Range Rover: Králem již od roku 1970

Vozy Land Rover byly známými už na přelomu 40. a 50. let minulého století. Proslavily se především výbornými schopnostmi v terénu a těšily se čím dál větší oblibě. Časem však začal být zájem o offroadové náčiní v luxusnějším provedení. Proto automobilka přišla s rozšířením nabídky o model Range Rover. V roce 1970 tak bylo odhaleno defacto první luxusní SUV na světě.

1969 – Utajovaný prototyp Range Rover Velar

26 tajných prototypů neslo název Velar (z italského slova velare – závoj, zahalit). Projekt byl přísně utajovaný a na světlo světa proniklo jen minimum informací.

1970 – První sériově vyráběný Range Rover

Hned po představení si ho zákazníci zamilovali. Dobře totiž kombinoval kvalitní jízdní vlastnosti s nezaměnitelným designem. V porovnání s čistě offroadovými Land Rovery šlo o mnohem příjemnější auta na běžné cestování. Zajímavostí je, že prvních 11 let výroby vznikaly Range Rovery v pouze třídveřovém provedení. Praktičtější pětidveřová verze dorazila na trh až v roce 1981.

1994 – Range Rover 2. generace

Kulatá světla byla nahrazena hranatými a Range Rover druhé generace působí mohutnějším, řekněme dospělejším dojmem než jeho předchůdce. Znatelně luxusněji byl pojat také interiér. Skvělé terénní schopnosti zůstaly zachovány.

2001 – Range Rover 3. generace

Inspirací pro třetí generaci Range Roveru byl italský motorový člun Riva. Exteriér se inspiroval zužujícím se trupem této elegantní lodi a kovové prvky v interiéru zase jejími průvlačnicemi. Taky byla vůbec poprvé použita samonosná karoserie.

2005 – Range Rover Sport

S rostoucí poptávkou po čistě silničním SUV vznikl Range Rover Sport. Ten se pyšnil lepšími jízdními vlastnostmi na silnici a působivější dynamikou. Ani tak však nezapomněl na své předky a stále se mohl chlubit výbornou průjezdností terénem.

2011 – Range Rover Evoque

Rodina Range Roverů byla urostlá a pro pohyb čistě po městě často nepraktická. Proto přišel kompaktnější model Evoque. Ten oslnil nejen designem, na kterém automobilka spolupracovala s Victorií Beckham, ale i luxusním interiérem a kvalitou jízdy. Mnohými redakcemi po celém světě byl Evoque zvolen autem roku.

2012 – Range Rover 4. generace

Ještě více luxusu, modernější systémy do terénu a elegantní karoserie. Range Rover s příchodem čtvrté generace jen utvrdil ostatní prémiové automobilky v tom, že nejluxusnější SUV na světě vznikají ve Velké Británii.

2013 – Range Rover Sport 2. generace

Druhou generace sportovnější verze Range Roveru odhalil představitel Jamese Bonda – Daniel Craig. Kvůli této akci bylo uzavřeno několik ulic New Yorku.

2013 – začátek hybridních Range Roverů

První hybridní Range Rover dorazil roku 2013. Tento vůz nabídl nižší spotřebu paliva s minimální ztrátou jízdních schopností. Automobilka místo slov konala a na důkaz zachování schopností s tímto vozem ujela 16 000 kilometrů dlouhou trasu ze Solihullu do Bombaje. V cestě stál náročný terénní test – průjezd Himalájemi. V roce 2017 byl představen Range Rover a Range Rover Sport PHEV. Vozy, které krátce dokážou jet na čistě elektrický pohon. Verze Sport se zapsala do historie, když vyjela 45 stupňové schodiště o 999 schodech k čínské Nebeské bráně. Posledním částečně elektrickým Range Roverem se stal Sport HST (MHEV), a to v roce 2019.

2015 – Range Rover Sport SVR

Tento vůz vyrobila divize SVO (Special Vehicle Operations). Jeho předností má být kombinace úplně všeho – luxus, sportovní jízda, dynamika, jízda v terénu, nezaměnitelný vzhled. A vše se podařilo na výbornou. Jde o jedno z nejzajímavějších SUV, jaké svět spatřil.

2015 – Range Rover SVAutobiographi

Nejluxusnější z nejluxusnějších, to je SVAutobiographi. Jsou zde použity jen ty nejkvalitnější materiály a výbavou doslova přetéká. Zahanbit se nenechá ani dynamikou, protože pod kapotou pracuje stejné srce, které má i nejrychlejší verze SVR.

2015 – Range Rover Evoque Cabriolet

Rok 2015 byl štědrý a na trhu se objevil první kabriolet od Range Roveru – stylový Evoque Cabriolet. Nápad bláznivý, ale především v jižních zemích se těšil oblibě.

2017 – Range Rover Velar

Designově pravděpodobně nejzajímavější Range Rover ze všech. Vypadá jako luxusní jachta na kolech, elegantní cestovatel z budoucnosti. Moderní umění na kolech.

2020 – Range Rover Fifty LE k 50. výročí

Jde o limitovanou edici o počtu 1970 kusů k 50. výročí modelu Range Rover. Základ tvoří luxusní provedení Autobiography. Má jedinečné prvky exteriéru i interiéru, speciální 22-palcová kola a na výběr je ze tří originálních barev Tuscan Blue, Bahama Gold nebo Davos White.

Foto: https://as-performance.cz/

Fotogalerie Land Rover Range Rover Vogue

Fotogalerie Land Rover Range Rover Velar