Svižně uháním krajinou, kochám se, když v tom zadní nárazník “mojí“ krásné 993 líže chuligánské BMW, za jehož volantem se zubí soustředěný kamarád Milan. Sedím v legendě, která už tehdy byla ikonou více než 30 let, takže podřazuji, abych bránil její čest. Navíc řídím Porsche, přece se nenechám zahanbit nějakým rádoby coupé, které si říká shooting brake, ale ve výsledku je to vlastně jen stylovější hatchback. Jenže ten puberťák z Mnichova je tak rychlý, že ho musím pustit před sebe. Na obranu Porsche tak vytahuji další otázku, která tento souboj rozohní: je lepším řidičským nástrojem poslední vzduchem chlazené Porsche 911, navíc s nenáviděným pohonem všech kol, nebo i tento souboj na svou stranu zvrátí modernější BMW?

BMW Z3 M Coupé se vyrábělo současně nejen s Porsche 911 generace 993, ale později i 996.

Porsche 911 generace 993 se vyrábělo v letech 1994 až 1998. Testovaná verze 4S byla představena až v druhé polovině výrobního cyklu, roku 1996, kdy jsem se mimochodem narodil i já. BMW Z3 není o moc mladší, první kusy začaly sjíždět z výrobní linky v roce 1995, avšak až do roku 1997 jen jako Roadster, s líbivějším Coupé pak přišly i ostré verze M. Výroba probíhala až do roku 2002, to už bylo 911 993 dlouhé 4 roky po smrti a silnice obývala první vodou chlazená generace 996. Proto mi přijde velmi zajímavé porovnat dvě naprosto odlišná coupé, která se současně sice vyráběla jen krátce, ale o to zajímavější mohlo být rozhodování mezi nimi, obzvláště, když BMW stálo zhruba o třetinu méně.

Zatímco Porsche je klasické sportovní coupé, BMW je vulgární puberťák.

Říká se, že Z3 Coupé má tvar boty, jedni tento design milují, druzí nenávidí. Já se řadím do první skupiny, protože jde o něco unikátního. Sexy dlouhá kapota, kabina nad zadními koly a svalnatá záď s vypouklými blatníky, které skrývají široké pneumatiky o rozměru 245/40 R17 (vpředu 225/45 R17). Nicméně, jakmile se vedle postaví 911, je jasné, kdo pochází ze vznešenějšího rodokmenu. 993 je pravděpodobně tou nejlíbivější generací 911, jde o sportovního gentlemana, který budí respekt. Dvojnásob to platí pro verzi 4S, ta má o 60 milimetrů rozšířenou karoserii z modelu Turbo. Taky vedle standardní Carrery sedí blíže k zemi, o 10 milimetrů vpředu a o 20 milimetrů vzadu. Mimochodem, z Turba jsou i brzdy. Z3 M je taky zajímavé, protože techniku z velké části sdílí s BMW M3 E36, zadní nápravu dokonce se starší generací E30 a vysmívaným Compactem E36.

V Porsche si připadáte jako ve veteránu, BMW je spíše youngtimer.

Uvnitř to jsou dva různé světy. Zatímco v Porsche si připadám jako ve veteránu, BMW už na člověka dýchá modernějším dojmem. Interiér 911 je útulný, nic v něm nepřebývá ani nechybí. Kvalitní materiály jsou dobře zpracované i slícované. Sedadla jsou poměrně komfortní a zároveň dobře drží tělo v zatáčkách. Všemu pak vévodí velký volant a pětice budíků za ním, přičemž včele je výrazný otáčkoměr.

Kdo by si myslel, že Z3 bude praktičtější, je na omylu, alespoň co se cestujících týče, protože Porsche disponuje sedadly i vzadu, BMW nikoli. Má však větší kufr o objemu 210 litrů, zatímco přední zavazadlový prostor 911 nabídne jen 123 litrů. Interiér Z3 je ergonomicky dobře promyšlený, slušně zpracovaný, a i když se v něm člověk necítí tak výjimečně jako u jeho dnešního rivala, stále vás vezme do kouzelného světa youngtimerů.

Carrera 4S 993 není autem pro slečinky, potřebuje pevnou ruku a spoustu odvahy.

Abyste s Porsche jeli rychle, musíte s ním souznít, zjistit co potřebuje a podle toho s ním zacházet. Třeba rychlé nájezdy do zatáček tady vůbec nefungují, jen způsobí nebezpečnou nedotáčivost, která se pod plynem umí proměnit v nečitelnou přetáčivost. Do zatáčky tak vjíždím na brzdách, aby přední pneumatiky 225/40 ZR18 stihly nabrat dostatek přilnavosti, v tu chvíli přidávám plyn, aby se do asfaltu zakously i zadní gumy 285/30 ZR18, které pod návalem 285 hřebců pomáhají zatáčet. Když to s těmi lichokopytníky přeženete a k tomu zatáčku utáhnete volantem, okamžitě jde do smyku, ve kterém jsou potřeba ostříží reakce. Řízení sice je požitkářsky komunikativní, ale taky má poměrně dlouhý převod, takže správný kontra volantem se dá snadno zaspat. A nebezpečí nečíhá jen tady, protože podvozek se chytá vyjetých kolejí a různých nerovností, což se projevuje výrazným taháním za volant, jehož agresi zkrotí jen opravdu pevná ruka. Nutností je i těžká noha, protože brzdový pedál má tak tuhý chod, že zprvu jsem moc nevěřil, že před každou zatáčkou zabrzdí tak, jak bych chtěl.

Poslední vzduchem chlazený šestiválec boxer je uměleckým dílem po všech stránkách.

3.6-litrový šestiválec boxer by si zasloužil nejen samostatnou kapitolu, ale klidně i celý článek. Poslední vzduchem chlazený motor z Porsche 911 je z magických surovin, ukutý božskými nástroji, jinak si to nedovedu vysvětlit. Na papíře sice neoslní v dnešní době podprůměrnými hodnotami – 285 koní při 6100 ot./min. a 340 Nm při 5250 ot./min., ale nadchne projevem. Schopně se sbírá už v nízkých otáčkách a jakmile atakuje hranici 4000 ot./min., začne předvádět tak oslnivé divadelní představení, že s tím klukovským bláznovstvím přestanete, až se o slovo přihlásí ručička palivoměru. Nejenže letí do otáček jako smyslů zbavený, přičemž ho zastaví až omezovač v 6800 ot./min., ale k tomu zní tak, že se mi ježí chlupy na těle i několik měsíců po této projížďce. Vydává zvuky jako řvoucí lev bojující se zrádnou smečkou hyen. A tím to stále nekončí. Na plyn reaguje tak rychle, že v kombinaci s dobře rozmístěnými pedály, hezky tuhou spojkou a přesnou kulisou řazení se tam meziplyny skládají jedna báseň. Co dynamika, říkáte si? Zrychlení 0 na 100 km/h za 5.3 sekundy a maximální rychlost 270 km/h, což je slušné, ale žádný zázrak, jenže díky jeho živelnosti máte pocit, že jsou to tak 4 sekundy a 330 km/h. Mimochodem, jde o hodnoty na úrovni o 20 let novějšího Fordu Focus RS Mk3.

BMW je mnohem kultivovanějším autem, ale nenechte se ukolébat, kousat umí.

Po přesednutí do BMW se nestačím divit, o jak kultivované auto jde. Podvozek je poddajnější, nechytá se tolik vyjetých kolejí. Řízení je hezky komunikativní a jde zlehka, na brzdový pedál není potřeba tlačit dinosauří silou, no prostě úplně jiné auto. Stačí ho trochu chytit pod krkem a začne dělat přesně to, co řidič očekává. Nedotáčivosti se vyhýbá obloukem a pneumatiky o rozměrech 225/45 R17 vpředu a 245/40 R17 vzadu poskytují hromadu přilnavosti. Z3 umí dodávat tolik jistoty, mimo jiné i díky rozložení hmotnosti 50:50, že řidiče může ukolébat. Ten mu začne věřit natolik, že to zavání prů*erem, protože při brzdění na nerovných kolech nebo jízdě na rozbité silnici se plaší jako býk na jatkách. Dojde-li pneumatikám přilnavost, nečekaně rychle skáče do přetáčivosti. Když ho driftem pošlete schválně, dá se s ním krásně pracovat, ale jakmile to nečekáte, musíte být hodně rychlí na volantu.

Zatímco 911 s pohonem všech kol se umí decentně sklouznout, Z3 lítá bokem jedna báseň.

Proč se s ním driftuje tak dobře? Může za to nejen samosvorný diferenciál, který má mimochodem i Porsche, ale hlavně motor. Ten má sametově jemný projev, z výfuku vypouští uším lahodící symfonii a bleskurychle reaguje na plyn. Jeho výkon 321 koní při 7400 ot./min. a točivý moment 350 Nm při 3250 ot./min. lze dávkovat tak dobře, že dáte kontra volantem dle libosti a úhel driftu si určujete plynem. Avšak značně nesympatické mi je převodové ústrojí, které sice disponuje pro meziplyny parádně rozmístěnými pedály, ale jednotlivé převody jsou příliš dlouhé, navíc jich je pouze 5, což dle mého názoru trochu ubírá z potenciálu jinak úžasného motoru. Jaké dosahuje dynamiky? Z 0 na 100 km/h akceleruje za 5.4 sekundy a zastaví se při dosažení obligátní maximální rychlosti 250 km/h.

Objektivně je lepším autem BMW Z3 M Coupé, ale kdybych měl jedno z nich vzít a jít se projet, zřejmě byste slyšeli vzdalující se baryton plochého šestiválce.

Které auto z této dvojice bych si vybral? Je to hrozně těžká otázka, protože BMW Z3 M Coupé je čistší sportovní auto, které ochotněji jezdí bokem, navíc je levnější a má jedinečný tvar karoserie. Jenže Porsche 911 Carrera 4S vypadá jako civilnější verze hypersportu 959, má až magický interiér, motor z říše pekelné, řízení a brzdy pro pořádné chlapy a hyperaktivní podvozek. Člověk s ním musí pracovat s rozvahou a pevnou rukou, potom se odvděčí nezapomenutelnými zážitky. Pokud bych si však mohl vybrat, sáhnul bych klidně po základním provedení Carrera s pohonem zadních kol, ideálně Carrera S, ale to už jsme s cenou trochu jinde. V samostatných testech jsem dal 9 z 10 hvězdiček pro BMW Z3 M Coupé a 8 pro Porsche 911 Carrera 4S, a ačkoliv si za tím stojím, srdce mě prostě více táhne k poraženému.

Za půjčení děkuji Milanovi ze Sport Classic Cars.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Technické parametry

Auto BMW Z3 M Coupé E36/8 Porsche 911 Carrera 4S 993
Motor 3201 ccm L6 3600 ccm H6
Výkon 321 koní při 7400 ot./min. 285 koní při 6100 ot./min.
Točivý moment 350 Nm při 3250 ot./min. 340 Nm při 5250 ot./min.
Převodovka 5-st. manuální 6-st. manuální
Pohon RWD AWD
Hmotnost 1390 kilogramů 1450 kilogramů
0-100 km/h 5.4 sekundy 5.3 sekundy
Maximální rychlost 250 km/h 270 km/h
Průměrná spotřeba 12 l/100 km 14 l/100 km
Objem kufru 210 litrů 123 litrů

Fotogalerie: BMW Z3 M Coupé E36/8 a Porsche 911 Carrera 4S 993