Minule se proti sobě postavili Mercedes-Benz třídy E W212 a BMW řady 5 F10. Očekával jsem těsný souboj, ale v této bitvě s přehledem vyhrálo BMW – je mírně pohodlnější, ovladatelnější a má lepší interiér. Jenže pro jakkoliv dobrého šampiona se vždy najde vyzyvatel. Proto nebyla jiná možnost a přichází ten nejpopulárnější, odhodlané Audi A6 C7.

BMW může těžit z nejpovedenějších křivek moderního období značky. Karoserie je jako upnuté šaty na vypracovaném těle obdařené modelky. Každá křivka je sexy, ale spíše elegantně než vulgárně. Oproti tomu Audi hraje na jednoduchost, chce se líbit každému. Působí mohutněji a žádné zajímavé tvary nenabídne, ale jak se říká, v jednoduchosti je krása.

Interiéry jsou oba povedené, ale Audi je ve všem o malinký krok napřed. Má příjemnější materiály, vypadá moderněji a je vzdušnější. BMW má sportovnější posed, což je lepší při svižnější jízdě, ale na dlouhých cestách vede lehce vyšší posed a lepší výhled Audi. Na zadních sedadlech je místa dostatek, ale Audi ho nabízí o malý kousek více, na jeho straně je i objem zavazadelníku (530 proti 520 litrům), který je navíc svým uspořádáním využitelnější.

Po prvních kilometrech v Audi se nestačím divit. Je naprosto tiché a lichotivě houpavé, podvozek propustí rázy jen od největších výmolů. Na dálnici potěší naprostá jistota i při maximální rychlosti a na okresce jednoduchá ovladatelnost, jako by bylo o polovinu lehčí. Je dlouho neutrální, ale při opravdu rychlé jízdě se projeví větší nedotáčivost. Řízení je lehké a při běžném jezdění příjemné, ale chybí v něm alespoň trocha tuhosti nebo náznak zpětné vazby. Jednoduše řečeno, je to nuda.

BMW je vyváženější a díky tomu rychlejší v zatáčkách, minimální nedotáčivost přichází až v krajních mezích. Řízení je příjemně tuhé a podvozek trochu tvrdší. Skvělá je automatická převodovka, takřka dokonalá. Audi ji má sice taky povedenou, ale je dvouspojková, takže občas umí cuknout a neřadí tak jemně. Kde naopak BMW na Audi nedosáhne, je komfort jízdy ve městě a na dálnicích. Abych to trochu přirovnal, v Pětce si připadám jako pilot nebezpečné stíhačky McDonnell Douglas F15, v Á-Šestce jako kapitán technologiemi nabitého Airbusu A380.

Určitě si vzpomínáte na film Rocky IV, ve kterém se utkal italsko-americký hřebec Rocky Balboa se sovětským obrem Ivanem Drago. Zatímco Balboa dal na starou dobrou dřinu a neskutečné odhodlání, Drago využil nejmodernějších technologií. Drago byl v ringu zprvu dominantnější a protivníka bil hlava nehlava, jenže v pozdějších kolech se ukázaly dlouholeté zkušenosti a píle Balboi, který z posledních sil skvělého Draga knockoutoval. Stejně na tom je i BMW řady 5 F10 (Rocky Balboa) a Audi A6 C7 (Ivan Drago). Audi ve většině ohledech BMW převyšuje – je pohodlnější, tišší a má útulnější interiér. Ale při jízdě v BMW cítíte trochu staré školy – je obratnější, vše je tužší a stále si zachovává alespoň malou duši, kterou Audi nemá. Takže pokud chcete dokonalé auto na denní jezdění, proti koupi Audi A6 nemůžu říct ani slovo. Ale jestli máte rádi auta a při jízdě potřebujete být jeho součástí, srdce vás potáhne k BMW řady 5. Obě získávají 9 hvězdiček, jsou jako král a královna.

Za propůjčení vozů děkujeme společnosti Auto ESA.