Škoda Favorit, auto, které se představilo světu v roce 1988 a v Česku vzbudilo velký rozruch. Jednalo se o první sériovou Škodovku s předním náhonem, která doslova trhala prodejní rekordy. Vyráběla se až do roku 1995 a recept na úspěch byl snadný – v jednoduchosti je síla. Tím se tehdy vývojáři řídili a povedlo se.

Vyrábělo se mnoho verzí, ale těmi nejznámějšími jsou klasický Favorit, Forman, Favorit Praktik, Forman Praktik, Pick-up a Forman Plus. Za sedm let produkce vzniklo celkem přes milion kusů.

Dál už si nebudeme povídat o historii, kterou každý zná, ale o té, na níž se zapomíná. Jako první se zastavíme u designu exteriéru i interiéru, což bylo velkým oříškem. Jako první byla automobilkou oslovena firma Ital Design, jenže její majitel Giorgetto Giugiaro se prý choval chladně a povýšeně, jelikož jeho poslední projekty Škoda 720 a Škoda 760 nespatřily světlo sériové výroby. Poté argumentoval podepsanými smlouvami s japonskými automobilkami a muselo se hledat jinde. Další na řadě byla společnost Pininfarina, která měla výhradní smlouvu na automobily Peugeot a za návrhy Favoritu požadovala neakceptovatelný finanční obnos. Úspěšný byl až třetí pokus s firmou Bertone, která na stůl předložila návrh pěti karosářských variant hatchback, sedan, kombi, kupé a užitkový vůz + výrobní výkresy za cenu 28 000 000 Kčs.

Jenže u Bertone to nekončí a ve vývoji Favoritu má prsty další proslulá značka – Porsche. To bylo přizváno, aby vymyslelo a vytvořilo zavěšení předních kol a uchycení motoru.

Na motoru dělala firma Ricardo, z čehož vznikly benzinové čtyřválce o objemu 1.3 litru v několika verzích. Výkony karburátorových provedení jsou 40, 42, 43, 46 a 50 kW, točivé momenty 90, 94, 94, 100 a 105 Nm. To zajišťuje zrychlení z nuly na stovku za 16.5 až 13 sekund a maximální rychlost 140 až 150 km/h. Verze s jednobodovým vstřikováním mají 40 a 50 kW, 94 a 100 Nm. Stovka je otázkou 17 a 14 sekund a maximální rychlost činí 137 a 150 km/h.

Všechno to zní hezky, ale málokdo ví, že vývoj Favoritu stál 2 500 000 000 Kčs, což značně finančně oslabilo celou automobilku. Představení Favoritu navíc srazilo poptávku po starších modelech s motorem vzadu a příjmy byly nižší, kvůli čemuž musel Favorit co nejdřív do prodeje. Tento problém byl nakonec jedním z mnoha důvodů, proč se začala automobilka Škoda nabízet větším výrobcům. Jednalo se o prodeji značky automobilkám Volkswagen, Renault, Ford a BMW. Vítězem tohoto klání se nakonec stal Volkswagen, který Škodu odkoupil s příslibem velkých investic.

Je to přelomový a historicky nesmírně zajímavý stroj. Kdo ví, co by se stalo, kdyby nevznikl.