BMW M3 E30 je podle mnohých nejlepším eMkem všech dob a také jedním z nejúspěšnějších závodních aut historie. Auto vyjelo z továrny v roce 1986 na základech běžné řady 3 E30, ovšem došlo na mnoho úprav. Unikátní byl zejména motor, jednalo se o řadový čtyřválec s označením S14 o objemu 2,3 litru a 2,5 litru ve speciální edici Sport Evolution.
Přestože M3 sdílelo základní stavbu karoserie s klasickou řadou 3, společnými díly exteriéru byly jen kapota, střecha a dveře, ale dalších 12 dílů bylo úplně nových, včetně blatníků, pod které se usadila rozšířená náprava s většími a širšími koly. Aerodynamika hrála důležitou roli… Vylepšené byly také brzdy a podvozek, jehož přední část byla podobná té na řadě 5 E28, zadní část šasi byla ze standartní Trojky.

Atmosférická dva-trojka měla několik výkonových variant. Nejslabší byla verze s katalyzátorem, dosahovala výkonu 195 koní a prodávala se hlavně v USA a v některých zemích Evropy, kde byly přísnější emisní normy. Bez katalyzátoru měla 200 koní a při hmotnosti 1165 kg zhltla stovku za 6,9 sekundy a rozjela se na 234 km/h. Pozdější modely dostaly motor naladěný na 215 koní. Všechny verze měly pětistupňovou převodovku „dog-leg“, která měla jedničku vlevo dole a umožnila rychlejší řazení z dvojky na trojku a naopak.
Vznikla spousta speciálních edic, hlavně kvůli homologaci do závodů – Evo 1 (200 koní, 505 kusů), Evo 2 (220 koní, 500 kusů) či například Cecotto (215 koní, 505 kusů, jméno odkazovalo na úspěšného závodníka Johnnyho Cecotta). Tyto verze měly větší kola, tenčí skla, lehčí víko kufru a spoiler. Nejznámější a nejcennější je ovšem Sport Evolution, která se chlubí 2,5 litrovým motorem o výkonu 238 koní, zrychlením na 100 km/h za 6,1 sekundy a maximální rychlostí 250 km/h. Tato verze měla větší nárazník ,nastavitelná křídla vpředu i vzadu a třeba alcantarou potažený volant. Vyrobeno bylo 600 kupé a údajně 1 kabriolet. Hodnoty této verze přesáhly 4 miliony korun. Nejvzácnější je ovšem Europameister s pouhými 148 kusy, podepsána jezdcem Robertem Ravagliou.

Co se týče vítězství v závodech, bylo toho opravdu hodně. 2 vítězství v DTM, 4 vítězství ve třídě ve 24H Spa, 5 vítězství ve třídě ve 24H Nürburgring, 1 titul WTCC, 2 tituly ETCC a BTCC a mnoho dalších. O úspěších tohoto modelu by se dal napsat samostatný článek. Pro zajímavost, motor v závodní verzi dosahoval neuvěřitelných 304 koní, popřípadě dechberoucích 385 koní ve verzi s vyšším objemem.
Ještě jedna zajímavost na závěr: oficiálně bylo M3 vyráběno pouze jako kupé a kabriolet, vznikl ovšem i jeden kus v provedení pick-up. Byl používán 26 let pro přepravu dílů v továrně.

Celkem bylo vyrobeno 16 202 kusů.