Mustang je výkonnější a má větší baterii, bude to stačit na vítězství?

Automobilky v moderním světe elektromobility rychle zbrojí a jedna za druhou představují své vlajkové lodě. Tou americkou je elektrická reinkarnace legendárního Mustangu – Mach-E GT. Na domácí scéně kraluje Škoda Enyaq Coupé RS iV. Mustang je výkonnější a má větší baterii, takže by měl snadno vyhrát. Nebo mu český zástupce přeci jen zatopí?

Enyaq RS je o necelých 300 000 Kč levnější než Mustang Mach-E GT

Enyaq v nejvýkonnější verzi startuje na 1 704 900 Kč. V téměř plné výbavě za něho zaplatíte 1 827 500 Kč. Navíc už si pak můžete připlatit jen 21-palcová kola za 20 000 Kč, metalické laky za 19 000 – 34 000 Kč a pár drobností. Mustang GT stojí 2 123 900 Kč a od počátku je v plné výbavě. Laky jsou za 22 000 – 33 000 Kč. Při koupi českého zástupce tak ušetříte necelých 300 000 Kč. Vyplatí se připlatit za výkonnější ameriku, nebo bude lepší volbou český miláček?

Obě auta otáčí hlavy kolemjdoucích, ale Mustang o trochu víc

Obě auta jsou na silnici jako zjevení, obzvláště ve výrazných barvách Cyber a Mamba. Kolemjdoucí se za nimi otáčí na každém rohu. Více ale koukají na Mustang, který na českých silnicích není tak častý. Které EV je hezčí? To si musíte udělat obrázek sami. Mně se více líbí Mach-E. Má čistší tvary a ne tak zapadlá kola.

Uvnitř je to vyrovnaný souboj, Enyaq se pyšní lepšími sedadly, Mustang má dva kufry

Čekali byste, že dražší Mustang bude mít luxusnější interiér? Je na prémiové úrovni, to rozhodně ano, ale u auta s cenovkou překračující 2 000 000 Kč bych očekával méně tvrdých plastů, které jsou na sloupcích, zadní části palubní desky i ve spodku dveří. V Enyaqu se taky několik obyčejných plastů najde. Hezký není ani holý rám dveří. Ve výsledku je to spíše o vkusu a oku každého z nás. Škodovka se ale může vymlouvat na nižší cenu. Oba kousky mají sportovně střižená sedadla, ale o trochu líp se mi sedí v těch škodováckých. Co se místa týče, boj je velmi vyrovnaný. V obou si pohodlně sednete vpředu i vzadu. Enyaq má větší kufr o objemu 570/1610 litrů. Mustang nabízí 402/1420 litrů, ale k tomu přidává ještě přední zavazadelník o 100 litrech. A vyrovnaný souboj pokračuje dál. Tam, kde Američan vytahuje skvělé audio Bang & Olufsen, Čech kontruje propracovaným head-up displejem.

Mustang má lepší pohonné ústrojí, Enyaq triumfuje podvozkem

Enyaq nemá nejlepší pohonné ústrojí. Při klidné jízdě je vše fajn, ale při té rychlé během chvilky narazíte na limity. Aby elektromotory vypustily všech 300 koní, musí být dostatečný stav nabití a správná teplota baterie i venkovního vzduchu. Možná i ideální konstelace hvězd. V realitě to znamená, že Enyaq je hodně náladový a každou chvíli poskytuje jinou dynamiku. S vybíjející se baterií navíc použitelný výkon klesá. Auto je to velmi rychlé, ale jen za určitých okolností. Mustang má výkyvy menší. Jsou znatelné buď při velmi nízkých či vysokých teplotách u rychlostí nad 120 km/h, nebo při stavu baterie pod 30%. Jak už napovídají čísla na papíře, Mustang je rychlejším autem. Má 487 koní a 860 Nm, zatímco Enyaq „jen“ 300 koní a 460 Nm. Z 0 na 100 km/h to je 4.4 proti 6.5 sekundám a maximální rychlosti jsou 200 km/h a 180 km/h. Mustang především při startu z nuly působí mnohem agresivněji, nicméně ani Enyaq se nemá za co stydět. Při rychlostech nad 140 km/h oběma trochu dochází dech, ale u Mustangu je pokles oproti prvotnímu nástupu výraznější. Vždyť ze 100 na 200 km/h mu to trvá dlouhých 54.78 sekundy. Zajímavé to začíná být už při zrychlení ze 100 na 150 km/h, které Mustang zvládá pod 5.5 sekundy. Enyaq je pouze něco málo přes 1 sekundu pozadu. U rozdílu 187 koní a 400 Nm by měl být náskok Američana výraznější.

Ford už nám dlouhá léta ukazuje, že umí stavět fantastické podvozky. Mustang Bullitt, Fiesta ST, Focus RS a další. Jedny z nejlepších podvozků v kategoriích. To ale bohužel neplatí pro elektrický Mustang. Ten sice fantasticky funguje na hladkém asfaltu a dokonce umí efektivně jezdit bokem, v čemž Enyaq s nevypínatelným ESP zaostává, ale jinak odvedli lepší práci ve Škodovce. Mach-E na nekvalitní okresce odskakuje, působí nervózněji a při některých situacích není úplně sranda ho uřídit. Prostě moderní muscle car ze staré školy. Za to Enyaq hezky žehlí i rozbité silnice, neodskakuje a v podvozku máte větší jistotu. To se ale nedá říct o brzdách, které velmi rychle vadnou, vzadu jsou totiž jen bubny, zatímco Ford má vpředu 380-milimetrové kotouče a čtyřpístkové třmeny Brembo. Ty jsou mnohem silnější a trvanlivější, ale velmi špatně se dávkují.

Při běžné jízdě má navrch Enyaq, za což může právě podvozek s adaptivními tlumiči DCC. Ten je komfortnější a méně bouchá na výraznějších výmolech, a to i na větších 21-palcových kolech (Mustang má 20-palcová). Mach-E na aktivním podvozku Magne Ride sice umí být komfortní, ale stále působí napjatě a snadno se nechá rozhodit. Brzdy se nedají dávkovat a plynule se dá jet pouze s plně zapnutou rekuperací (řízení jedním pedálem). Po každém výraznějším přidání plynu posádku katapultuje kupředu, což je fajn ve sportovním režimu, ale ne v tom civilním. Enyaq tak působí kultivovanějším dojmem, Mustang ukazuje svou chuligánskou tvář za každé situace.

Jaká je spotřeba? A jak rychle se nabíjí?

Co se týče spotřeby, Mustang Mach-E GT je pravý muscle car. Při dálničních rychlostech 130 km/h si vezme přes 30 kWh. Město umí za 25-30 kWh a okresky stlačí pod tuto hranici. Naštěstí má velkou baterii s využitelnou kapacitou 91 kWh (celkem 98.7 kWh). Nabíjet se zvládá výkonem až 150 kW. Při rychlonabíjení ho dobijete za nějakých 45 minut. Enyaq RS má využitelnou kapacitu 77 kWh (celkem 82 kWh). Nabíjet se umí výkonem až 135 kW, takže mu nabíjení zabere zhruba 30 minut. Spotřeba je v každé situaci plus/mínus o 5 kWh hodin nižší než u Fordu. Dojezdy jsou tak velmi vyrovnané. Počítejte, že pokud občas využijete potenciál výkonných elektromotorů, budete nabíjet jednou za 300 kilometrů. Kolik stojí 100 kilometrů s těmito spotřebami si můžete spočítat v kalkulačce.

*spotřeba elektromobilů se může lišit podle venkovní teploty, v létě a v zimě je rozdíl zpravidla 15-30%

Mustang Mach-E GT je lepší elektromobil, ale Enyaq Coupé RS iV příjemnější auto

Finální verdikt? To nebude tak snadné. Obě auta si zaslouží 6-7 z 10 hvězdiček. Mustang by byl vítězem, ale kazí mu to otřesně dávkovatelné brzdy a špatně naladěný podvozek na nekvalitní české silnice. V tomto směru je Enyaq lepším autem, se kterým se příjemněji jezdí. Mustang je zase lepším elektromobilem. Není tak náchylný na výkyvy teplot, stav nabití a dalších milion věcí. A pokud narazíte na hezkou okresku nebo vyjedete za sněhem, i se více pobavíte.  Ani jedno auto pak nepřesvědčí dynamikou při rychlostech nad 140 km/h. Kdybych si jedno z nich musel pořídit, byl by to Mustang, který má větší WOW efekt nejen designově, ale i dynamicky. Oba kousky však mají výrazné rezervy, na kterých by jejich tvůrci měli zapracovat.

Technické parametry

Auto: Ford Mustang Mach-E GT Škoda Enyaq Coupé RS iV
Motor: 2x elektromotor 2x elektromotor
Výkon: 487 koní 300 koní
Točivý moment: 860 Nm 460 Nm
Převodovka: automatická automatická
Pohon: AWD AWD
Hmotnost: 2407 kilogramů 2255 kilogramů
0-100 km/h: 4.4 sekundy 6.5 sekundy
Maximální rychlost: 200 km/h 180 km/h
Průměrná spotřeba: 27 kWh/100 km 22 kWh/100 km
Objem kufru: 402/1420 litrů vzadu + 100 litrů vpředu 570/1610 litrů