Pokud jste v 80. a na začátku 90. let chtěli sedan střední třídy, měli jste nespočet možností. V prémiových řadách byly nejpopulárnějšími kousky Mercedes-Benz 190 E a BMW řady 3 E30. Z těch lidových patřily na špičku vozy Peugeot 405, Renult R21, Honda Accord a Mitsubishi Galant. My se tentokrát zaměříme na sportovně střižené verze za přijatelné peníze, které se dají používat každý den. Luxusní značky zastupuje Mercedes-Benz 190 E 2.3 Sportline, který byl takovým středem řady W201. Za podobnou cenu se tehdy dal pořídit i Peugeot 405 v ostrém provedení Mi16. A otázka je jednoduchá: Je lepší prémiový průměr nebo lidový vrchol?

Mercedes je už od prvního pohledu honosnější, elegantnější a prestižnější. Hranaté tvary jsou vyhledávaným retro stylem a chromované doplňky dávají najevo, že se jedná o kvalitní a majestátní stroj. Je to auto, kterého si člověk všimne.

Peugeot je obyčejnější a pokud nejde kolem někdo znalý či fanda, tak o něho ani nezavadí. Nicméně model 405 designově dozrál, je to pěkné, decentně sportovní auto. Ničím vyloženě nenadchne, ale ani neurazí.

Kdo by čekal, že uvnitř bude vládnout Mercedes, tak je na omylu. Místa je uvnitř dostatek, ale není to nic světového, což platí i o poměrně strohé palubní desce. Materiály jsou kvalitní a zpracování na úrovni. Sedadla nabízí pohodlí a mají výtečné boční vedení, přičemž jsou ukotvena hezky nízko. Volant je spíše jako kormidlo zaoceánského parníku.

Peugeot má mohutnější palubní desku, výtečná sedadla Recaro a interiér je celkově trochu prostornější, což je znát hlavně vzadu a v kufru. Použité materiály jsou příjemné a zpracování sice není tak kvalitní jako u Mercedesu, ale pořád proti němu nelze mít žádné větší námitky.

Jízda v Mercedesu je i navzdory příplatkovému sportovnímu podvozku komfortní a tichá za jakýchkoliv rychlostí. Řízení působí lehce a auto se na silnici řídí velmi snadno. Je z něho dobrý výhled do všech stran a pohled přes dlouhou kapotou s hvězdou na konci je k nezaplacení. Jakmile na to člověk šlápne, motor se s hutným zvukem a chutí vydá k vyšším otáčkám. Nástup výkonu je lineární a zátah znatelný prakticky od volnoběhu. Točit se dá až do 6000, kde mi malinko schází nějaká výkonnostní špička. Řazení je přesné, spojka tuhá a silné brzdy jsou dobře dávkovatelné. Řízení je samozřejmě klasicky mercedesovské, takže má příjemný chod, ale je dlouhé a moc zpětné vazby neposkytuje. Největším esem v rukávu je bezpochyby podvozek, který se skoro nenaklání a poskytuje vynikající přilnavost v zatáčkách. Skvěle komunikuje přes sedadlo a na limitu je přetáčivý, což je jedinečná zábava. Chová se hravě a provokativně, takový rošťák, který kouzlí úsměv na tváři.

Peugeot je o něco tvrdší, ale kupodivu i navzdory tomu stále dostatečně komfortní, jen v odhlučnění zaostává. Při běžném jezdění je to normální auto a neobvyklé je pouze tužší řízení. Sedí se docela nízko, ale výhled z auta už je omezenější. Zadupne-li se pedál plynu do podlahy, nic extra se neděje. Motor je do 3000 otáček takový vláčný, jenže stačí podřadit a najednou se začnou dít věci. Do otáček letí neskutečným tempem a od 5000 do 7000 se předvádí v tom nejlepším světle. Zní jako rocková kapela na živém koncertě, dravě zrychluje a má agresivní reakce na plyn. Toto srdce je vážně fenomenální. Brzdy za to umí pořádně vzít a kulisa řazení je mechanická a přesná. Řízení poskytuje dostatek zpětné vazby a je hezky tuhé. Podvozek skvěle drží a do zatáček se vrhá ochotně, ale u limitu přichází citelná nedotáčivost. Rychlá jízda a točení motoru do omezovače mě vážně baví! Pro porovnání, Mercedes zvládne 1000 metrů s pevným startem za 31.8 sekundy, Peugeot je o 1 sekundy rychlejší.

V běžném provozu se líp jezdí s Mercedesem, který je trochu pohodlnější a tišší, na druhou stranu Peugeot nabízí více místa vzadu a objemnější kufr. Na rovinkách je rychlejší Francouz, ale v zatáčkách mu Němec dýchá na záda. Řízením a řazením mě více baví komunikativní Peugeot, ale podvozkově obstarává zábavu spíše Mercedes. Takže si to pojďme shrnout. Mercedes líp vypadá, je komfortnější a má zábavněji naladěný podvozek. Oproti němu je Peugeot praktičtější, rychlejší a více komunikuje s řidičem. Za mě Mercedes-Benz 190 E 2.3 Sportline i Peugeot 405 Mi16 dostávají 8 hvězdiček, záleží jen na tom, jaký styl vám více vyhovuje.

Technické parametry

Auto Mercedes-Benz 190 E 2.3 Sportline Peugeot 405 Mi16
Motor 2299 ccm L4 8V 1998 ccm L4 16V
Výkon 136 koní při 5100 ot./min. 155 koní při 6500 ot./min.
Točivý moment 205 Nm při 3500 ot./min. 172 Nm při 5000 ot./min.
Převodovka 5-st. manuální 5-st. manuální
Pohon RWD FWD
Hmotnost 1200 kilogramů 1110 kilogramů
0-100 km/h 9.5 sekundy 9.2 sekundy
Maximální rychlost 200 km/h 215 km/h
Průměrná spotřeba 10 litrů 10 litrů
Objem kufru 411 litrů 498 litrů