Už je to 50 let od roku 1972, kdy Emerson Fittipaldi získal svůj první titul ve Formuli 1. Stalo se tak v závodním stroji Lotus, který byl v barvách John Player Special. A přesně tímto vozem se inspirovala limitovaná edice Lotus Evija Fittipaldi, která oslavuje právě toto výročí. Celkem vznikne pouze 8 kusů tohoto elektrického speciálu. Každý z nich už zná svého majitele.

Karoserie je černo-zlatá. Jméno šampiona je napsané zlatým písmem na boku auta. Stejné zbarvení pokračuje i uvnitř. Zlatou nití jsou prošívaná sedadla i palubní deska. Na palubní desce je Emersonův podpis.

Lotus Evija je hypersportovní elektromobil, jenž je poháněný čtveřicí elektromotorů. Každý z nich pohání jedno kolo a má 500 koní a 425 Nm. Jejich kombinovaný výkon je rovných 2000 koní a točivý moment čítá 1700 Nm. Z 0 na 300 km/h zrychlí za neuvěřitelných 9 sekund a maximální rychlost je 350 km/h. 20 palcová kola vpředu a 21 palcová kola vzadu obouvají pneumatiky Pirelli Trofeo R. O zastavení se kromě rekuperace starají karbonkeramické brzdy od AP Racing. Baterie má kapicitu 70 kWh a papírový dojezd činí 400 kilometrů.

Klasických verzí má vzniknout celkem 130 kusů. Cena je okolo 50 milionů Kč. Kolik stojí limitovaná edice Evija Fittipaldi je tajemstvím. Jedno je však jisté. Bude to dost možná o několik desítek milionů více.

Kalkulačka – Benzin/nafta vs elektřina: Výpočet ceny pohonných hmot a elektrické energie aneb kolik ušetří elektromobil?