V Německu už několik desítek let probíhá občanská válka, nekonečná automobilová bitva mezi značkami AudiBMW a Mercedes-Benz. Mezi jejich nejprodávanější modely patří kousky z vyšší střední třídy, A6řada 5 a třída E. Tentokrát tady mám dva starší kousky – Audi A6 3.0 TDI Quattro C6 a Mercedes-Benz E 320 CDI 4Matic. Ti si to mezi sebou rozdají na život a na smrt. Vítěz se utká o královskou korunu s BMW 530d xDrive E60.

Audi působí stále svěže, nemá žádné zajímavé tvary a hraje na strunu jednoduchosti, díky čemuž stárne velmi pomalu. Není to na žádné WAU, prostě auto, které svým vzhledem neurazí, ale ani nenadchne. Oproti tomu Mercedes buď milujete nebo nesnášíte, někomu se jeho majestátnost líbí, jinému přijde příliš zastaralý. Vypadá elegantně až noblesně.

Uvnitř jsou obě auta velmi útulná a každé z rukávu tahá jiné triumfy. Audi zaujme skvělými sedadly, výtečnou ergonomií a komfortnějším posezením vzadu. Mercedes kontruje kvalitou materiálů a zpracováním, vzdušností kabiny a lépe přístupným kufrem.

Co se podvozků týče, na Audi se mi líbí, že umí kombinovat svižnou jízdu s komfortem. Největší pohodlí nabízí na zcela standardním podvozku, S-Line mi nevyhovuje tuhostí a vzduch propouští rázy do karoserie od příčných nerovností. Celkově při jízdě působí docela obratně a lehce. Oproti tomu Mercedes je odtažitý, těžkopádný, ale úchvatně pohodlný, ať už se jedná o Avantgarde, klasiku či vzduch. Stejný rozdíl je i v řízení, Audi ho má přeposilované, ale poměrně rychlé, Méďa se spíš kormidluje, je to mezistátní plavidlo! Oba šestiválce poskytují solidní dynamiku a kultivovanost, v prvním vede Ingolstadt, ve druhém Stuttgart. S každým lze jezdit úsporně za spotřebu okolo 8 litrů, při svižném stylu jízdy za necelých 10, avšak při srovnatelném tempu počítejte, že TDI bude o necelý litr úspornější. Sympatické jsou i automatické převodovky, které umí řadit neznatelně hladce, ale v A6 je rychlejší.

Skoro ve všech ohledech je to hodně těsné. Třeba uvnitř, Mercedes je kvalitnější, vzdušnější a má použitelnější kufr, ale Audi útočí lepší ergonomií, propracovanějším informačním systém a líp se sedí na zadních sedadlech. Marcedes poskytuje vyšší úroveň komfortu, ale Audi lepší dynamiku v přímce i zatáčkách. Standardní podvozek od Audi je povedený, řekl bych, že u A6 ideální volba, ale kusy s S-Line paketem už jsou příliš tuhé a vzduchový podvozek občas propouští rázy do karoserie, což je největším mínusem tohoto auta. Éčko po silnici pluje s lehkostí v každé konfiguraci, a i když možná není tak dobré v kombinaci všech disciplín, tak jako manažerská limuzína na dlouhé cesty pro mě vítězí, a to díky absolutnímu a ničím nerušenému pohodlí. Audi A6 3.0 TDI Quattro C6 si vysloužilo 7 hvězdiček a je dost pravděpodobné, že mladší zájemci skončí u něho, Mercedes-Benz E 320 CDI 4Matic W211 si vybojoval o 1 hvězdičku víc, je to ten správný “páprdovský“ Mercedes. Srovnávací test vítězného Mercedesu a BMW 530d xDrive E60 naleznete ZDE.

Za propůjčení Audi A6 a Mercedes E děkujeme společnosti Auto ESA.

AutoAudi A6 3.0 TDI Quattro C6Mercedes-Benz E 320 CDI 4Matic W211
Motor2967 ccm V6 Turbo2987 ccm V6 Turbo
Výkon240 koní při 4000-4400 ot./min.224 koní při 3800 ot./min.
Točivý moment500 Nm při 1500-3000 ot./min.540 Nm při 1600-2400 ot./min.
Převodovka6-st. automatická5-st. automatická
PohonAWDAWD
Hmotnost1785 kilogramů1740 kilogramů
0-100 km/h6.8 sekundy6.8 sekundy
Maximální rychlost250 km/h250 km/h
Průměrná spotřeba8-9 litrů8-9 litrů
Objem kufru547 litrů541 litrů