Vrcholný Ford Focus RS Edition mám rád, je to nekompromisní hot-hatch, který dost možná patří na samotnou špičku kategorie, co se zábavnosti týče. Podobně však obdivuji i Seat Leon ST Cupra, který je velice rychlým a zároveň praktickým společníkem, v našem případě jde o verzi 300 4Drive DSG Carbon Edition. Jsou to sice dvě odlišná auta a o přímé konkurenci se tady rozhodně bavit nedá, ale mě zajímá, jak moc se může rodinné kombi přiblížit ostrému hot-hatchi. Máme tady kvalitní kuchyňský nůž, který vyzval na souboj zabijáckou mačetu.

Stránku designu asi netřeba porovnávat. Focus křičí do světa: „Dívejte se!“ Má vyzývavou masku, svalnatý zadek a barvu jako čerstvě namalovaný šmoula. Naopak Leon nechce být středem pozornosti, nepozorovaně se kamkoliv infiltruje a zaútočí na svůj cíl.

Co se použitelnosti týče, uvnitř jasně vede Leon, vše je přehledné a jednoduché, navíc má dostatek místa vzadu a velký kufr (586 litrů). I pozice za volantem je příjemná, což mají na svědomí fajn sedadla. Focus je složitější na ovládání, trochu hůř zpracovaný a má žalostně malý kufr (261 litrů). Výborná jsou sedadla Recaro, do kterých se sice “nezaplouvá” zrovna pohodlně, ale skvěle podrží v zatáčkách. Obě auta trápí pár laciných plastů.

Při běžném jezdění mě překvapuje, jak dobře je Focus odhlučněný, což se u hot-hatchů moc často nevidí. Naopak Leon v tomto směru výrazně zaostává za většinou konkurentů – za mě jeho největší chyba. Nicméně adaptivní podvozek umí být docela plavný a zajišťuje dostatek komfortu na delších cestách, o Focusu se to úplně říct nedá. Zhruba o 2 litry je nižší i spotřeba, hádejte, v čí prospěch. Ale to jen takové krátké shrnutí, protože bylo jasné, že tady kombík nemůže padnout s nějakým ostrým hatchbackem. To hlavní teprve začne.

Obě auta se krčí na začátku okresky, launch controly si berou hlavní slovo, výfuky prskají a vyrážíme kupředu. 350 koní se těší, až zašlape to seaťácké stádo pouhých 300 poníků do země. Avšak na jejich jazyku se objevuje hořká pachuť, protože Leon po pár metrech lehce ujíždí a náskok si nenechá vzít. Přesvědčit se o tom můžete i v žebříčku 100-200 km/h. Pocitově sice jede víc Focus, jelikož tahá za volant, řve a práská do výfuku (Cupra má jemnější zvuk), ale v realitě tomu tak není. Neberte to však jako kritiku, obě auta jsou v přímce pro běžného smrtelníka až nadpřirozeně rychlá. Jelikož má Leon v provedení Carbon Edition lepší brzdy než klasika, tak i zde jde o vyrovnaný souboj, ale v zatáčkách se ukazuje umění podvozkářů ve Fordu. Leon je dlouho neutrální a opravdu velice rychlý, lehká nedotáčivost při jízdě na limitu sice přichází, ale i zadek umí pod plynem dotáhnout stopu. Jenže potom sednete do Focusu a nestačíte se divit. Kola na upovídané řízení reagují okamžitě, předek ochotně mění směr, zadní aktivní diferenciál nechává decentně klouzat zadek a samosvor vpředu krásně tahá k apexu. To auto je tak brutálně rychlé, až to není možné! Malý náskok z rovinky se tak ztrácí a Focus si bere vedení zpět. Je zajímavé sledovat Španěla v zrcátku, který se statečně drží, o žádné totální likvidaci ze strany modrého oválu tak nemůže být řeč.

Líbí se mi, že Leon zvládá vše, co se po něm chce, od příjemného cestování po prohánění opravdových sporťáků na okreskách. Sice se v něm nebudete bavit zdaleka tak jako v živelném Focusu, ale je to fajn. Navíc, pokud nejste špičkový řidič, s Focusem nebudete nikdy tak rychlí jako s Leonem, protože je znatelně náročnější na řízení. V klasickém testu Leon dostal 8 hvězdiček a Focus 10, ale znáte to, méně někdy znamená více, stačí se dívat ze správného úhlu.

Technické parametry

Auto: Ford Focus RS Edition Seat Leon ST Cupra 300 4Drive DSG Carbon Edition
Motor: 2261 ccm L4 Turbo 1984 ccm L4 Turbo
Výkon: 350 koní při 6000 ot./min. 300 koní při 5500-6200 ot./min.
Točivý moment: 441 Nm při 2000-4500 ot./min. 380 Nm při 1800-5500 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální 7-st. automatická
Pohon: AWD AWD
Hmotnost: 1524 kilogramů 1495 kilogramů
0-100 km/h: 4.7 sekund 4.9 sekund
Maximální rychlost: 268 km/h 250 km/h
Průměrná spotřeba: 11 litrů 9 litrů
Objem kufru: 261 litrů 586 litrů