 Spider nebo Aston Martin DB7 Volante. Karoserie je uměleckým dílem, což platí i o atmosférickém osmiválci původem z M5. Ten má objem 4.9 litru a produkuje 400 koní a 500 Nm. Dnes patří ze sběratelksého hlediska mezi nejžádanější novodobé BMW.