Je lepší volbou ojeté BMW 335i xDrive F30 s motorem N55 nebo 340i xDrive F30 LCI s novějším B58?
Řada 3 F30 je mezi fanoušky BMW pravděpodobně tou nejméně oblíbenou. Kritice se nevyhnulo zpracování interiéru ani řízení, ale hlavně naladění podvozků. Tato generace se vyráběla v letech 2011 až 2019, přičemž v roce 2015 proběhl facelift, který prý mnohé zlepšil. Dnes jde o zajímavě naceněné ojetiny, navíc vrcholné motorizace 335i, po modernizaci 340i, mají jedinečné motory N55 a B58, které získaly mnoho ocenění. Proto jsem si řekl, že by bylo velmi zajímavé v této recenzi porovnat původní 335i xDrive F30 a modernizované 340i xDrive F30 LCI.
Je libo elegantní nebo sportovní sedan?
335i z Auto ESA přijelo ve výbavě Modern a s minimem příplatků. Nemá tempomat ani adaptivní podvozek. Naopak 340i od kamaráda Zbyňka, kterému za půjčení auta děkuji, je ve výbavě M-Sport a má různé příplatky. Rozdíly jsou znát na první pohled. 335i bez sportovních nárazníků a v nevýrazném laku umí splynout s davem. Kdybych vám ukázal jeho fotku, zřejmě budete hádat, že jde o 316d. Dynamit pod kapotou prozrazuje jen dvojice koncovek výfuku. Naopak zářivě červené 340i s dravými nárazníky a výraznými prahy okamžitě dává najevo, že s tímto Němcem si není radno zahrávat. Obě auta jsou líbivá, jednomu bude sedět elegantní styl, druhý uvítá extravagantní dravost.
Interiér potěší skvělou pozicí za volantem, ale zklame laciným zpracováním
To, že jsou BMW často nesmyslně nakonfigurovaná, už je takovou klasickou. Platí to i pro 335i, kde není tempomat. Smutně vypadá i infotainment iDrive s malým displejem. A když už kritizuji, pojďme do toho šlápnout pořádně. Velkým zklamáním je nejen zpracování, ale i některé materiály v interiéru. Madlo dveří se po 120 000 kilometrech rozpadá a plasty po bocích středového tunelu vydávají zvuky, jako byste hrkali s Kinder vajíčkem. Ale abych jen nekritizoval, mezigeneračně Trojka výrazně narostla, takže už se dá plnohodnotně využívat jako auto pro čtyři cestující. Bezkonkurenční je pozice za volantem, kdy se sedí nízko, s nataženými nohy a volantem u těla. Líbí se mi i sportovní tříramenní volant. U 340i nadchne příplatkový systém iDrive, který patří mezi nejlepší na trhu. Zajímavý je taky rozdíl v sedadlech, ta kožená ve výbavě Modern jsou docela fajn, ale mohla by mít delší podsedák a výraznější boční vedení. Naopak sedadla M Sport s alcantarovým čalouněním jsou nejen pohodlná, ale zároveň dobře drží tělo v zatáčkách. Výhodou faceliftu je posuvná loketní opěrka, 335i ji má pevnou a ruka mi neustále klouže výřezem v ní. V neposlední řadě potěší LED světlomety, které jinak povedené bixenony překonávají.
335i má charismatický motor, ale podvozek si nerozumí s 19″ koly
Na první pohled stejná auta, říkáte si? Nemůžete se mýlit více. 335i má měkce naladěný podvozek, který je skvělým společníkem na kvalitní dálnice. Bohužel si vůbec nerozumí s 19″ koly. Na těch mimochodem nejsou originální runflat pneumatiky, ale ani to nedokáže napravit jeho špatné naladění. Propouští výrazné rázy do karoserie, takové, jaké se prémiovému autu nedají odpustit. Bouchá, mlátí, tříská, prostě to není BMW, jak jak ho známe z minulosti. Koupit si tuto Trojku, 19″ kola okamžitě letí na bazos.cz a obouvám nějaké R17 balóny, ať tomu filtrování výmolů trochu pomůžou. Ideálním řešením je koupit nový podvozek od nějaké renomované značky.
Takřka dokonalý je motor N55. Jde o řadový šestiválec o objemu 3.0-litru, který doplňuje TwinPower Turbo (twin-scroll). Jeho výkon je 306 koní při 5800-6400 ot./min. a točivý moment 400 Nm při 1200-5000 ot./min. Agregát spolupracuje s osmistupňovou automatickou převodovkou Steptronic, kterou dodává firma ZF. Síla dále putuje na všechna kola přes systém xDrive, jenž upřednostňuje zadní nápravu. V režimu Comfort jde o kultivovanou jednotku, která si skvěle rozumí s hladce řadícím automatem. Uchvacující je spotřeba. Svižnější přemisťování znamená odběr zhruba 10 l/100 km, když mu budete šlapat po krku, nepřehoupnete se přes 15-20 litrů, naopak při klidném tempu se dá jezdit za krásných 7 litrů. Jakmile tlačítkem na středovém tunelu navolíte režim Sport+, motor jakoby ožil. Schopně táhne takřka od volnoběhu a jeho výkon lineárně graduje až k omezovači za 7000 ot./min. U toho krásně mechanicky zpívá a při řazení decentně brumlá do výfuku. Svým projevem dává vzpomenout na legendární atmosférické šestiválce od BMW. Jen reakce na plyn bych si dokázal představit pohotovější. Vedle jiných přeplňovaných motorů nejsou vyloženě pomalé, ale mohlo to být lepší. Co už snad vylepšit nelze, je převodovka. Ta na stisk pádel pod volantem reaguje rychleji než kdejaká dvouspojka, jako bonus nechá motor opřít o omezovač. Akcelerace v autě je o kus působivější než na papíře, kdy se ze 100 na 200 km/h rozjede za 14.73 sekundy, čímž se řadí kousek před dobový VW Passat 2.0 TSI 4Motion DSG.
Při rychlé dálniční jízdě je to paráda, ale jak si povede na okreskách? Není to vyloženě zlé, ale rozhodně nemůžete čekat byť jen náznak sportovního chování. Jediné, co takto nakonfigurované 335i dělá schopným autem, jsou pneumatiky Michelin Pilot Sport 5 o rozměru 225/40 ZR19 vpředu a 255/35 ZR19 vzadu. Měkký podvozek nechá veškerou hmotnost přesunout na vnější kola, ale díky dobrým gumám drží a dlouho nepustí. Ovšem jakmile začne být asfalt rozbitý nebo se trochu vlnit, už ani skvělé pneumatiky si s 1590 kilogramovým kusem železa neporadí. Karoserie se na vlnách příliš odlehčuje, podvozek v tu chvíli nedokáže filtrovat nerovnosti a 335i působí nervózně. Je vyměklé, odskakuje a plave, přičemž dokáže vyděsit i ty nejzkušenější řidiče. V naprosto odtažitém a poměrně dlouhém řízení s divným odporen nic necítíte, takže máte strach, kdy přijde nečitelná nedotáčivost nebo jiný průšvih. Naopak příjemně naladěný je pohon všech kol xDrive, který mírně klouzajícím zadkem pomáhá zatáčet.
340i je nejen rychlejší, ale s adaptivním podvozkem i lepší v zatáčkách, naneštěstí to kazí runflat pneumatiky
340i má stejná kola, ale pneumatiky typu runflat, což by podvozku mělo ztížit jeho úkol. Nicméně adaptivní tlumiče odvádí docela slušnou práci a s výraznými příčnými nerovnostmi si dokážou poradit lépe než ty standardní. Stále to však není na úrovni, jakou bych od tohoto typu auta čekal. Vsadím se, že projet stejnou silnici se starší E90 nebo E46, budu s fungováním podvozku mnohem spokojenější. Naštěstí by se to mělo posunout k lepšímu s jinými než runflat pneumatikami.
Při klidné jízdě byste oproti N55 nepoznali rozdíl, protože motor je podobně kultivovaný a automatická převodovka řadí stejně hladce. Jedná se o novější agregát, který sdílí název s bombardérem Convair B-58 Hustler (B58). 3.0-litrový řadový šestiválec s přeplňováním typu TwinPower Turbo (twin-scroll) produkuje 326 koní výkonu při 5500-6500 ot./min. a 450 Nm točivého momentu při 1380-5000 ot./min. Automatická převodovka má 8 stupňů a výkon rozděluje pohon všech kol xDrive. Podobné jsou i dosahované spotřeby. Ovšem jakmile přiblížíte plyn podlaze, zjistíte, že B58 hraje úplně jinou ligu. Má větší sílu ve všech otáčkách a o chlup ostřeji reaguje na plyn. Na druhou stranu, má i své „stinné“ stránky. Tou první je zvukový projev, který už není tolik mechanický. Taky nemusíte být tak dobrý řidič, protože v zatáčkách není potřeba mít správně zařazeno. Motor totiž disponuje takovou silou, že s chutí vystřelí z jakýchkoliv otáček. Znát je to i ve zrychlení. Do žebříčku 100-200 km/h se 340i xDrive zařadilo s časem 12.91 sekundy, čímž o 1.82 sekundy překonává svého staršího bráchu a staví se na úroveň 300-koňových hot-hatchů.
Jiná pohádka to je i na okresce. M Sport s adaptivním podvozkem se v zatáčkách naklání jen minimálně, takže je v každé situaci čitelnější. Řízení sice poskytuje takřka nulovou zpětnou vazbu, ale je tužší, strmější a přesnější, což zvyšuje důvěryhodnost při rychlé jízdě. Naopak ji snižují pneumatiky Bridgestone S001 225/40 ZR19 vpředu a 255/35 ZR19 vzadu, na kterých je trojka nedotáčivější. Na druhou stranu, zábavněji hází zadkem na výjezdech ze zatáček, ale k tomu si rovnou kupte zadokolku. Lepší jsou příplatkové brzdy s většími předními kotouči o průměru 370 milimetrů.
Spolehlivost motorů N55 a B58 v ojetých BMW aneb na co si dát pozor?
N55 se v řadě 3 objevil poprvé u faceliftu generace E90, kdy nahradil N54 s dvojicí turbodmychadel. U N55 hrozí problémy s nefunkčními solenoidy Vanosu, vstřikováním a vysokotlakou palivovou pumpou. Objevit se může i netěsnící kryt ventilů, špatné těsnění krytu olejového filtru a vadné vodní čerpadlo. Motor vám rozhodně nepoděkuje za nedodržování servisních intervalů, proto je potřeba měnit olej nejpozději po 10 000 kilometrech, 15 000 bych nepřejížděl ani náhodou. Ačkoliv se o N55 můžete z neodborných kruhů doslechnout, že jde o servisní past, opak je pravdou, je to poměrně spolehlivý motor.
B58 je poklad. Za prvé se lépe upravuje. N55 s MHD Stage 2 produkuje 430 koní a 630 Nm. Vedle toho B58 se stejnými úpravami dosahuje hodnot 470 koní a 630 Nm. Za druhé se zatím neobjevují žádné výraznější problémy, jde o nadprůměrně spolehlivou jednotku. Jediným větším problémem je unikající chladící kapalina, což se děje u většiny kusů. Je potřeba ji hlídat a dolívat. Rozhodně i u B58 měňte olej po 10 000 kilometrech a dbejte na kvalitním aditivovaném palivu. Když už jsme byli u těch úprav, pokud máte trochu sportovní choutky, dal bych tvrdší silentbloky. Ramena v servisech doporučují udělat okolo 100 000 kilometrů.
Pozor si dejte i na systém pohonu všech kol xDrive. Ten je velmi náchylný na správné rozměry kol a pneumatik. Proto neexperimentujte a obouvejte jen to, co schvaluje výrobce. Nezřídka kdy narazíte na stížnosti ohledně odcházejícího diferenciálu nebo vibrujícího kardanu. Osmistupňová převodovka ZF je spolehlivá, ale měňte v ní olej, ideálně, aby ho měnil i majitel před vámi. Podle BMW je olej v ní doživotní, což je pravda, berete-li jako životnost auta 200 000 kilometrů.
Ve výsledku jde o přitažlivé ojetiny, ale musíte dělat kompromisy
Je zajímavé sledovat, jak jsou stejná auta odlišná. Pokud hledáte nenápadný dálniční křižník se skvělým benzinovým motorem, 335i xDrive F30 je doporučeníhodnou volbou. Jeho charismatický šestiválec si absolutně zamilujete, na pár lacinějších plastů v interiéru si zvyknete a komfort doladíte menšími koly. Naopak chcete-li sportovně střižený sedan, s 340i F30 LCI jste na správné adrese. Jde o dobře ovladatelné auto, které se nezalekne ani dlouhých cest. Stačí jen zahodit ty otřesné runflat pneumatiky, které jsou hlučné a narušují komfort. U obou však budete muset dělat kompromisy, protože pověst nejméně podařené generace řady 3 je částečně opodstatnitelná. BMW 335i xDrive F30 si může odvézt 6.5 z 10 hvězdiček, 340i xDrive F30 LCI dostává o 1 více.
A ještě malá rada na závěr. Pokud chcete opravdu sportovní Trojku, klidně si pořiďte klasickou verzi. Na tu dejte pořádný podvozek, ty od KW Suspensions koupíte za 30 až 60 tisíc Kč. Nejenže potom bude lépe filtrovat nerovnosti, ale taky půjde o čitelnější a znatelně jistější auto, které by z tohoto testu vyšlo v mnohem lepším světle.
Technické parametry
Auto | BMW 335i xDrive F30 (N55) | BMW 340i xDrive F30 LCI (B58) |
---|---|---|
Motor | 2979 ccm L6 Turbo | 2998 ccm L6 Turbo |
Výkon | 306 koní při 5800-6400 ot./min. | 326 koní při 5500-6500 ot./min. |
Točivý moment | 400 Nm při 1200-5000 ot./min. | 450 Nm při 1380-5000 ot./min. |
Převodovka | 8-st. automatická | 8-st. automatická |
Pohon | AWD | AWD |
Hmotnost | 1590 kilogramů | 1615 kilogramů |
0-100 km/h | 5 sekund | 4.9 sekund |
Maximální rychlost | 250 km/h | 250 km/h |
Průměrná spotřeba | 8-10 l/100 km | 8-10 l/100 km |
Objem kufru | 480 litrů | 480 litrů |