Proč srovnávací test, když jde o absolutně rozdílná auta? Navíc už tady jsou recenze na 911 Carrera 4S 997.1 i 718 Cayman 982. Zprvu ani mě nenapadlo toto srovnání dělat, ale když se 911 zeSport Classic Cars stavil obkouknout kamarád Ondra s Caymanem, říkal jsem si, jak extrémně odlišná auta to jsou, a to i navzdory stejnému znaku na kapotě, podobným výkonům a obdobným cenovkám 1.1-1.5 milionu Kč. Jde tedy spíše o zamyšlení se nad tím, že v řadách Porsche si vybere opravdu každý.

718 Cayman sice vypadá skvěle, ale 911 je nestárnoucí klasikou.

Designově u mě vítězí 911 svými klasickými tvary. Zajímavé je, jak Cayman 982 narostl, takřka dorostl starší 997. V jeho prospěch hraje hlavně výrazný žlutý lak, který kroutí všechny krky v okolí. Baví mě i jeho agresivně vyhlížející zadek se středově umístěnou koncovkou výfuku. Zajímavostí je, že 20″ kola na 718 obouvají pneumatiky 235/35 vpředu a 265/35 vzadu, zatímco 911 má vzadu široké salámy 305/30 ZR19, vpředu 235/35 ZR19. Za nimi se ukrývají Brembo brzdy s čtyřpístkovými třmeny, které jsou u obou aut velmi podobné, na 997 byly převzaty z 911 Turbo generace 996.

Líbí se mi, že interiér se za ty dlouhé roky příliš nezměnil.

Zajímavé je to v interiéru. Sedadla jsou totiž takřka totožná, dlouhodobě se zachovává i tvar palubní desky nebo výplní dveří. Obě auta tak poskytují skvělou pozici za volantem, dostatek prostoru a promyšlenou ergonomii. V 997 mě baví čalounění hnědou kůží, která navozuje retro dojem, což jen podtrhuje oldschoolový infotainment nebo zabudovaný telefon. Zároveň má výbavu v podobě tempomatu, vyhřívání sedadel nebo automatické klimatizace.

Mimochodem, testovaný Cayman má klimatizaci manuální a tempomat chybí úplně. Naopak uživatelsky přívětivý je systém s dotykovou obrazovkou. Černé čalounění se žlutým prošíváním pak dodává na dynamičnosti. Co hraje do karet 911, jsou zadní sedadla. Přední kufr má objem 105 litrů, ten v Caymanu 150, zadní přidává dalších 184 litrů.

Čtyřkolka z generace 997.1 nedělá nudnější auto, ale stroj, který se musíte naučit řídit.

Mohli byste si myslet, že díky čtyřkolce to bude bezpečnější auto, snazší na řízení za zhoršených podmínek, ale je to tak i v reálném světě? Není. Přenos 5-45% výkonu na přední kola zde zajišťuje hydraulická mezinápravová spojka, která reaguje trochu pomaleji než elektronicky řízená lamelová u faceliftu 997.2. Co to znamená? Přidáte-li hodně plynu v zatáčce, trochu se sveze po předku, pak se začne přetáčet jako zadokolka s lehkým čumákem a následně se do hry zapojí i přední kola. Při dobré práci s přenosem váhy se dá vyhnout prvnímu budu, tedy nedotáčivému smyku. Je potřeba být přesný na volantu a nepřehánět to s kontra, protože jakmile zaberou přední kola, auto se začne samovolně rovnat. Pomalejší zatáčky na mokru tak dokáže vykroužit až překvapivě efektním driftíkem. Samozřejmě, tato verze 911 se k takovému dovádění nehodí, ale je fajn vědět, že to umí. Výsledkem tohoto pohonu všech kol je, že auto je méně předvídatelné než klasická zadokolka, protože nikdy nevíte, kdy a jak moc přední kola pomohou. Někoho to může vyděsit, dalšího pobavit.

Tiptronic jsem si zamiloval při každodenním jezdění ucpanou Prahou.

Tiptronic můžete nenávidět při okreskových projížďkách, ale zamilujete si ho při běžném jezdění. S touto 911 jsem jezdil ucpanou Prahou do práce, nebo se vracel ve 2 ráno z oslavy, přičemž jsem si nesmírně cenil hladce řadícího pětistupňového automatu. Ten mimochodem řadí kultivovaněji než 7G-Tronic v Mercedesu W212, který jsem testoval stejný týden. Každodenní jezdění může trochu kazit akorát zvýšená hlučnost na dálnicích. Spotřeba? Při předpisovém stylu 10-15 litrů v závislosti na podmínkách. Cayman? Ten je komfortnější, tišší i úspornější, v každé situaci si bere minimálně o 2-3 litry méně.

718 Cayman je lehkonohou baletkou tančící po okreskách.

Okreskové lítání jde za 718, je to lehká baletka, která se dá vodit na milimetry přesně. V průjezdech zatáčkami můžete neustále hledat a posouvat jeho limity. Jízda dveřmi napřed? Ta mu díky příplatkovému samosvoru a vektorování točivého momentu taky není cizí, jen nesmí mít tak lepivé pneumatiky jako tento kousek.

911 je při rychlé okreskové jízdě mnohem náročnější na řízení. Ačkoliv je komunikativní, řízení není tak rychlé, zároveň je hodně znát těžký motor uložený až vzadu (Cayman ho má uprostřed, takže je vyváženější). Člověk musí mít koule a nervy ze železa, aby šel později na brzdy a stál na nich až hlouběji do zatáček, kdy budou dostatečně zatížená přední kola. Udělejte to jinak a vydáte se nedotáčivým smykem po tečně ven. Starší 911 je potřeba nacítit a pečlivě pracovat s přenosem váhy. Pak se odvděčí nejen nevídanou rychlostí, ale i zážitky z toho plynoucími.

Oba motory patří mezi to nejlepší, co trh nabízel nebo nabízí.

Že jsou přeplňované motory nuda, protože mají pomalé reakce na plyn, turbodíru a neletí do omezovače s takovou vervou jako atmosféry? 2.0-litrový čtyřválec boxer s turbodmychadlem nesouhlasí. Nástup výkonu je lineární, ale zároveň má dostatek síly v nízkých otáčkách, k tomu s chutí štěká v omezovači při 7500 ot./min. Reakce na plyn? Vynikající.

Jak bývá u nepřímovstřikových atmosfér s velkým objemem zvykem, 3.8-litrový plochý šestiválec má hromadu síly i ve spodním spektru otáček. Po přesednutí z čtyřválce mě baví ta jeho přímočarost, ještě větší nutkání jít za plynem. Zajímavostí však je, že i navzdory svému atmosférickému plnění točí nižších 7100 ot./min. Fakt by mě zajímalo, jaký bude s manuálem, protože pak se teprve stane tou správnou pilou. Automat ho dělá trochu lenivějším, protože změny převodových stupňů jsou pomalé a reakce na tlačítka řazení ospalé, navíc zde chybí plně manuální režim. Oproti tomu manuál v 718, ten je lahodný, ale může za to i dodatečně nainstalovaný shortshift z GT4. Zvuky? Cayman se čtyřválcem je rebel, hrubé vrčení mi připomíná boxery od Subaru, avšak tento motor je ještě hlučnější a vše podtrhuje hromovým střílením do výfuku. Oproti tomu tři-osmička je mechanická slast, člověk slyší, jak s narůstajícími otáčkami nabírá dech, v 7000 pak euforicky vyvrcholí. Dynamikou v přímce jen těsně vítězí mladší z této dvojice.

Za které z nich utratit svůj milion až milion a půl? Obě mají kouzlo, záleží jen na vašich preferencích.

Jaký je výsledek tohoto srovnání? Že i v moderních Porsche stále zůstává ta speciálnost, jejich nezaměnitelná duše. Jen s tím rozdílem, že jsou ještě preciznější a přívětivější i při běžném jezdění. Oproti tomu 997 je auto, které baví už tím, jak vypadá, svým interiérem a charismatickým motorem. S automatem jde o překvapivě dobrého společníka pro každodenní jezdění.

Které auto z této dvojice bych si vybral? V mých necelých 28 letech 718 Cayman s manuálem, protože miluji okreskové lítání, bavilo by mě s ním jezdit do Alp a poznávat nová místa. Ale vsadím se, že s přibývajícím věkem, případně dětmi, bych se začal přiklánět ke starší 911. V tu chvíli bych naplno ocenil kouzlo, které je dostupné i při svižném výletování, užíval si tu nezaměnitelnou auru. Ačkoliv jsem v klasickém testu dal 9 z 10 hvězdiček pro 718 Cayman a 7 pro 911 Carrera 4S Tiptronic, tak toto srovnání ukazuje, že záleží jen na úhlu pohledu.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Technické parametry

Auto Porsche 718 Cayman (982) Porsche 911 Carrera 4S Tiptronic (997.1)
Motor 1988 ccm H4 Turbo 3824 ccm H6
Výkon 300 koní při 6500 ot./min. 355 koní při 6600 ot./min.
Točivý moment 380 Nm při 2150-4500 ot./min. 400 Nm při 4600 ot./min.
Převodovka 6-st. manuální 5-st. automatická
Pohon RWD AWD
Hmotnost 1335 kilogramů 1515 kilogramů
0-100 km/h 5.1 sekundy 5.3 sekundy
Maximální rychlost 275 km/h 280 km/h
Průměrná spotřeba 8-13 l/100 km 10-16 l/100 km
Objem kufru 150 vpředu a 184 litrů vzadu 105 litrů

Fotogalerie: Porsche 718 Cayman (982) a 911 Carrera 4S (997)