Asi jste o tomto autě nikdy neslyšeli. Já donedávna taky ne. Mimo jiné to bude tím, že svět zatím poznal pouze různé koncepty. Až nyní je na prodej první prototyp, předprodukční vůz. První sériová auta dorazí k zákazníkům příští rok. V plánu je vyrobit 79 kusů (rok narození zakladatele značky). Jedinou otázkou zůstává, jestli se najde tolik zájemců? Teda spíše šílenců.

Aktuálně je k mání první pryototyp tohoto modelu Engler Desat, který si vysnil a vybudoval Viktor Engler ze Slovenska. Dáte za něho téměř 30 milionů korun. Sériová verze potom bude stát okolo 15 milionů korun.

A co že je Engler Desat vlastně zač? Jde o první auto svého druhu. Vznikla s ním kategorie tzv. superčtyřkolek. Vzadu je uložený 5.2 litrový V10 původem z Audi R8, který produkuje 630 koní a je kombinovaný se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Na přání zákazníka může být motor osazen dvojící turbodmychadel nebo kompresorem. Výkon potom vzroste až na 1100 koní. S hmotností 1100 kilogramů zrychlí z 0 na 100 km/h za 2.5 sekundy a jede rychlostí až 350 km/h (prototyp zvládá 300 km/h).

Nejvíc cool na tom všem je, že se sedí uprostřed, stejně jako na motorce. Místo volantu jsou tady řídítka. Takže jde opravdu o supersportovní čtyřkolku. Celá karoserie je z karbonu a firma si nechává jednotlivé díly vyrábět na zakázku. Podvozek je vzduchový a nastavovat ho lze naprosto libovolně, klidně u každého kola jinak. O zastavení se starají velké karbonkeramické brzdy.

Tento prototyp je navíc zajímavý tím, že z Audi R8 má i světlomety. Produkční verze je bude mít jiné. Navíc dostane bezpečnostní pásy a karoserie nebude z jednoho kusu, aby se dala snadněji opravovat. Poslední cool zajímavostí je zlatý znak, který má na starost zlatník, jenž dělal rekvizity ve filmu Titanic.

Vůz je na prodej v Auta Super.8