Renault se svým novým hot-hatchem Mégane R.S. Trophy R trhl rekord sériových předokolek na Nürburgringu, k čemuž mu upřímně a s poklonou gratuluji. Nicméně co následovalo potom, stojí za to. Fanoušci ostrých Renaultů oslavovali, že padl velikán a předešlý rekordman Honda Civic Type R 10G. Jenže fanouškům Hondy se to nelíbilo a začali mít nesmyslné argumenty, kterými chtěli dokázat, nebo jen sami sebe utvrdit v tom, že Japonec je na Ringu rychlejší… Ještě dodám, že rekordní čas činí 7:40.1, čímž o 3.7 sekundy překonává nabroušeného Japonce.

A jaké byly ty argumenty pro Hondu? Renault jel na lepším asfaltu, museli mu oddělat zadní sedadla, dostal korbonkeramické brzdy, jde o limitovanou edici atd. Koho k skaru tyto žvásty zajímají? Je Trophy R předokolka? Ano. Je Trophy R sériové auto? Ano. Je Trophy R hatchback? Ano. Tak prostě respektujte to, že momentálně je nejrychlejším autem svojí kategorie na Nürburgringu.

Jasně, kvůli absenci zadních sedadel vlastně postrádá smysl hot hatche, má extrémně drahé karbonkeramické brzdy (pochybuji, že je dají v základu, pokud ano, cena hrubě překročí milion) a s největší pravděpodobností bude mnohem méně příjemný na normální jezdění. Avšak to jsou vedlejší věci, němění totiž nic na tom, že k dnešnímu dni jde o krále Nürburgringu.

Nikdo Hondě nebrání zajet další čas nebo vyjet s nějakou ostřejší verzí. Do té doby je králem někdo jiný, všichni hejtři Renaultu, nebuďte tak zaujatí a smiřte se s tím.

Na závěr dodám, že o pohon se stará přeplňovaný čtyřválec o objemu 1.8 litru, který produkuje 300 koní výkonu (jako běžné Trophy). S oddělením Renault Sport na autě pracovaly taky firmy Akrapovič, Brembo, Bridgestone, Öhlins nebo Sabelt.