Mít velké luxusní coupé v letech minulých bylo známkou prestiže. I proto vznikalo mnoho takových aut, z těch nedávných si zaslouží zmínit například Mercedes CL/S Coupé či Bentley Continental GT, který se vyrábí dodnes. Avšak král této kategorie, který tvořil kategorii sám pro sebe, v minulém roce 2023 zemřel, alespoň z pohledu aut se spalovacími motory. Už jsem vám stejně jako nadpis napověděl, že jde o Rolls-Royce Wraith, nástupce modelu Phantom Coupé a předchůdce elektrického Spectre, jenž odstartoval novou éru této britské automobilky, jejíž rodokmen sahá až k počátku minulého století, kdy značku založili muži Charles Stewart Rolls a sir Frederick Henry Royce. Dnes se však zaměříme na posledního mohykána, kterým je právě Wraith.

Rolls-Royce Wrait se vyráběl v letech 2013 až 2023.

Wraith vyráběný v letech 2013 až 2023 svůj název zdědil po stejnojmenném modelu z let 1938 až 1939. U toho zmíním jednu malou zajímavost. V těchto letech bylo vyrobeno všech 492 podvozků, ale auta na nich vznikala i později v následujících letech.

Rolls-Royce Wraith část techniky sdílí s BMW řady 7, kvůli čemuž si našel i několik odpůrců.

Wraith stejně jako verze se stahovací střechou Dawn vychází z limuzíny Ghost, která 20% dílů sdílí s další limuzínou BMW řady 7 generace F01. Pohon zajišťuje 6.6-litrový V12 twin-turbo s označením N74B66, jenž je prvním přeplňovaným dvanáctiválcem od BMW. Proč tolik podobností? BMW roku 1998 koupilo práva na značku Rolls-Royce, čímž stvořilo novou automobilku. Právoplatným pokračovatelem původní automobilky je Bentley, které dříve bylo pod křídly Rolls-Royce. Bentley a všechny továrny totiž roku 1998 koupil Volkswagen. Více o historii si můžete přečíst v samostatném článku o Rolls-Royce. Ale zpět k technice. Motor dává k dispozici výkon 632 koní při 5600 ot./min. a točivý moment 800 Nm při 1500-5500 ot./min., nebo v provedení Black Badge (od 2016) o 70 Nm vyšší točivý moment v rozsahu 1700-4500 ot./min. Mocný agregát je doplněn o osmistupňovou automatickou převodovku (ZF 8HP90 a ZF 8HP95 u Black Badge) od renomované společnosti ZF, ta pohání výhradně zadní kola.

Wraith patří mezi nejkomfortnější coupé historie.

Ačkoliv jde o urozeného aristokrata s adaptivním vzduchovým odpružením a systémem FlexRay, což z něho dělá nejkomfortnější auto kategorie, tak rozhodně není žádným líným pohodářem. Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 4.6 sekundy, což z něho dělalo nejlépe zrychlující sériově vyráběný Rolls-Royce historie, překonal ho až elektromobil Spectre, a to o jedinou desetinu. Maximální rychlost je 250 km/h, kde zasahuje elektronický omezovač.

Zdroj fotografií: Auta Super