Hyundai Genesis Coupe 3.8, Nissan 350Z HR, BMW 130i a Renault Megane R.S. 250 Cup. Zhruba takto vypadal výběr mého sportovně střiženého daily, přičemž nakonec jsem se rozhodl pro poslední zmíněný kousek. Jde totiž o nejlepší předokolku, jakou jsem řídil. Zábavný peklostroj na likvidování zakroucených okresek. Zavolal jsem na pár aut, ale po prohlídkách přišlo zklamání. Většinou šlo o vyjeté vraky nebo byla přehnaně nastřelená cena. Nicméně času dost. Řekl jsem si, že počkám. V tu chvíli se objevil inzerát na Ford Fiesta ST180. Ten bych si jako takový nekoupil. I když jde o supr hravé auto, chybí mu agrese a více rychlosti. Ovšem tady přibylo pár úprav viz. odstavec níže. Jízda mě zaujala natolik, že jsem o týden později kupoval. Samozřejmě se mi až do teď honila hlavou myšlenka, jestli jsem radši neměl pořídit zmiňovaného Francouze. Když se naskytla možnost ho po dlouhé době pořádně vyzkoušet, musel jsem si udělat přímé srovnání. Trochu jsem se bál, protože už jsou to asi 3 roky, co jsem Megoše řídil naposled a tehdy mě absolutně okouzlil. Ale co, při nejhorším se Fiesta prodá a skončím u svého oblíbence. Otázka je jednoduchá: Bude v závěru tohoto srovnání inzerát na moji Fiestu?

Pro začátek něco o dané Fiestě. Pod kapotou je přeplňovaný čtyřválec 1.6 EcoBoost. Ten přes šestistupňový manuál pohání přední kola. Celé auto váží 1163 kilogramů. Úpravy – mapa Pumaspeed, intercooler R-Sport, airbox z Fiesty ST200, KN filtr, hadice Mishimoto, catback a katalizátor Milltek Sport, spojka z ST200, samosvorný diferenciál Quaife, silentbloky Powerflex – motor, převodovka a výfuk, pružiny a zadní dorazy Mountune, brzdový kit Tarox (6 pístků), pancéřové hadice, závodní brzdová kapalina, chladící kanály místo mlhovek, shortshift a jiné drobnosti v podobě hlavy řadící páky Mountune, rádio s Android 8, reproduktory Hertz + vytlumení od Ahifi. Celkový výkon je 216 koní při 5475 ot./min. a točivý moment 325 Nm při 2610, omezovač kousek za 7000.

Megane vedle je poklad už od série. Dvoulitrový čtyřválec s turbem produkuje 250 koní při 5500 ot./min. a 339 Nm při 3000. Vše putuje na přední kola přes šestistupňový manuál a samosvorný diferenciál. Hmotnost čítá 1354 kilogramů.

Zvenku za mě jasně vede Renault. Působí dospěleji, ne jako hračka z Kinder vajíčka. Fiesta vypadá dobře jen z některých úhlů. Uvnitř je to však kupodivu z velké části naopak. I tady má v něčem Frantík mírně navrch – o trochu lepší pozice za volantem, výraznější boční vedení sedadel a širší kabina. Ovšem Fiesta je kvalitněji zpracovaná, jsou použity honosnější materiály a má dotykovou obrazovku, na které si lze pustit film nebo surfovat po internetu. V neposlední řadě pak potěší komfortnější sedadla.

Doposud zmíněné věci pro mě nejsou směrodatné. Nejdůležitější je zábava na okreskách, cena provozu a to, abych dokázal přežít i normální cesty do práce či na Moravu. Přesně v tomto pořadí.

Megane je při rychlé jízdě sametově čistý. Motor točí lineárně až k omezovači, ve kterém sympaticky „plive“ jako závodní auto. Zároveň reakce na plyn má bleskurychlé a meziplyny se tam dají sázet se 100 % přesností. Řízení je jemné a komunikativní, jedno z nejlepších v kategorii. Jde o docela hodný stroj, dokud neuděláte chybu – nesmíte se podělat v zatáčce a ubrat plyn nebo ťuknout do brzdy. Potom divoce vyhodí zadek do strany a ve vyšších rychlostech není úplně p*del ho srovnat. Taky proto ty nekonečné bouračky na Nurburgringu. V normálních rychlostech se s tím dá vyhrát a občas zábavně pohodit zadkem. Zároveň to lze využít při utahování stopy v zatáčce. Svor tahá decentně a vůbec nepůsobí hrubě. Ale má i svoje mouchy. Tou největší je řazení. Kulisa je doslova otřesně nepřesná a dlouhá. Fuj… Jak si v Renaultu mohli říct, že je povedené a pustit ho do světa?

Fiesta působí více jako auto ze staré školy. Nástup výkonu není lineární, někde okolo 2700 foukne turbo a auto prudce vyrazí kupředu. V reálu se pod plným plynem chová agresivněji. Nechybí ani decentní tahání za volant na nerovném povrchu. Nemá však takovou výkonnostní špičku a není potřeba dívat se až k omezovači, ideální je řadit kousek za 6000. Nereaguje tak rychle na plyn, meziplyny je potřeba dávat razantněji a s mírným předstihem. Co se rychlosti v přímce týče, jsou na tom velice podobně. Na dvojku jede o chlup líp Fiesta, trojka je vyrovnaná a dál zase lehce ujíždí Megane (daný kus měl decat a software z Trophy-R, 275 koní a 361 Nm). Na rovinkách mezi zatáčkami velký rozdíl nezaznamenáte, jedině až na okruhu. Zatímco Fiesta táhne skvěle ve středním pásmu, Megana je třeba držet více v otáčkách. Se sérií 250 Cup by to mohlo být dost vyrovnané.

Fiesta může nahnat ztrátu na brzdách. Ty jsou ostřejší a trvanlivější. Zajímavý rozdíl je v řízeních. To ve Fiestě není tak čisté, ale je strmější, předek na něho reaguje rychleji. Úplně jiná liga je řazení – hlavice řadící páky, přesnost kulisy, délka drah. Podvozek je podobně hravý, taky při ubrání či ťuknutí do brzdy pustí zadek ven, ale ne tak snadno jako Megane. Má i výraznější zvukový projev (oproti sériovému Meganu). Odfukuje si, pod plynem umí zařvat a turbo o sobě dává vědět. Co se zatáček týče, Ford je zase větší hulvát. Samosvor má ostřejší náběh a auto se více vzpírá, v dobrém slova smyslu.

O trochu komfortnější podvozek má kupodivu Megane, není tak udrncaný. Při součtu všech věcí – podvozek, kabina, sedadla a odhlučnění, bych je v disciplíně denní použitelnosti postavil na obdobnou úroveň.

Pokud bych se měl rozhodnout čistě podle jízdy, asi bych dlouho nespal. V jedné disciplíně vede upravená Fiesta, v další sériový Megane… A tak pořád dokola. Fiestě však hraje do karet levnější provoz. Začíná to už u spotřeby, která je v průměru zhruba o 2 litry nižší. S mým ročním nájezdem okolo 30 000 kilometrů ušetřím přes 20 000 Kč jen za benzin. Pak tady máme levnější pojistku, pneumatiky a spoustu jiných náhradních dílů.

Jak už asi cítíte, výměna se konat nebude. A jsem rád, byla by to otrava. Pro mě je vítězem upravená Fiesta. Zážitkově to vidím 50 na 50, ale cenová náročnost provozu rozhoduje. Taky se mi asi o fous víc líbí to agresivnější chování. Jenže je tady jedno ALE. Kamarád dobře znal prodávajícího této upravené Fiesty. Měl jsem jistotu, že je dobře postavená a řádně servisovaná. Normálně bych si takto upravené auto zřejmě neriskl koupit. A pokud byste chtěli koupit sériovou ve slušném stavu, tak za dané úpravy vyhodíte tolik peněz, že cenově rivala výrazně přeskočíte. Když budete hledat a smlouvat, do 250 000 Kč pěknou Fiestu pořídíte. Teď jen zhruba rychlý výčet cen úprav – samosvor: 25 000 Kč, brzdový kit: 45 000 Kč, catback a sport cat: 30 000 Kč, pružiny a dorazy: 7 000 Kč, silentbloky: 5 000 Kč, intercooler: 7 000 Kč, software: 12 000 Kč. A to není zdaleka vše. Takže pokud hledáte hot-hatch okolo 300 000 Kč, bežte a kupte si Megana. Abyste Fiestu dostali na tuto úroveň, nasypete do ní hrozných peněz, které vám při prodeji nikdo nedá. Obě auta si zaslouží 9 z 10 hvězdiček.

Technické parametry

Auto: Renault Megane R.S. 250 Cup Ford Fiesta ST180 Pumaspeed
Motor: 1998 ccm L4 Turbo 1596 ccm L4 Turbo
Výkon: 250 koní při 5500 ot./min. 216 koní při 5475 ot./min.
Točivý moment: 339 Nm při 3000 ot./min. 325 Nm při 2610 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální 6-st. manuální
Pohon: FWD FWD
Hmotnost: 1354 kilogramů 1163 kilogramů
0-100 km/h: 6 sekund 6 sekund
Maximální rychlost: 250 km/h 250 km/h
Průměrná spotřeba: 10 litrů 8 litrů
Objem kufru: 377 litrů 294 litrů