Ford Fiesta ST a Ford Focus ST, obě auta jsou opěvovanými legendami, které se řadí mezi nejlepší ve svých kategoriích. Jak to ale dopadne, když je postavíme proti sobě? Jediným velkým triumfem Fiesty na papíře je příznivější cena, ale ve všem ostatním (kromě spotřeby) by měl vyhrát Focus. Obhájí si však v reálném světě o třetinu vyšší pořizovací cenu? Uvidíme.

Fiesta je decentně sportovní a nijak designem karoserie nekřičí do světa. Je jako malá šelma, rys, který v úkrytu číhá na svou kořist. Všechny křivky na sebe hezky navazují a výsledkem je líbivá nákupní taška na kolečkách.

Mírné zklamání přichází v interiéru. Sedadla jsou vynikající, ale pozice je docela vysoká a použité materiály nejsou zrovna nejlepší kvality. Na složitou ergonomii je potřeba si zvyknout, ale naopak s prostorností je na tom Fiesta v daném segmentu poměrně dobře.

Přeplňovaná šestnáctistovka běží klidně a kultivovaně. V každodenním provozu jí stačí otáčky okolo 2000 a pochlubit se může i přívětivou spotřebou do 8 litrů. Když neberu v potaz tuhý podvozek, tak bych si ani nevšiml, že sedím v malém hot-hatchi. Díky svým rozměrům a výkonnému motoru je to ideální atlet do ucpaných měst.

To nejlepší přichází na okresce, jakmile ručička otáčkoměru překročí číslovku 4000. Poté se ozývá syrový zvuk, nastupuje lineární zátah a svižná cesta až k 6500 otáčkám. V tomto vyšším spektru potěší hlavně rychlé reakce na plyn. Na nižší rychlostní stupně přidává na požitku lehce neposlušné řízení, ale žádná dřina to není. Je příjemně tuhé a rychlé, ale zpětné vazby by mohlo poskytovat malinko víc. Tím nejlepším je podvozek, který dokáže vyloudit vysoké rychlosti v zatáčkách, ale hlavně bavit řidiče svou hravostí. Díky chytrým elektronickým pomocníkům potlačuje nedotáčivost až někam k nedohlednu a dokonce umí pohodit zadkem, pustí-li se rychle plyn nebo ťukne do brzdy v zatáčce. Čím klikatější silnice, tím větší zábava, jelikož se dá využít nízká hmotnost a dlouho nevadnoucí brzdy. Bohužel na širokých cestách mi chybí pár koní navíc. Velkou výhodou je fakt, že Fiesta se dá užívat v bezpečných a s hodně přimhouřeným okem i v legálních rychlostech, přičemž limity se hledají docela snadno. Ale neberte to tak, že vám dá vše zadarmo.

Focus vypadá jako lev, už od prvního pohledu působí agresivně a budí respekt. Předek je dynamicky přikrčený a zadek se středovou koncovkou výfuku zase neobvykle členitý. Příjemná kombinace a oživení každodenní šedi.

Kabina je na tom líp než u menšího brášky. Sedadlům se nedá nic vytknout a připadám si zapadlejší, více obklopený autem, což se mi líbí. Materiály jsou v dané kategorii průměrem a to stejné platí i o rozložení ovládacích prvků. Ve všech směrech až na pár detailů obyčejné auto nižší střední třídy. Do oka padnou budíky na palubní desce, kde můžete sledovat třeba plnící tlak turbodmychadla.

Oturbený dvoulitr je v nízkých otáčkách tichý a příjemný, v kabině jen neznatelně duní. V běžném provozu se mi s ním jezdí dobře, ale uvítal bych alespoň o chlup komfortnější nastavení podvozku a lepší rejd. Spotřeba už tak líbivá není, protože průměrně se pod 10 litrů moc nepodíváte.

Do 2500-3000 otáček je znatelná turbodíra, kupodivu větší než u Fiesty. Následně přichází kopanec a agresivní zátah s prohrábnutím předních kol. Volant se zmítá ze strany na stranu a já mám plné ruce práce, abych jel na první dva rychlostí stupně rovně. Motor doslova žere otáčky a s chutí se dívá k 7000 hranici. Řízení reaguje bleskurychle a je nádherně strmé. Přední kola se zakusují do asfaltu a vykružují učebnicový oblouk, dostaví-li se kvůli hrubšímu přidání plynu nedotáčivost, tak stačí ubrat nebo ťuknout do brzdy a auto krásně mírným vystrčením zádě do strany utahuje stopu. Najede-li se do zatáčky agresivněji a zcela se odstaví plyn, tak na řadu přichází přesné a snadno řiditelné smyky, za které by se nemuseli stydět ani ti nejlepší v oboru. Největším mínusem je absence samosvorného diferenciálu, který by Focus posunul ještě o kategorii dál, takto občas pár zatáček prohrabe a zbytečně se musí prát s nedotáčivostí. Ve vysokých rychlostech se může pyšnit výbornou stabilitou, ale rozhodit ho dokážou výmoly, na kterých odskakuje. Sluší mu rychlé okresky, na nichž může plně využít potenciál výkonného motoru, který ze sebe loudí sice hrubé, ale nikterak záživné tóny. Brzdy jsou silné a dobře dávkovatelné, ale kvůli vyšší hmotnosti a brzdění z vyšších rychlostí nevydrží tolik, co ty u Fiesty. Shrnuto, podtrženo, je to zlé auto, které se váš občas snaží zabít. Na brzdách se zmítá, pod plynem tahá za volant a je potřeba ho umět řídit. A to mě na něm baví.

Fiesta ST je naturální kulturista, zatímco Focus ST jeho kolega na steroidech. Ford Fiesta ST je hravý, hbitý, tak akorát rychlý a nezáludný. Ideální auto do alpských serpentin, které umí odpustit chyby a přesto se budete smát od ucha k uchu. Zaslouží si 8 hvězdiček. Stejný počet získává i Ford Focus ST, který je agresivní, chce se prát, lítá mu zadek a je rychlejší. Pokud jste dobrý řidič, je zajímavější volbou, ale jakmile si všimnete cenové propasti mezi oběma auty, budete ještě dlouho přemýšlet, jestli radši nevzít toho prcka vedle.

Za propůjčení vozů Ford děkujeme společnosti Auto ESA.

AutoFord Fiesta STFord Focus ST
Motor1596 ccm L4 Turbo1999 ccm L4 Turbo
Výkon174 koní při 5700 ot./min.250 koní při 5500 ot./min.
Točivý moment244 Nm při 1600-5000 ot./min.360 Nm při 2000-4500 ot./min.
Převodovka6-st. manuální6-st. manuální
PohonFWDFWD
Hmotnost1163 kilogramů1437 kilogramů
0-100 km/h6.9 sekundy6.5 sekundy
Maximální rychlost220 km/h248 km/h
Průměrná spotřeba8 litrů10 litrů
Objem kufru294 litrů317 litrů