Seat Leon ST Cupra 280 je výtečný kombík pro rodiny, jejichž hlavě koluje benzin v krvi. V minulých testech hravě překonal Škodu Octavii III Kombi RS 2.0 TSI, následně si poradil se skvostným Fordem Focusem Mk3 Kombi ST. Přemýšlel jsem, který stroj proti němu postavit do finále, aby mě přesvědčil, že se opravdu může pyšnit titulem nejlepší ostrý kombík s pohonem předních kol. Napadly mě zajímavé kousky, ale žádný z nich by zřejmě Španěla nepřekonal. Saaby Aero jsou jedinečné, ale ne bezchybné, nedotáčivý Opel Vectra Caravan OPC nemá šanci a obdivované Volvo 850 Estate R jsem bohužel nesehnal. Když v tom mě napadl sympatický Ford Mondeo kombi ST220, jenže pak jsem si vzpomněl na italskou raritu – Alfa Romeo 156 Sportwagon GTA s legendárním šestiválcem Busso. Uvidíme, jestli stará škola přetrhne šňůru vítězství toho mladého a komplexního bojovníka.

Vášnivá Italka od prvního pohledu, to je GTA. Má agresivní tvary, které upozorňují, že si s ní nemáte zahrávat. Cupra vedle vypadá jako hodná holčička, ale pozor, klame tělem.

Oldschoolový interiér je útulný a kvalitní. Naprosto dokonalá jsou sedadla, která mi připomínají ta ze starých Ferrari. Velkým mínusem je praktičnost, i když má karoserie podobné rozměry jako u Cupry, místa nabízí znatelně míň. A nepocítíte to jen ve vnitřní šířce a na zadních sedadlech, ale hlavně při převozu větších zavazadel, kufr s vysokým dnem má mizerný objem 360 litrů. Naopak Španěl se pyšní slušnou prostorností, ale najdete v něm pár lacinějších materiálů.

O jízdních vlastnostech Cupry se moc rozepisovat nemusím, protože jste si je mohli přečíst v minulých dvou srovnáních (proti Octavii ZDE a proti Focusu ZDE). Takže ve zkratce. Jde o komfortního a klidného společníka na každý den, kterému lze vytknout akorát slabší odhlučnění od podběhů. Stiskem jednoho tlačítka se umí proměnit v pekelně rychlý stroj, v němž můžete sedět vy, manželka, děti, a i tak budete prohánět sportovněji střižená auta. Řízení sice nepřenáší moc informací od předních kol, ale je hezky strmé, což v kombinaci se samosvorem znamená slast. Vykružuje ukázkové oblouky a chce-li se člověk bavit, umí i pohazovat zadkem při ubrání plynu v zatáčce. Dvoulitrové TSI táhne ve všech otáčkách a nepolevuje ani za hranicí 6000, takový neúnavný dynamit. Vytáčí mě pouze břečkovitá spojka.

Startuji GTA a všemi milovaný šestiválec, umělecké dílo od mistra jménem Giuseppe Busso, se hlásí o slovo. Naskakuje za hrubého štěknutí a poté se usazuje na dunivém volnoběhu. To však není nic proti tomu, co nastane při ždímání všech 250 koní z toho na pohled krásného motoru. Agregát s výfukem musel ladit někdo, kdo má dokonalý hudební sluch, jinak si to nedokážu vysvětlit. 3.2 V6 vyje, prská, ječí, duní, předvádí famózní orchestr, ze kterého jde husí kůže. A není to jen o zvuku, protože otáčky žere jako Mike Tyson uši svých soupeřů, omezovač začíná klepat někde za hranicí 7000. Reakce na plyn jsou brilantní, motor je ostrý jak břitva, což se v dnešní éře přeplňování moc nevidí. K tomu si přidejte krátkou a velice tuhou spojku, slušné řazení a máte dokonalý stroj na zážitky. V zatáčkách se pyšní neutrálním nastavením podvozku, který se vyhýbá přetáčivosti i nedotáčivosti. Kdybych měl být hnidopich, tak na výjezdech z vraceček mi schází akorát samosvorný diferenciál. Málem bych zapomněl na extrémně strmé řízení, za nímž se čumák vrhá okamžitě, ale zpětnou vazbu od předních kol jako konkurenční BMW E46 přenášet neumí. Pochválit musím i dobře dávkovatelné brzdy.

Při víkendové projížďce, kdy ho vezmete na limit možností, jde o návykový stroj, ale má i druhou stranu mince. Při běžném jezdění je GTA kostitřas, slova klid nebo pohodlí nezná. Když ho půjčíte přítelkyni, bude jízdu kvůli tuhým ovládacím prvkům a mizernému rejdu nesnášet.

Jestli chcete zdolávat okresky a smát se díky úchvatnému zvukovému projevu, jděte do nabroušené Italky. Ale mám-li hodnotit komplexnost, tak nemůže knockoutovat nadupaného Španěla. Ten zvládá komfortní cestování, převážení rodiny i větších předmětů, hodně rychlou jízdu (GTA mu nestačí) a navíc umí pobavit. Duše mě táhne k atmosférické Alfě Romeo 156 Sportwagon GTA, ale jako jediné auto do rodiny bych si ho nekoupil, protože by mě často štvalo, dávám 7 z 10 hvězdiček. O 2 hvězdičky víc dostává Seat Leon ST Cupra, protože je skvělým společníkem v každé situaci, správná volba, když chcete jedno auto na všechno. A nebo ještě jinak, Cupru si koupíte rozumem, GTA srdcem.

Za propůjčení vozu Seat Leon děkuji Auto ESA.

Technické parametry

Auto: Seat Leon ST Cupra 280 Alfa Romeo 156 Sportwagon GTA
Motor: 1984 ccm L4 Turbo 3179 ccm V6
Výkon: 280 koní při 5600-6500 ot./min. 250 koní přii 6200 ot./min.
Točivý moment: 350 Nm při 1750-5600 ot./min. 300 Nm při 4800 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální 6-st. manuální
Pohon: FWD FWD
Hmotnost: 1440 kilogramů 1435 kilogramů
0-100 km/h: 6.1 sekund 6.3 sekund
Maximální rychlost: 250 km/h 250 km/h
Průměrná spotřeba: 9 litrů 12 litrů
Objem kufru: 586 litrů 360 litrů