Byly doby, kdy byla auta pomalá, řidičsky strašná a nespolehlivá, potom přišly časy, kdy se do aut montovaly silnější motory, ale s ovladatelností to pořád nebylo nejlepší, později se vylepšila ovladatelnost a následovalo období překoňovaných monster. Okolo přelomu tisíciletí jsme si mohli pořídit lahodné atmosféry a dnes tady máme elektronikou prošpikovaná turbo monstra, která jsou sice absurdně rychlá, ale už nemají kouzlo jako stroje z dob minulých. Právě proto se dnes projedeme dvěmi staršími kupé od BMW – Z4 3.0si E85 a 330Ci E46. Obě mají řadový šestiválec s atmosférickým plněním o totožném objemu 3.0-litru, pohon zadních kol, hydraulické řízení a dvoje dveře. Na papíře tak vypadají podobně, ale skutečnost je naprosto odlišná.

Začneme klasikou 330Ci E46. Již od prvního pohledu je jasné, že se bude jednat o sportovně střižené GT pro každý den. Karoserie je jednoduchá a kombinuje elegantní tvary s agresivními doplňky, i po letech je to pořád poměrně moderně působící auto. Po usednutí za volant je jasné, že tady se nešetřilo – interiér je pečlivě zpracovaný a udělaný z těch nejkvalitnějších materiálů. Ergonomie je slušná, posed ideální a dokonce i vzadu či v kufru je dostatek místa.

Oproti tomu Z4 3.0si je pravověrný sporťák klasické koncepce – dlouhá kapota, krátká kabina a rychle svažující se střecha. Uvnitř není tolik místa jako v Trojce a zpracování už není tak dobré, tvrdé materiály se tady najdou a jejich občasné vrzání není vyjímkou.

Při klidné jízdě je E46 příjemným společníkem, který nijak nevyzývá k rychlé jízdě a hýčká si posádku dostatečným komfortem, řízení je docela lehké, spojka měkká a kulisa řazení přesná.

Naopak Z4 je klasický prkenný sporťák – propouští rázy do karoserie, je nepohodlný, hlučný a má těžké řízení. Takže ne, se Z4 bych opravdu nechtěl každý den dojíždět do práce.

Stačí objevit hezkou okresku a z komfortní E46 se najednou stane ostré kupé. Sametově znějící šestiválec postupně graduje a zní čím dál tím lépe. Jeho zátah je naprosto dostatečný a reakce na plynový pedál jsou bleskurychlé. V zatáčkách se sice trochu naklání a u limitu přibližuje nedotáčivosti, ale na druhou stranu je podvozek tak akorát tuhý na rozbité silnice, na kterých neodskakuje a má perfektní trakci. Řízení je jemné, citlivé a poskytuje dostatek zpětné vazby. Stačí si trochu nabrzdit zatáčku, přidat plyn, zatočit a elegantní drifty jsou na světě, ty samozřejmě doprovází i pořádný úsměv od ucha k uchu. Navíc je tak jednoduché ho řídit… Je to opravdová řidičská pohádka na každý den.

Vezmete-li na stejnou okresku Z4, stane se následující – budete mnohem rychlejší a mnohem, mnohem více spocení. Z4 má tužší podvozek, který na větších výmolech odskakuje, záď při jízdě na limitu stále balancuje na hranici přetáčivosti a řízení je pořádně tuhé. Novější generace atmosférického třílitru má celkově hrubější projev a táhne od nižších otáček, k červenému poli se vydává s chutí a při 6600 otáčkách se motor doslova udělá a vyje jako vlk při orgasmu. Je to pravé sportovní auto, pekelně rychlé a hlavně je potřeba ho umět řídit, jinak to nedopadne dobře. Za volantem nepřekypuji úsměvem jako v E46, ale jsem natlakovaný adrenalinem a chci znova a znova. Líbí se mi to živelné řízení, podvozek chytající vyjeté koleje a celkově hrubiánský projev. Je to jako největší horská dráha, umřete na ní strachy, ale stejně chcete ještě jednou.

Asi čekáte na verdikt, rozhodnutí, které je lepší, ale toho se nedočkáte. Jsou to naprosto odlišná auta s jiným zaměřením. BMW 330Ci E46 vám bude dělat radost každý den, Z4 3.0si E85 naopak napumuje žíly adrenalinem o víkendových projížďkách. Obě si zaslouží 9 z 10 hvězdiček

Za propůjčení vozu BMW Z4 děkujeme společnosti Auto Esa.

Technické parametry

BMWZ4 3.0si E85330Ci E46
Motor2996 ccm L62979 ccm L6
Výkon265 koní při 6600 ot./min.231 koní při 5900 ot./min.
Točivý moment315 Nm při 2750-4000 ot./min.300 Nm při 3500 ot./min.
Převodovka6-st. automatická/manuální6-st. automatická/manuální
PohonRWDRWD
Hmotnost1385 kilogramů1430 kilogramů
0-100 km/h5.7 sekundy6.5 sekund
Maximální rychlost250 km/h250 km/h
Průměrná spotřeba13 litrů9-10 litrů
Objem kufru286 litrů411 litrů