Subaru BRZ druhé generace je nedostatkovým zbožím

Včera 15. března české zastoupení Subaru uspořádalo oficiální představení druhé generace modelu BRZ. To se konalo na závodním okruhu v Sosnové, kde si vybraní novináři vyzkoušeli nejen horkou novinku, ale i původní generaci. Auta jsme měli k dispozici krátce, ale i tak se vám pokusím předat první dojmy z porovnání obou generací. Na klasický test se můžete těšit do budoucna. Je štěstí, že české Subaru nějaké novinářské BRZ vůbec zařadí do flotily, protože nabídka je značně omezená. Do ČR se zřejmě nedostane více než 100-150 kusů. A jaká je poptávka? Už teď téměř 200 vážných zájemců. Výroba evropských specifikací navíc poběží jen do poloviny tohoto roku. Po tomto datu už BRZ nebude splňovat nové evropské normy. Za vysokou poptávku může nejen příznivá cena 1 030 000 Kč (automat s EyeSight + 50 000 Kč, lak 12 000 Kč, STI paket 60 500 Kč), ale i fakt, že jde o jedno z posledních aut s klasickou sportovní koncepcí – kupé, atmosférický motor, manuální převodovka, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál.

Na živo vypadá lépe než na fotkách

Když se Subaru BRZ odhalilo světu, nadšený jsem nebyl. Připadalo mi málo dravé. Na fotkách vypadalo trochu obtloustle. To naštěstí neplatí pro reálný svět. Na živo je atletem na kolech. Zaujmout umí ze všech úhlů. Když obě generace stály vedle sebe, dokonce se mi líbila víc ta nová.

Vzdušnější interiér a displej místo klasických budíků

Uvnitř zaujme už pozicí za volantem, která je o 5 milimetrů nižší než u předchůdce. Sedadla zároveň o trochu lépe drží tělo v zatáčkách. Volant skvěle padne do rukou, přičemž klasické budíky za ním nahradil displej. Informační systém s dotykovou obrazovkou je pak takovou japonskou klasikou, na kterou si rychle zvyknete. Po přesednutí z předchůdce si všimnete i vzdušnější kabiny.

Nové Subaru BRZ je v každém ohledu lepším autem

Hned po první projeté zatáčce mi bylo jasné, že mezigenerační posun bude výrazný ve všech směrech. Přitom původní model byl skvělým řidičským autem, ale chybám se vyvarovat nedokázal. Při každém přeřazení byl znát výrazný pokles točivého momentu kvůli slabému středu motoru. Pneumatiky Michelin Primacy HP 215/45 R17 neuměly poskytnout dostatek jistoty při jízdě na limitu. A rovnou si pojďme říct, že obě tyto věci nové BRZ napravuje. 2.4-litrový čtyřválec boxer má silnější střed a je dostatečně výkonný v celém spektru otáček. Má chuť vydávat se k červenému poli a rychle reaguje na plyn. Zasloužil by si jen upravený výfuk, který by k tomu všemu přidal odpovídající zvukový doprovod. Motor si skvěle rozumí s úžasnou manuální převodovkou s krátkou a přesnou kulisu řazení. Troufl bych si tvrdit, že jde o jednu z nejpříjemnějších kulis na trhu. Dobré je i rozmístění pedálů pro meziplyny.

Původní BRZ bylo okouzlujícím autem hlavně na mokru, kde ukázkově lítalo bokem. Byl to rošťák, který házel zadkem úplně všude. Pomáhaly tomu i méně přilnavé pneumatiky původem z Toyoty Prius. Novinka obouvá lepivější Michelin Pilot Sport 4 215/40 R18, takže má za každé situace více trakce. Tomu napomáhá podvozek s pevnějšími díly, o 50% tužší karoserie a o 4 mm nižší těžiště (456 mm). To se odráží i na brzdném účinku, který je hlavně díky přilnavějším pneumatikám výraznější. Nové BRZ je čitelnější a lépe řiditelné u limitu. To všechno znamená, že za zhoršených adhezních podmínek nejde o takového raubíře, jakým byla první generace. Naštěstí je tady výkonnější motor, díky kterému lze bez problému driftovat i na suchu, což předchůdci tolik nechutnalo. Vodit ho bokem je snadné a velmi návykové. Počítejte však s tím, že sportovní pneumatiky nového BRZ jsou dražší. Za kus dáte okolo 3800 Kč, což je o nějakých 1300 Kč více než za staré. Velmi cením, že i druhá generace přijíždí se skvělým řízením, které je rychlé, přesné a na dnešní poměry komunikativní. Dobře dávkovatelné jsou brzdy. Zlepšilo se nastavení ESP. U první generace nepříjemně zasahuje hned, jakmile hrábnou zadní kola. U té druhé nechá auto lehce sklouznout a nástup je jemnější.

Subaru BRZ je nejlepším autem poměr cena/výkon, jaké na aktuálním trhu můžete koupit

Málokdy se mi stane, že bych si chtěl koupit testované auto, ale u BRZ bych to klidně udělal. S Toyotou GR86 je to jedno z posledních aut svého druhu. Skvěle vypadá, úžasně jezdí a dá se pořídit za přijatelné peníze. S Hyundai i30 N jde o jedno z nejlepších aut, jaké si na aktuálním trhu můžete koupit. Subaru BRZ 2023 se blíží 10 z 10 hvězdiček. Jen podotknu, že první generaci jsem dával 8-9.

Technické parametry:

Auto: Subaru BRZ 1. generace Subaru BRZ 2. generace
Motor: 1998 ccm H4 2387 ccm H4
Výkon: 200 koní při 7000 ot./min. 234 koní při 7000 ot./min.
Točivý moment: 205 Nm při 6400-6600 ot./min. 250 Nm při 3700 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální 6-st. manuální
Pohon: RWD RWD
Hmotnost: 1270 kilogramů 1277 kilogramů
0-100 km/h: 7.6 sekundy 6.3 sekundy
Maximální rychlost: 226 km/h 226 km/h

Fotogalerie: