Přímým nástupcem původní společnosti Rolls-Royce Motors je Bentley Motors Limited.

Původní společnost Rolls-Royce založila dvojice Charles Rolls a Henry Royc, a to v roce 1906. Velice rychle si tato luxusní automobilka vysloužila označení ,,firma, která vyrábí nejlepší automobil na světě“. Kvůli první světové válce značka začala vyrábět i letecké motory. O několik desetiletí později v roce 1940 začal vývoj a výroba tryskových motorů. Rolls-Royce jste tak mohli vídat nejen na zemi, ale i ve vzduchu jak u vojenských, tak civilních letadel.

ROLLS-ROYCE PHANTOM

Koncem 60. let se Rolls-Royce ocitl ve finanční tísni. Stalo se tak kvůli špatnému řízení firmy při drahém vývoji proudového motoru s označením RB211. Ačkoliv byl tento projekt nakonec úspěšný, znárodnění se společnost nevyhnula. Stalo se tak v roce 1971 a nový název byl Rolls-Royce (1971) Limited. Část podílů byla rychle prodána společnosti British Aircraft Corporation. Automobilová divize byla v roce 1973 převedena do společnosti Rolls-Royce Motor Holdings Limited. V roce 1980 ji odkoupila společnost Vickers a nesla jméno Rolls-Royce Motors.

ROLLS-ROYCE Ghost

Část firmy věnující se leteckým motorům byla v roce 1987 prodána. Poté nesla název Rolls-Royce plc. a funguje až do dnešních dní, jen pod názvem Rolls-Royce Holdings plc. Společnost aktuálně vyrábí pohonné jednotky, komponenty pro civilní a vojenské letectví (v současnosti 2. největší výrobce leteckých motorů na světě), ale i pro lodní techniku a energetiku.

ROLLS-ROYCE

Po znárodnění se v automobilové divizi vyráběly vozy Rolls-Royce a Bentley. Společnost Vickers firmu vlastnila 18 let a v roce 2018 ji prodala společnosti VW. Přímým nástupcem se tak stala firma Bentley Motors vlastněná Volkswagenem. Ve stejném roce získalo BMW od Rolls-Royce plc. práva na obchodní značku Rolls-Royce v automobilovém odvětví. Vznikla tak zcela nová společnost Rolls-Royce Motor Cars, která vyrábí luxusní automobily od roku 2003.

ROLLS ROYCE SWEPTAIL

Je zajímavé, že aktuální Rolls-Royce nemá nic společného s vozy této značky vyrobenými před rokem 2003. Jde o zcela novou automobilku, která nese legendární název. Opravdovým přímým nástupcem všech historických společností Rolls-Royce je Bentley Motors Limited vlastněné velikánem VW.

Stejně jako VW Bentley, tak i BMW udělalo z Rolls-Royce opravdového velikána. Tyto dvě značky jsou svými největšími rivaly a mezi luxusními automobily defacto nemají konkurenci.

ROLLS ROYCE Ghost

Aktuální nabídky luxusní značky Rolls-Royce čítá celkem 5 modelů. Vrcholem luxusu je legendární Phantom. Označení ,,nejluxusnější kabrio“ na světě se zase může pyšnit Dawn. Rolls-Royce však nezapomněl ani na moderní vlnu SUV, které vládne modelem Cullinan. Menší, ale o nic méně luxusní limuzínou je Ghost. A potom je tady nejvíce gentlemanské kupé planety – Wraith.

Foto: ROLLS ROYCE