Člověk často slýchá, že práce automobilového novináře je snem každého chlapa. A ano, třeba pro mě to sen byl, ale nikdy to nebyla a vlastně stále není práce, nýbrž koníček. Můžete psát pro jednu z velkých redakcí, kde dostanete pár korun, případně si založit svůj web/You Tube kanál a zkusit to na vlastní triko. To však vyžaduje takřka nekonečné množství času a úsilí, přičemž většinu peněz stejně musíte vydělat jinde. Proč to tedy dělám? Právě kvůli dnům, jako je tento, kdy se plní moje klukovské sny – vzít dvě Porsche na západočeské okresky a vyždímat z nich maximum. Za tuto příležitost bych chtěl poděkovat Petrovi, který domluvil zapůjčení aut od kamaráda Radka, jemuž a speciálně firmě Tayllorcox taky děkuji. Mimochodem, na WikiCars už jste mohli vidět i Petrovo auto, jde o mocný a děsivý ROUSH Stage 3 Ford Mustang GT.

Porsche 718 GTS 2.5 Turbo bylo přijato chladně, ze Spyderu všichni jásali nadšením.

Jaká auta tedy přijela do dnešní recenze? 718 Boxster GTS se čtyřválcem, jenž byl širokou veřejností přijat poměrně chladně, takže Porsche do něho v roce 2020 vrátilo šestiválec (generace 982 se představila roku 2016, GTS 2017). Díky tomu jde o nejméně zastoupenou motorizaci tohoto modelu, alespoň u nás. Druhým strojem je 718 Spyder, mé oblíbené novodobé Porsche, po kterém v hloubi duše toužím, i když jsem ho nikdy neřídil.

Zábava začala ještě před tím, než jsem se s kluky setkal. Na místo jsem dorazil trochu dřív, v ulici vidím otevřenou garáž s červeným Porsche 718, u kterého stojí nějaký chlapík. S modrým pick-upem Ford Ranger Tremor mu skoro vjedu do dvora a kráčím si to k jeho garáži se slovy, že jsem dorazil o něco dřív a natahuji ruku. Pán nevěřícně kouká a ruku nepodává, načež si všímám, že to není Boxster, ale Cayman. Rychle si uvědomuji, že jsem u někoho úplně jiného, kdo je ještě zmatenější než já. Jestli tyto řádky čtete, tak zdravím. 😀

718 GTS vypadá dobře, ale Spyder považuji za jedno z nejhezčích moderních Porsche.

Boxster GTS je opravdu hezkým, respekt budícím autem. Jeho sportovní tvary hrají na elegantní notu. Jenže jakmile se vedle postaví Spyder, přebere veškerou pozornost. Má agresivnější masku, hezčí plátěnou střechu, členité víko kufru a masivní difuzor. Je na něm znát inspirace hypersportovním 918 Spyder z roku 2013.

Interiér obou je kvalitní, jednoduchý, ergonomicky promyšlený i docela praktický.

GTS má standardní sportovní sedadla doplněná o vyhřívání i odvětrávání. Ta jsou komfortní a k tomu slušně drží tělo v zatáčkách. Karbonové skořepiny ve Spyderu kvůli tvrdým bočnicím znesnadňují nastupování, ale po nasednutí jsou bezproblémová i na dlouhých cestách. Avšak nějaké komfortní funkce byste u nic hledali marně. Další odlišností je volant, v GTS je kožený, zatímco ve Spyderu alcantarový. Alcantara sice je hezká a méně klouže, ale bez používání rukavic se rychle zničí. Třetího rozdílu si všimnete při vystupování, protože Spyder nemá standardní kliky, nýbrž látkové pásky. Zbytek interiéru je takřka totožný, to znamená jednoduchý, kvalitní a ergonomicky promyšlený. Kupodivu jde i o praktická auta, uvnitř je dostatek odkládacích ploch, zadní kufr má objem 120 a přední 150 litrů.

Šestiválcový Spyder je i navzdory odlehčení těžší než GTS se čtyřválcem.

Jelikož Spyder vychází z okruhově zaměřeného Caymana GT4, prošel razantní dietou. Střecha se stahuje manuálně a vnitřní kliky nahradily látkové popruhy. Výsledek? Hmotnost 1420 kilogramů, takže o 45 kilogramů více než u GTS, kde si s šetřením váhy nelámali hlavu. Těžší je hlavně kvůli většímu motoru. Jeho pohon zajišťuje 4.0-litrový šestiválec boxer s atmosférickým plněním, jenž produkuje výkon 420 koní při 7600 ot./min. a točivý moment 420 Nm při 5000-6800 ot./min. Sourozenec 2.5-litrový čtyřválec boxer přeplňovaný turbodmychadlem dává 365 koní při 6500 ot./min. a 420 Nm při 1900-5500 ot./min. Při pohledu na tato čísla je jasné, že v přímce bude rychlejší Spyder. To jsem si myslel taky, ale opak byl pravdou. Postavil jsem je na stejnou silnici a provedl 6 pokusů zrychlení ze 100 na 200 km/h. V každém z pokusů bylo o malý kousek rychlejší GTS. S časem 9.32 sekundy je 5 setin před Spyderem. Zajímavostí je, že na 160 km/h byl o 4 setiny dříve Spyder. Co to znamená? Když tomuto GTS necháte upravit software, v přímce si šestiválce namaže na chleba až nehezkým způsobem.

GTS je tím nejnašlapanějším Boxsterem, ale Spyder hraje vyšší ligu, má nápravy z 911 GT3.

Obě verze patří k vrcholu nabídky, tudíž jsou nacpané tou nejlepší technikou. GTS má paket Sport Chrono, sportovní odpružení PASM (oproti standardu o 20 mm nižší), samosvorný diferenciál a systém vektorování točivého momentu. Zastavení zajišťují čtyřpístkové třmeny vpředu i vzadu, jejichž desky se zakusují do 330, respektive 299 milimetrových kotoučů.

Spyder? To je úplná pecka. Přední náprava je z 911 GT3 991.2, zadní je pak výrazně přepracovaná. Jak je to možné? Vychází totiž z okruhově zaměřeného Caymana GT4, oproti tomu se však nedá nastavovat světlá výška a tuhost stabilizátorů (mechanicky). Oproti klasickému Boxsteru je světlá výška o 30 milimetrů nižší a má o 50% větší přítlak. Samozřejmě nechybí mechanický samosvor a systém vektorování točivého momentu. Brzdy jsou šestipístkové, průměr kotoučů činí 380 milimetrů. Z jakého auta asi pochází? Zatímco přilnavost GTS zajišťují pneumatiky o rozměrech 235/35 R20 vpředu a 265/35 R20 vzadu, Spyder na dvacítkách obouvá 245/35 a 305/30 (sériově 295).

Boxster je neuvěřitelně přívětivé auto, řídí se tak snadno.

Dám ruku do ohně za to, že méně zkušení řidiči budou i na okresce rychlejší s GTS. To má měkčí podvozek, takže se více naklání, zaklekává vnější kola a jeho chování je předvídatelnější. S trochou nadsázky se s ním dá jet jako s normálním sportovním autem. Řízení je poměrně lehké, přesné a rychle reagující. Motor má dostatek síly v nižším spektru otáček, takže vám promine i zpackané podřazení. Sám jsem byl s GTS zpočátku rychlejší. A že by mi překážel přeplňovaný čtyřválec? Ani omylem, ale to mi bylo jasné, protože nedávno mě okouzlil i menší dvoulitr v Caymanu. Tento na poměry Porsche malý motor patří na absolutní vrchol čtyřválců. Výkon nastupuje lineárně a s chutí se točí až k omezovači v 7500 ot./min. K tomu bleskurychle reaguje na plyn. Zvuk? Není to žádný orchestr, ale rally rachot podobný tomu od Subaru WRX STI. Při ubrání pak zlověstně střílí a prská do výfuku. A k tomu ta převodovka! Chvílemi jsem měl pocit, že se stačí jen dotknout pádla a řadí. Rozhodně jedna z nejlepších převodovek na světě.

Spyder se dá vodit na milimetry přesně, k tomu je úžasně komunikativní.

Se Spyderem jsem se musel seznamovat o něco déle. První část okresky jsem nedokázal jet hezky plynule, s autem jsem se trochu hádal, takže jsem si ho ani moc neužíval. S Petrem jsme se opět vyměnili a já si začal říkat, že GTS je lepším okreskovým náčiním. Avšak po dalším prohození jsme se se Spyderen z čista jasna sžili. Začal jsem brzdit těsně před zatáčkami, brzy chodil po plynu a díky telepatickému řízení ho směroval přesně kam bylo potřeba. Řízení je navíc tužší a malinko komunikativnější než v GTS. Po pár hodinách jsem měl pocit, že mi Spyder sednul natolik, až jsem deaktivoval elektronické pomocníky. V tu chvíli se z něho stala surová motokára, která se dá vodit bokem na milimetry přesně. Můžou za to neskutečně rychlé reakce na plyn a přenádherně pevný podvozek. Bude to znít šíleně, ale najednou si říkám, že GTS je vedle něho vyměklé, což není, jen Spyder je prostě auto vyvinuté na okruhu. Neduhem tvrdých aut bývá odskakování na rozbitých cestách, ale toho se tady nedočkáte, i ve sportovním režimu nerovnosti hltá až překvapivě dobře. Zatímco u GTS jsem tužší nastavení adaptivního podvozku zapínal často, ve Spyderu jen výjimečně. Mimochodem, podobně jako se Spyderem se dá dovádět i s GTS, jen je u toho míň akční, přívětivější a milejší. Taky dříve zasahuje ESP, které je ve Spyderu naladěno jemněji. Brzdy? Ty v GTS jsou na okresky absolutně dostačující, větší ze Spyderu se nezaleknou ani celodenních okruhových jízd.

Pijete-li benzín a prdíte výfukové plyny, atmosférický šestiválec si musíte zamilovat.

Atmosférický šestiválec 4.0-litru si zaslouží samostatnou kapitolu. Může se zdát, že je vlastně horším motorem než 2.5 Turbo, protože dynamiku poskytuje takřka totožnou, nemá tolik síly ve spodním spektru otáček a k tomu je rozežranější. Když nad tím tak přemýšlím, nejste-li magor jako já, agregát v GTS vám bude připadat lepší. Ale pijete-li benzin a prdíte výfukové plyny, při jízdě se Spyderem vám budou téct slzy štěstím. Extrémní reakce na plyn, extrémní točivost a extrémní zvuk. Při okreskové pile po mně stékal studený pot, ale do toho jsem se chechtal jako malý kluk, který si poprvé sáhnul. Každému bych přál zažít ten pocit, kdy se šestiválec za štěkotu zarazí o omezovač v 8000 ot./min. A tím nekončíme, protože nedílnou součástí pohonného ústrojí je i převodovka. A když jsem tu v GTS vynesl do nebes, co mám říkat teď? Prostě lahůdka.

Největší předností GTS je komplexnost, nevadí mu dálnice ani města.

V této části recenze si musíte myslet, že jsem se bezhlavě zamiloval do Spyderu a GTS beru pouze jako doprovodné auto. Ale to není pravda, protože Boxster ještě nevytáhl své eso z rukávu. Spyder je při dálničním přemisťování extrémně hlučný, až mi vzdáleně připomíná Lotus Elise 250 Cup, který je pravděpodobně tím nejnekomfortnějším dálničním autem na světě. Boxster? S tím se dá konstantně uhánět 200 km/h, aniž by se z toho člověk zbláznil. A to je věc, kterou na něm miluji nejvíc. Na okresce dokáže stíhat svého slavného bráchu, v přímce se mu dokonce vyrovná, a k tomu umí být pohodlným a vyklidněným autem na běžné jezdění. Navíc umí sloužit za 8-10 l/100 km, čtyř-litr si vezme zhruba o 2 litry více, a to i navzdory systému vypínání válců.

Objektivně je lepším autem GTS, ale stejně bych si radši koupil Spyder.

Boxster GTS 2.5 ani Spyder už si nekoupíte jako nové auto. Musíte tak hledat ojeté nebo zánovní kousky. Zatímco GTS pořídíte od 1.6 milionu Kč, na Spyder si připravte alespoň 2.3 milionu Kč. A to je docela výrazný rozdíl, obzvláště, když GTS je mnohem komplexnějším autem. Na druhou stranu, GTS jsou většinou starší, po srovnání roku výroby a nájezdu se cenový rozdíl snižuje na pár set tisíc, s čímž už se dá pracovat. Objektivně však nemůžu jinak, než vyhlásit za vítěze právě Boxster GTS, 10 z 10 hvězdiček. Ovšem, kdybych měl ty peníze navíc, mávnul bych rukou nad horší každodenní použitelností, šel a bez výčitek koupil Spyder, ideálně v tmavě zelené a s manuálem. Nechal bych si ho do konce života, protože jde o jedno z nejlepších aut, jaké jsem řídil. Spyder je oslavou jedné velké éry automobilismu (spalovací éry, nástupce bude elektrický). Miluji ho, chci ho, 10 z 10 hvězdiček.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Technické parametry

Auto Porsche 718 Boxster GTS (982) Porsche 718 Spyder (982)
Motor 2497 ccm H4 Turbo 3995 ccm H6
Výkon 365 koní při 6500 ot./min. 420 koní při 7600 ot./min.
Točivý moment 420 Nm při 1900-5500 ot./min. 420 Nm při 5000-6800 ot./min.
Převodovka 7-st. automatická 7-st. automatická
Pohon RWD RWD
Hmotnost 1375 kilogramů 1420 kilogramů
0-100 km/h 4.3 sekundy 4.4 sekundy
Maximální rychlost 290 km/h 301 km/h
Průměrná spotřeba 8-14 l/100 km 10-16 l/100 km
Objem kufru 150 vpředu / 120 vzadu 150 vpředu / 120 vzadu

Fotogalerie: Porsche 718 Boxster GTS 2.5 Turbo a 718 Spyder