Ochranné a barevné fólie

Fólií je mnoho druhů. Těmi nejznámějšími jsou barevné a ochranné PPF. Průhledný polyuretanový polep má za úkol především ochránit lak vozu. Zamezuje ťukancům od kamínků a škrábancům z parkovišť. To však není vše. Fólie mají hydrofobní efekt, díky čemuž odpuzují vodu a nečistoty stejně jako vosk. Jen s tím rozdílem, že oproti vosku je zde životnost až 10 let. Zároveň se tyto nejmodernější polepy umí samy tzv. zahojit. A to díky působení tepla, což vede k zacelování jemných vlásečnic (škrábanců). PPF ochranné polepy taky chrání před slunečním zářením, tudíž lak zůstane i po letech jako nový. Stejné výhody přináší i designové fólie, které navíc změní detaily či rovnou celou vizáž vašeho auta.

PPF ochranný polep

PPF ochranný polep

Tónování oken

Stejně jako ochranné a barevné fólie výše neslouží pouze k vylepšení designu vozu. Auto sice dokáže znatelně vylepšit, co se vzhledové stránky týče, ale umí toho mnohem více. Začneme letními pařáky, kdy je venku přes 30 stupňů. V takových situacích může být v interiéru teplota vzduchu přes 50 stupňů. Díky zatmaveným oknům se dovnitř dostane o 99% UV záření a až 92% tepelného záření méně. To znamená mnohem příjemnější teplotu uvnitř. Další důležitou vlastnost uvítají především ti, kteří nechávají své čtyřkolové miláčky dlouho bez dozoru. Přes tónovaná okna jde mnohem hůře vidět dovnitř. Takto polepená okna se navíc velice obtížně rozbíjí. Odradí tím většinu zlodějů.

Tóonování sklel - autofiolie

Tóonování sklel – autofiolie

Antiradary

Ačkoliv si to mnozí nemyslí, tak antiradary jsou v České republice legální. Nevyrušují totiž policejní měřící přístroje, ale pouze vás o nich informují. Existují přenosné a zabudované antiradary. Ty přenosné mají výhodu ve využitelnosti, kdy je můžete přesouvat z auta do auta. Zabudované je však překonávají tím, že nepřekáží ve výhledu a jsou citlivější, tudíž i přesnější.

Antiradary

Zvýšení výkonu

Přemapování jednotky motoru dokáže změnit auto k nepoznání. Traduje se, že upravený software motoru zvedne výkon a sníží spotřebu. To ovšem není jediné, co dokáže. Kvalitní chip tuning umí vylepšit celkovou charakteristiku motoru. Bude mít příjemnější výkonovou křivku a mnohdy překoná i nadřazené motorizace. Taky jím lze vylepšit i zvuk, tzv. pops and bangs (střílení a práskání do výfuku). Ruku v ruce s tím můžou jít menší či větší mechanické úpravy. Upravené sání, větší intercooler a nebo třeba úplně nové turbodmychadlo.

Zvýšení výkonu

Lepší zvuk

Milovníci sportovní jízdy si rádi užívají zvukový projev svých výkonných motorů. Nejeden z nich proto sáhne po upraveném výfuku. Je zde mnoho možností od různých značek. Mezi ty nejznámější patří Akrapovič, Remus, Milltek nebo Supersprint. Lze sáhnout po kompletním výfukovém systému, který zahrnuje svody, sportovní katalyzátor (nebo decat) a catback. Můžete taky vylepšit jen určitou část výfuku. Při kvalitně odvedené práci tato úprava přinese nejen výraznější zvukový projev, ale i mírně vyšší výkon.

Výfuky Akrapovič

Exteriérové úpravy

Mnoho lidí si myslí, že exteriérové doplňky – křídlo, lízátko, nižší prahy, difuzor a spousta dalšího, vylepší aerodynamiku vozu. Musím vás ale zklamat, protože to z 90% nebývá pravdou. Určité vylepšení v tomto směru přinesou jen ty nejrenomovanější firmy, jako například Novitec. Jinak jde především o designové vylepšení, díky kterému budete mít mnohem zajímavější auto. V posledních letech se hodně vyšvihla kvalitní firma Maxton, která vyrábí exteriérové doplňky téměř na všechna auta.

Úpravy exteriéru Techart

Úpravy interiéru

Spousta řidičů zapomíná na interiér, ve kterém však tráví nejvíce času. A i zde se dá provést mnoho změn. Meze se prakticky nekladou. Můžete nahradit obyčejné lišty karbonovými, černé pásy barevnými nebo prošívanými. Větším zásahem už je zakázkové čalounění, výměna volantu nebo dokonce celých sedadel. Oblíbené bývá i zabudování moderních multimediálních systémů a kvalitních audiosystémů.

Úpravy interiérů

Foto: AS Performance