Když se řekne autobazar většina lidí si pod tím představí koupi starého a ojetého auta. Jen málokoho by napadlo, že někdy lze právě v autobazaru koupit vůz, který je skutečně pravým a jedinečným pokladem. Navíc pokud se jedná o známý a renomovaný autobazar, rovná se nález takového vozu v nabídce doslova výhrou v loterii. 18.února letošního roku se v nabídce Auto Esa objevil poslední mohykán klasických výkonných aut, a to Škoda Octavia III 2.0 TSI RS Challange. Tento unikátní kousek má najeto pouhých 13 539 km a je tedy ve stavu víceméně nového vozu. Jedná se o pouhý jediný kus na Sauto.cz v České Republice. Mnozí neznalí motoristé mohou namítnout, že za stejné peníze, za které je tato perla mezi sportovně laděnými vozy nabízena, si mohou koupit starý ojetý německý sedan s vyšším výkonem. Je to však omyl motoristických laiků. Pojďme se na tento jedinečný vůz značky Škoda podívat podrobněji.

  Škoda Octavia III 2.0 TSI RS Challange byla vyvinuta na základě zkušeností z motorsportu, jehož tradice začala již v roce 1895 a naplno se pak rozvinula před skoro 50 lety a dodnes sklízí vavříny po celém světě.

V čem je tento vůz jiný oproti běžné Škodě Octavii? Rozdíly tkví, mimo jiné, ve výkonnějším motoru 2.0. TSI, jehož výkon je omezen jen na 245 koní. Za malou finanční částku lze úpravou APR Stage zvýšit výkon motoru na více než 400 koní. Při vyšší investici i přes 500 koní. Po úpravě BSR Czech je výkon přes 330 koní a maximální rychlost překračuje po úpravách 330 km/h, místo omezené rychlosti sériového vozu pouhých 250 km/h. Zrychlení tohoto vozidla je v sériovém provedení přes 6 sekund, po úpravě kolem 5 sekund.

Mnozí mohou namítnout, že se jedná o vyhozené peníze a doma jim akorát vynadají, cože to přivezli z autobazaru za zbytečnost. Opak je však pravdou. Zmíněný vůz je jedinečnou investicí pro milovníky sportovních vozů i pro motoristy, kterým leží na srdci blaho rodiny. Uvedené auto má hned několik technických libůstek oproti běžným vozům Škoda Octavia. Zcela zásadní je DCC podvozek, který se přizpůsobuje podle konfigurace jízdních režimů volených řidičem z kokpitu vozu. V režimu comfort si tenhle „mazel“ pluje majestátně a tiše krajinou. V režimu eco umí jet tenhle výkonný skvost se spotřebou pouhých 6 litrů. V režimu sport se pak pod kapotou rozpoutá pravé peklo a stane se z něj šelma silnic, a to vše pořád s rozumnou spotřebou.

Zmíněný vůz patří k těm nejspolehlivějším i nejpraktičtějším autům světa. Nejen díky tomu se tak stal tento vůz legendou na všech světových trzích kde se prodával. Škoda Octavia III 2.0 TSI RS Challange má také nejvyšší zůstatkovou hodnotu, špičkové technologie a naprosto optimální sportovní design, který zaujme hned na první pohled.

Nechme ale na chvilku hovořit odborníky a technické parametry tohoto jedinečného vozu.

Maximální rychlost uvedeného modelu je 250 km/h po úpravě i přes 330 km/h. Zrychlení na 100 km/h zvládne za pouhých 6 sekund po úpravě dokonce za 5 sekund. Podvozek je pak ryze sportovní, se zadní nápravou rozšířenou o 40 mm. Jak už bylo zmíněno, podvozek si konfiguruje řidič přímo z kokpitu vozu. Kola jsou 19 palcová sportovní. Doporučeným obutím jsou  vysokovýkonné pneumatiky ideálně značky MICHELIN SUPERSPORT. Tento vůz disponuje špičkovým diferenciálem VAQ.

Motor je zesílený oproti běžným motorům má výkonnější turbo, robustními písty a upravené sání. Zmíněný motor byl koncernem vyvinut pro vysoké sportovní výkony. Design vozu je taktéž sportovní a byl navrhnut pro vyšší rychlosti i charakter vozu. Funkčnost uvedeného auta je, navzdory sportovnímu charakteru, přesto plnohodnotná. Toto auto je velmi prostorné a praktické. Spolehlivě odveze pětičlennou rodinu v plném komfortu, a to navíc značně úsporně.

Škoda Octavie III 2.0 TSI RS Challenge je určena zejména ambiciozním a dynamickým motoristům, kteří ocení její sportovní charakter, ale na srdci jim leží i blaho rodiny.

Tento sportovně laděný vůz vás bude reprezentovat a ostudu vám rozhodně dělat nebude. Ba právě naopak. Lidé se za ním zaručeně otočí, protože vzbuzuje zaslouženou pozornost. Pokud jej zaparkujete můžete slyšet „wow to je kráska“ nebo „hele, podívej se na tu káru“.

V současné době se jedná o jediný vůz Škody Octavie III 2.0 TSI RS v provedení Challenge, který je možné v této konfiguraci na našem trhu zakoupit. Závěrem lze snad jen podotknout, že podobné motoristické perly se neobjevují v nabídce autobazarů každý den. Takže zůstává otázka, kdo bude prvním šťastným motoristou, který bude novým majitelem tohoto posledního mohykána? Dlužno dodat, že tento skvost je v originálním stavu a v tovární záruce do 100 000 km, přičemž najeto má pouhých 13 539 km.

Vůz je v nabídce Auto ESA