Ford Focus ST 2.3 EcoBoost vs Fiesta ST 1.5 EcoBoost

Když jsem nedávno sedl do nového Focusu ST, nadchl mě. Bavilo mě řízení, řazení a hlavně úžasný podvozek, který umí být komfortní a krásně hravý. Jenže jsem očekával trochu prostornější kabinu a kvalitnější interiér. Uvnitř jsem si nepřipadal o moc líp než ve Fiestě ST. Dostavila se tak zajímavá myšlenková situace. Sedím v jednom z nejlepších velkých hot-hatchů na trhu, bezpochyby. Ale hlavou se mi stále honí jediná otázka: „Proč mám oproti Fiestě připlácet přes 230 tisíc* za Focus, je snad o 230 tisíc lepší?“ A jelikož mi to nedalo spát, představuji vám účastníky dnešního testu – Ford Focus ST 2.3 EcoBoost a Ford Fiesta ST 1.5 EcoBoost. Jednou už jsem dělal srovnání předešlých generací, tak pokračujeme v tradici. Test Focus ST 2.0 EcoBoost vs Fiesta ST180 najdete ZDE.

*230 000 Kč je rozdíl u základních modelů. Zatímco výbavou našlapanou Fiestu koupíte za 700 000 Kč, vybavený Focus hravě překročí 1 000 000 Kč.

Vzhled a interiér

Když nebyly u sebe, moc rozdílů jsem nezaznamenal. V přímém porovnání sice je znát velikostní rozdíl, ale rozhodně není tak razantní jako třeba u Fabie s Octavií. Když nepoužíváte zadní sedadla, poznáte to akorát v šířce kabiny. Focus má více místa na nohy vzadu a objemnější kufr. Pokud však pravidelně neberete 2-3 dospělé spolucestující nebo spoustu harampádí na převážení, není to tak razantní rozdíl. V tomto směru cenový rozdíl opodstatnit nedokáže. Čekal bych kvalitnější interiér, něco navíc. Ale bohužel v tomto směru Focus ST za většinou konkurence zaostává. Za ty peníze bych chtěl víc než jen přifouklou Fiestu. A jelikož i ta může mít vychytávky jako vyhřívaný volant apod., tak ani ve směru výbavy není Focus o tolik dál.

Zvenku se mi jako celek více líbí Fiesta. I když by mohla být nižší. Focus umí uchvátit decentně agresivním zadkem, ale pořád nemůžu přijít na chuť vykulené přídi. Působí na mě trochu jako ňouma.

Každodenní jezdění

Pro mě jeden z nejdůležitějších úkolů hot-hatche. Má jít o auto na každodenní jezdění, které o víkendu pobaví při okreskovém dovádění a párkrát do roka na okruhu. Nejde tedy o čistou víkendovku na zábavu. A tím si mě Focus získal. Dnes, kdy se většina značek předhání v tom, která dá nejlepší čas na okruhu, je hromada aut pěkně tvrdých (třeba Mégane R.S. Trophy nebo i30 N Performance). Jo, já vím… Se svoji upravenou Fiestou ST180 mám co říkat. Ale jde o to, že s Focusem se fakt příjemně jezdí úplně všude. Ve městě, na dálnici i po rozbitých okreskách. Hezky tlumí většinu nerovností a je dobře odhlučněný.

Z hlediska komfortu a odhlučnění na tom špatně není ani Fiesta, ale jednoduchá zadní náprava se víceprvku vyrovnat nedokáže. Vedle Focusu vždy působí více napjatě, je prkennější. Nelze upřít, že tady je větší brácha dál.

Dobývání okresek

Tady si jsou obě auta hodně podobná, co se zážitků za volantem týče. Před zatáčkou se dají hezky nesměrovat na brzdách, po ubrání nebo ťuknutí do brzdy jsou hodně tail happy a řidiči dělají velký úsměv na tváří. Ale zatlačíte-li je k limitu, začnou se projevovat rozdíly. Na horší silnici si všimnete, že těžší a podvozkově poddajnější Focus míň odskakuje a déle si zachovává klidnou tvář. Jakmile se začne silnice více klikatit, svoje karty na plno odkrývá Fiesta. Díky menším rozměrům a téměř o 250 kilogramů nižší hmotnosti si v ní připadáte obratnější. Další velký rozdíl je v použitých diferenciálech. Zatímco Fiesta má klasickou mechaniku od Quaife, Focus elektronicky řízený eLSD. To znamená, že Fiesta za každé situace svoruje stejně. O svornosti Focusu rozhoduje elektronika, která dokáže poslat až 100% točivého momentu na jedno kolo. Při běžné a rychlé jízdě neucítíte moc rozdílů. Ale jakmile auta zatlačíte na limit, tak elektronika nefunguje tak dobře jako mechanika. Je znát lehké zpoždění a touha počítače přemýšlet nad ideálním přenosem točivého momentu. Možná to vyznělo tak, že toto řešení nefunguje, což není pravda. Funguje skvěle, ale ne tak dobře jako klasický mechanický diferák. Ve výsledku budete asi rychlejší v chytřejším Focusu, ale více si užijete akčnější Fiestu.

Velké rozdíly jsou i pod kapotou. Fiesta sází na downsizing v podobě tří válců a objemu 1.5 litru. Focus jde opačnou cestou upsizingu – čtyři válce a 2.3 litru. Máme tady 200 koní a 290 Nm na 1262 kilogramů proti 280 koním a 420 Nm na 1508 kilogramů. To je 158 koní na tunu pro Fiestu a 186 pro Focuse. Takže i v tomto poměru by měl být dražší z dvojice znatelně rychlejší. V reálném světě se na první tři rychlostní stupně Fiesta hrdinsky drží, ale poté se Focus začne pomalu vzdalovat. Poznáte to ale spíše na dálnici, na okresce mezi zatáčkami Focus nijak výrazně neujíždí. Pokud bych si měl vybrat motor podle projevu, budeme tady dlouho. Tříválec je hrubší a sympaticky znějící pod plynem. Čtyřválec má hutnější chod a více prská po ubrání plynu. Abych to nějak rozsekl. Tříválec vyhrává svým projevem, čtyřválec z pohledu dynamiky. Sakra, fakt jsem napsal, že se mi víc líbí tříválec? Jenže… Ono je fakt zábava, když ten malý tříhrnek prská v omezovači.

Verdikt

Stojí tu jeden z mých oblíbených velkých hot-hatchů. O to podivuhodnější je, že bych si radši koupil menšího ze sourozenců. Proč? Focus pro mě není o tolik lepší, o kolik více stojí. Naopak ta auta jsou hodně vyrovnaná. Co Focus nažene komfortem a vnitřním prostorem, to Fiesta smaže větší mechaničností a obratností na okreskách. Ford Focus ST 2.3 EcoBoost dostává 8 z 10 hvězdiček, Fiesta ST 1.5 EcoBoost si jich může hrdě odvézt 9.

Technické parametry

Motor: 2261 ccm L4 Turbo 1498 ccm L3 Turbo
Výkon: 280 koní při 5500 ot./min. 200 koní přii 6000 ot./min.
Točivý moment: 420 Nm při 3000-4000 ot./min.
290 Nm při 1600-4000 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální 6-st. manuální
Pohon: FWD FWD
Hmotnost: 1508 kilogramů
1262 kilogramů
0-100 km/h: 5.7 sekundy 6.5 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h
232 km/h
Spotřeba: 9 litrů 8 litrů
Objem kufru: 375 litrů 292 litrů