Volkswagen Polo šesté generace nám hezky vyrostl a dospěl. Prostorností kupodivu už moc nezaostává za svým větším bráchou Golfem VII. A tak se nabízí otázka: Je lepší koupit nové Polo nebo zánovní Golf? Polo 1.0 TSI (85 kW) v solidní výbavě Highline a s pětiletou zárukou (do 150 tisíc km) stojí lehce přes 450 tisíc Kč. Golf 1.4 TSI (92 kW) v obdobné výbavě, z roku 2016 a s nájezdem +/- 20 tisíc km, pořídíte za sumu mírně pod 450 tisíc Kč. Takže vás vyjde o pár desítek tisíc levněji, ale musíte počítat s tím, že bude mít buď po záruce, případně o ni přijde do dvou let (má-li připlacenou na 5). Rozdíl se nám tak vyrovnává, což znamená, že je to pouze o tom, který z nich je lepším společníkem při každodenním jezdění.
Po designové stránce si těžko vybrat. Obě auta hrají na notu ostrých hran, které působí moderně a stárnou velmi pomalu. Jen našemu Golfu musíme prominout nudnější vzhled, nemá připlacené xenony s LED denním svícením a pořádná kola.
Vybíráte-li mezi holátky, abyste se dostali do nízkých cenových relací, jde o velmi podobné interiéry. Najdou se lacinější plasty (u Pola jich je trochu víc, hlavně na dveřích), ale všechny ovládací prvky mají své dobře promyšlené místo. Větší rozdíly lze pozorovat až u vyšších výbav. Polo zaujme digitálním přístrojovým štítem a propracovanějším informačním systémem, Golf normálními tlačítky u displeje namísto těch dotykových. Největším překvapením je, že na zadních sedadlech poskytují stejně místa na nohy, Golf je štědřejší akorát v šířce. Objemem zavazadlového prostoru v reálném světě taky nevede o žádný výrazný kus.
Jde-li o motory, tak 1.0 TSI (85 kW) je lepší volbou než 1.2 TSI (77 kW) v Golfu, ten působí líně, avšak 1.4 TSI (92 kW) už se stává vyrovnaným soupeřem. Se všemi se dá jezdit okolo 6 litrů v průměru, rozdíly jsou pouze v desetinách. Samozřejmě můžete vybírat i mezi 1.5 TSI (110 kW, Polo) a 1.4 TSI (110 kW, Golf). Tady ve všech směrech mírně vede novější jednotka. Naftu bych u Pola asi moc neřešil, jelikož není výrazně úspornější, navíc je znatelně dražší. U Golfa za mě dává smysl až 2.0 TDI, místo 1.6 TDI bych určitě volil kultivovanější 1.4 TSI. Manuální převodovky jsou fajn a DSG řadí naprosto fantasticky, hlavně to sedmistupňové v Polu. Ale mají i svůj neduh, nedá se s nimi plynule rozjet do kopce. Buď přidáváte málo plynu a nechce se jim nebo ho dáváte moc a škubou sebou. Klasický problém většiny DSG.
Polo má skvěle naladěný podvozek. Decentně tuhý, ale při tom dokáže filtrovat veškeré nerovnosti. Nepropouští rázy do karoserie a řekl bych, že patří mezi nejlepší ve svojí kategorii. Díky nízké hmotnosti je i jistý, chová se hezky neutrálně a pečlivě drží stopu. Sice má naprosto odtažité řízení, ale to mi u tohoto typu auta nevadí, alespoň na něho rychle reaguje a má příjemný chod. Golf je měkčí, avšak ne vyloženě pohodlnější. Více se houpe a nerovnosti ho vyvádí z míry, po přejetí výmolu se vždy lehce zavlní. Neumí ani tak dobře zatáčet, naklání se a je dřív nedotáčivý. Odhlučnění je u obou aut podobně slušné, ale větší brácha o kousek vede při rychlostech nad 150 km/h. Malé potěšení na závěr, Polo má klasickou ruční brzdu, což je v dnešní době fajn.
Nový Volkswagen Polo se povedl, až na pár detailů jde o příjemného společníka na každý den. Dávám mu 7 hvězdiček a je o 1 hvězdičku před bratrským Golfem. Ten sice má v pár detailech navrch – širší interiér, výdechy ventilátoru na zadní sedadla apod., ale celkově není lepším autem. K Polu navíc dostanete kompletní záruku a Golf bude pořád lehce použitou ojetinou. Větší smysl dává až po faceliftu (od 2017), ale to musíte přitlačit na peněženku. Pokud ho chcete a nemůžete si dovolit připlatit, přičemž Polo vám z nějakého důvodu nedává smysl, kupte si více ojetý a starší kus (2013-2015), ušetříte.