Definice hot-hatche je jednoduchá, má být malý, lehký, výkonný a použitelný na každodenní jezdění. Proto jsme nominovali dva nejlepší do 200 000 Kč a pokusili se zjistit, který je právoplatným králem v této kategorii.

Ostré, tuhé a opravdu sportovní hatchbacky zastupuje opěvovaný Renault Clio R.S. Naopak pekelně rychlé, ale zároveň poměrně komfortní hájí agresivní Opel Corsa OPC. Atmosférické plnění proti přeplňování, hydraulické řízení proti elektrickému, prkenný podvozek proti měkčímu, prostě stará škola proti modernímu atletovi.

Clio má elegantní karoserii, které dodávají šmrnc rozšířené blatníky, sportovní nárazník, difuzor a dvojice mohutných koncovek výfuku. Není příliš výrazné, ale po delším pohledu umí zaujmout. Naopak Corsa má užší karoserii, ale o to agresivnější detaily v podobě hi-tech děr v obou náraznících nebo třeba středové koncovky výfuku.

Interiér Clia působí kvalitněji a má povedenější ergonomii než Corsa, ale i tak je tragická. Bohužel se sedí překvapivě vysoko a volant nemá podélné nastavení, takže ideální pozice se hledá těžko. V Corse se sedí níž a sportovněji, ale zbytek interiéru je smutný. Ovládání všeho je nesmyslné a materiály od pohledu laciné. Zatímco Clio má alespoň skvělý volant s tlustým věncem, ten v Corse je úzký, velký a nepříjemně tvarovaný. Velkou pochvalu si zaslouží sportovní sedadla Recaro s výrazným bočním vedením.

Jelikož jsem zastáncem atmosfér, tak sahám po klíči od Clia a soukám se za volant přes tvrdé výztuhy sedadel. Po nastartování se ozve hlasité dunění, až si uvnitř připadám jako v polozávodním autě. Za pár minut jízdy městem hned vím, že tímto bych každý den do práce jezdit nechtěl. Spojka je tuhá, dráhy kulisy řazení krátké, řízení těžké, motor agresivní a podvozek tvrdý.

Jenže stačí sjet z rozbité městské silnice a všechny tyto zápory se mění v obrovský klad. Dvoulitrový motor s nepřímým vstřikováním je umělecké dílo. Má hezký zvuk, točí 7500 otáček a výkon nastupuje se vzrušující gradací. Reakce na plynový pedál jsou fantastické a meziplyny se tam dají střílet jedna báseň.

Řízení umí skvěle informovat o dění pod předními koly a díky absenci turbodmychadla a bez vysokého krouťáku v nízkých otáčkách ani netahá za volant. Brzdy se dají dobře dávkovat… a ten podvozek. Připadám si jako v motokáře, skvěle drží stopu a nedotáčivost skoro nezná. Pokud se přece jen mírná nedotáčivost objeví, stačí ťuknout do brzdy a zadek lehkým vybočením do strany celé auto srovná.

Měníme auta a sedám do Corsy. Po nastartování se nic neděje, jen lehké zabručení. Na první rovince poznávám výhodu přeplňování, tam kde Clio ještě spí, Corsa už zběsile zrychluje. Zvuk je příjemný, ale ne tak hrubý jako v Cliu. Z tohoto hlediska žádný problém nevidím, ale co se reakcí na plyn týče, je to hrůza. Jsou mdlé a snahu o meziplyny jsem vzdal po třetím pokusu, prostě to nejde.

Řízení je lehké a moc zpětné vazby neposkytuje, ale vše vynahrazuje rychlostí a strmostí. Stačí zatočit a přední kola se okamžitě zakousnou do asfaltu. Bohužel kulisa řazení je příliš dlouhá a do hot-hatche se nehodí. Brzdy jsou příjemně tuhé a dobře dávkovatelné.

Co se podvozku týče, je to jiný svět. Při běžném jezdění je Corsa pohodlnější a tišší než Clio, navíc se s ním snadněji plynule rozjíždí. Při rychlé jízdě má trakce dostatek, ale musíte se mnohem víc soustředit. Zadek je nervóznější a pořád má chuť tancovat, při puštění plynu nebo lehkém sešlápnutí brzdy v zatáčce bych ho označil za hodně rozevlátý.

Opel Corsa OPC je o trochu rychlejší v přímce a použitelnější na každý den. Jenže má hrozné reakce na plyn, dlouhé dráhy řazení a hlavně podvozku při rychlé jízdě nevěřím tak, jak bych chtěl, celkově má dost otravných chyb. Oproti tomu Renault Clio R.S. je nejspíš nejlepším malým hot-hatchem všech dob. Má fantastický motor, převodovku, řízení i podvozek. Je to ideální auto pro někoho, kdo chce získat první zkušenosti se sportovním autem. Vítěz si odváží 9 hvězdiček, poražený 6.

Za propůjčení vozů děkujeme společnosti Auto ESA.

Technické parametry

AutoRenault Clio R.S.Opel Corsa OPC
Motor1998 ccm L41598 ccm L4 Turbo
Výkon200 koní při 7100 ot./min.192 koní při 5850 ot./min.
Točivý moment214 Nm při 5400 ot./min.230 Nm při 1980-5800 ot./min.
Převodovka6-st. manuální6-st. manuální
PohonFWDFWD
Hmotnost1279 kilogramů1203 kilogramů
0-100 km/h6.9 sekundy7.2 sekundy
Maximální rychlost223 km/h225 km/h
Průměrná spotřeba9 litrů9 litrů
Objem kufru286 litrů286 litrů