6.2 V8 od AMG patří mezi nejuznávanější motory všech dob, což logicky znamená, že oblíbený roadster SL s ním bude naprosto brilantní auto. Jenže tento královský klenot už něco stojí, kvůli čemuž mě napadla zajímavá otázka. Nevyplatí se koupit spíše SL 500? Jeho 5.5 V8 je taky výborný a navíc stojí o třetinu až polovinu méně. Bude AMG o tento kus nejen dražší, ale i lepší?

Modernizovaná generace R230 vypadá agresivně už v základu, což mají na svědomí hlavně ostře řezaná světla. Je fajn, jak se klasickému SL 500 daří kombinovat tuto agresi s jemnou elegancí nárazníků a kapoty s výraznými prolisy. Je to pohledné, ale nijak zbytečně vyzývavé auto.

Interiér s dřevěným dekorem a plný příjemné kůže je útulný a nic mi v něm nechybí. Výbava je bohatá a zahrnuje vše od navigace, přes vyhřívání nebo odvětrávání sedadel. Pozice za volantem je hezky nízká a sedadla kromě komfortu potěší i slušným bočním vedením. Akorát volant by mohl být menší, vzhledem se totiž blíží kormidlu.

Při nastartování dává motor hlubokým zabručením jasně najevo, že má 8 válců a pěkně nakynutý objem. Po zahřátí se však zklidní a při běžné jízdě, jako by tam vůbec nebyl. Jen se převaluje mezi 1000 až 1500 otáčkami a z nádrže ucucává malé doušky benzinu. Běžným stylem jízdy se dá držet průměr pod 12 litry. Převodovka řadí neznatelně hladce a podvozek se přes nerovnosti jen přehupuje. Výlet s SL 500 je jako pohodová plavba krajinou s vánkem ve vlasech.

Když se motor trochu vytočí, k vánku ve vlasech se připojuje jemné bublání a pokud se zaboří pedál plynu do podlahy, následuje dynamická akcelerace v doprovodu decentního burácení. Výkon lineárně nastupuje a nepolevuje až do maxima v 6000 otáčkách, kde ze sebe dostává to nejlepší. Má svižné reakce na plyn a chuť uhánět kupředu. Trochu to kazí převodovka, která řadí stále klidně a jemně. Brzdy jsou silné, ale na klikaté okresce je znát, že dostávají zabrat. Řízení je mercedesovskou klasikou, má dlouhý převod, není moc komunikativní a chová se vláčně. Podvozek má rád čistou stopu a ve sportovním nastavení předvádí chvályhodnou přilnavost. Ale je potřeba jezdit rozvážně, protože při rychlém nájezdu do zatáčky se těžký motor projevuje mírnou nedotáčivostí a při hodně agresivním výjezdu si tyká naopak s přetáčivostí.

SL 63 AMG vypadá úchvatně. Je zamračené a agresivní. Kdybych měl SL 500 přirovnat k Vladimiru Klitschkovi – rozvážný a nijak výbušný borec, tak SL 63 je Mike Tyson – šílenec, který každému rozbije hubu.

Uvnitř nejsou žádné výrazné rozdíly. Výbava je v podstatě shodná a na první pohled si člověk všimne akorát sportovnějšího volantu a karbonových dekorů namísto dřevěných. Potom jsou tady fantastická sedadla, která poskytují dostatek pohodlí a lze jim přifukovat výrazné bočnice.

Nakopnutí těžkotonážního osmiválce je stejně obdivuhodné jako představení v Národním divadle. Motor štěkne a bublá jako nastartovaný Messerschmit. Na poklidnou jízdu bez povšimnutí okolí zapomeňte, protože je jedno, jak jedete, děsivé tóny z výfuku se linou nonstop. V nízkých otáčkách bublá jako stíhačka z druhé světové, ve vyšších dělá rámus jako těžký kulomet a v těch nejvyšších zní jako hořící grizzly natahovaný na skřipec. Po zatáhnutí za pravé pádlo se zase ozve něco, co připomíná praskající ocelové lano a kladivo mlátící do kovadliny. K tomu ten nádherný nástup atmosférického motoru, bleskurychlé reakce a převodovka, která to tam doslova kope. Před zatáčkou stačí pustit plyn a výfuk si hlasitě odprskává. 6.2 V8 bych označil za umělecké dílo! Sice neumí zrychlovat tak dynamicky jako 5.4 Kompressor a není to tak divoké zvíře jako 5.5 či 4.0 BiTurbo, ale je sympatický a charismatický. Řízení je tuhé a oproti SL 500 i upovídané, ale pořád by mohlo mít kratší převod. Podvozek umí výborně kombinovat všechny styly jízdy, ale přitlačí-li se na něho, kroutí tím sexy zadkem jako mistryně světa v twerku. Je potřeba být na pozoru, protože kouše a chová se jako chuligán. Líbí se mu, když může trápit zadní pneumatiky a jezdit dveřmi napřed s hustým kouřem od pneumatik. Vše nakonec zachraňují brzdy, které se dobře dávkují a nevadnou.

Když mu dáte pár uspávacích injekcí, tak se zklidní a stává se docela pohodovým GT bez střechy. Je mírně tužší než klasika, ale pořád je to dostatečně komfortní auto na delší cesty. Tužší řízení ani brzdy mi v běžném provozu nevadí, ale jeden problém tady přeci jen je, převodovka. Ta je parádní při rychlé jízdě, ale špatná při popojíždění. Špatně se pomalu rozjíždí, přičemž někdy cuká a občas řadí trhaně. Při normální jízdě už řadí poměrně hladce, ale na tu z klasického SL zdaleka nemá.

SL 63 AMG je neskutečně dobré auto. Výborně vypadá a stejně tak i jezdí. Oslní především zběsilým chováním a agresivností při rychlé jízdě, no a ten zvuk! SL 500 je klidnější a komfortnější na dlouhých cestách. Když je chuť, umí za to pořádně vzít a nechce při tom posádku permanentně zabít. Takže pokud hledáte auto na časté jezdění, chcete dobře vypadat a občas se pořádně svézt, je SL 500 přesně pro vás. SL 63 se tak zdá jako zbytečnost, jenže potom do něho sednete a ten motor doplněný o vražedný projev vás prostě dostane. Pokud vám jde o peníze, asi nemá smysl kupovat svalnatého brášku, jestli finance moc neřešíte, s tímto šílencem chybu neuděláte. Mercedes-Benz SL 500 R230 i Mercedes-Benz SL 63 AMG R230 dostávají 9 hvězdiček, protože poměr cena/výkon jsou to podobně dobré stroje.

Auto Mercedes-Benz SL 500 R230 Mercedes-Benz SL 63 AMG R230
Motor 5461 ccm V8 6208 ccm V8
Výkon 388 koní při 6000 ot./min. 525 koní při 6800 ot./min.
Točivý moment 530 Nm při 2800-4800 ot./min. 630 Nm při 5200 ot./min.
Převodovka 7-st. automatická 7-st. automatická
Pohon RWD RWD
Hmotnost 1910 kilogramů 1960 kilogramů
0-100 km/h 5.4 sekundy 4.6 sekundy
Maximální rychlost 250 km/h 300 km/h
Průměrná spotřeba 12 litrů 14.5 litru
Objem kufru 235 litrů 235 litrů