Srovnávací test Fordu Mustang Mach-E a Škody Enyaq už jsem nedávno dělal. Proč teď znova? Tehdy jsem proti sobě postavil dvě vrcholné verze, což bylo trochu nefér, protože Mach-E GT je mnohem dražší a výkonnější než Enyaq RS. Ale i tak to nakonec skončilo remízou. Dnes jsem však pro Enyaq RS přivezl papírově vyrovnanějšího soupeře – Mach-E RWD. Jak tento duel dopadne? To se dozvíte v recenzi, na jejíž startovní čáře stojí Škoda Enyaq Coupé RS iV a Ford Mustang Mach-E Premium RWD 98.7 kWh.

Mach-E je o 116 000 Kč levnější, ale Enyaq má výbavu, kterou u rivala nelze připlatit

Cena Škody Enyaq Coupé RS iV startuje na 1 704 900 Kč. Ford Mustang Mach-E RWD Premium 98.7 kWh pořídíte od 1 581 900 Kč. V podobné barvě a vyrovnané, téměř maximální výbavě, dáte 1 788 900 Kč za Enyaq a 1 672 900 Kč za Mustang. Ale Enyaq má pár slov na obhajobu – head-up displej, vyhřívání sedadel vzadu, masážní funkci pro sedadlo řidiče, třízónovou klimatizaci, adaptivní podvozek DCC a o palec větší kola (20″ vs 19″). Výhodou jsou i Simply Clever vychytávky – škrabka ve víku kufru, deštníky ve dveřích nebo roletky pro zadní okna.

Enyaq Coupé v laku Mamba Green je výraznější, ale lidé více obdivují Mustang

Enyaq RS v křiklavém laku Mamba Green a se svítící maskou je elektromobil, kterého si nejde nevšimnout. Ale jakmile kolemjdoucí zjistí, že jde o Enyaq, pozornost přesunují jinam. Na našich silnicích už jde o poměrně běžné auto. Naopak Mustang v barvě Red Lucid nekřičí do světa, ale když už si ho lidé všimnou, jsou zvědaví, občas vytáhnou i foťák. Mně přijde design Mustangu vyváženější, dospělejší, ale obrázek si udělejte sami.

Mach-E je prostornější, ale má několik nedostatků, stejně tak Enyaq

Ani jeden interiér není bezchybný. Enyaq na pohled působí až prémiovým dojmem, ale posléze najdete laciné plasty ve výplni dveří. Nepotěší ani pomalý informační systém, který už je u Škodovky bohužel standardem. Líbí se mi dobrá pozice za volantem v sedadlech s výrazným bočním vedením. Místa je vpředu dostatek, což platí i pro zadní sedadla. Vyzdvihnout si zaslouží množství rozměrných odkládacích ploch a přihrádek. Dostačující je i kufr o objemu 570 litrů, případně 1610 litrů se sklopenými sedadly. Mach-E použitými materiály taky nenadchne – nelíbí se mi oplastování A sloupků a zadní části palubní desky, ale ani dekor palubní desky z imitace karbonu. Sedadla jsou sice měkká a velmi pohodlná, ale schází jim boční vedení a sedí se nepřirozeně vysoko. Ačkoliv informační systém nepatří mezi nejpřehlednější, ten ve Škodovce překonává především rychlou odezvou. I tady potěší spousta přihrádek, ale ty ve dveřích jsou mělké, dáte do nich maximálně 0.5l lahev, zatímco u Enyaqu 1.5l. Mach-E vyhrává prostorností, především co se šířky interiéru týče. Kufr má skromnější objem 402/1420 litrů, ale jako bonus můžete využít přední zavazadelník o objemu 100 litrů, který Enyaq vůbec nemá.

Dokud nevjedete na rozbitou silnici, lépe jezdí Mustang

Enyaq RS je normální, dobře jezdící auto. V zatáčkách se snaží být neutrální, což mu do značné míry jde. Vysoká hmotnost se však projeví těžkopádností. Zadek by chtěl pomáhat zatáčet, ale pod plynem ho příliš brzy utne ESP, které nelze deaktivovat. Motor na prudké přidání plynu reaguje až hyperaktivně. Jako wow efekt pro spolujezdce neznalé silnějších elektromobilů je to určitě cool. Vtipné to přestává být ve chvíli, kdy chcete z vysokých rychlostí brzdit. Vzadu jsou jen bubny a přední kotouče toho příliš nezachrání. Brzdy jsou slabé a rychle vadnou. Naopak Mustang je má sice jedovaté a špatně dávkovatelné, ale silné a s přimhouřeným okem trvanlivé. Těžkopádnosti v zatáčkách se taky vyhnout neumí, ale pokud si v nich začnete pomáhat plynem, stane se překvapivě obratným. Zadek pod přívalem točivého momentu pomáhá zatáčet a s trochou cviku efektně vybočuje do strany. Dvojnásob to platí na mokru, kde dokáže prodriftovat třeba kruhový objezd. Rozhodně jde o nejzábavnější Mach-E, kterému nedýchá na záda ani GT ve čtyřkolce – to je rychlejší, ale rozhodně ne tak hravé. Bohužel tady zůstává i neduh z GT – zadní kola na rozbité silnici odskakují, což mě při rychlé jízdě značně znejišťuje. Několikrát se mi stalo, že mě na rozbité silnici doslova vyděsil. Na tomto typu okresek je jistější Enyaq, který s přehledem udržuje pneumatiky v kontaktu s vozovkou. Co se dynamiky v přímce týče, Mach-E je vyrovnaným soupeřem. Naměřené hodnoty v tabulce níže sice vrhají lepší světlo na Enyaq, ale v reálném světě jedou úplně stejně. Rozdíl je ve způsobu dávkování výkonu. Američan po přidání není tak agresivní, síla nastupuje jemněji.

Naměřené hodnoty zrychlení

Disciplína Škoda Enyaq Coupé RS iV Ford Mustang Mach-E RWD
0-100 km/h 6.37 sekundy 6.86 sekundy
20-150 km/h 12.12 sekundy 12.54 sekundy

Američan je o poznání úspornější, navíc má větší kapacitu baterie

Co se běžné jízdy týče, obě auta umí potěšit, ale i zklamat. Mach-E je občas příliš tuhý a posádku natřásá, zatímco Enyaq sebejistě tlumí většinu nerovností. Naopak odhlučnění jde za Mustangem, který umí být nadprůměrně tichý. Jeho rival je hlučnější především od podběhů. Co se dojezdu týče, jednoznačným vítězem je Mach-E. Na stejné trase, která zahrnovala město a hlavně svižnější tempo na okresce, auta ukázala následující hodnoty: Enyaq 22.6 a Mustang 19 kWh/100 km. Mustangu hraje do karet i baterie s větší kapacitou 98.7 kWh (využitelná 91 kWh), díky čemuž nemá problém atakovat dojezd 400 kilometrů. Enyaq má baterii o kapacitě 82 kWh (77 kWh využitelná), takže spoléhat můžete na 300+ kilometrů. Na dálnici si obě auta vezmou 22-25 kWh/100 km, ale Enyaq je většinu času o 1 kWh úspornější. Spotřeby byly měřeny při teplotách nad 20° Celsia, v zimních měsících zřejmě budou o 15-30% vyšší. Obě auta mají funkci tzv. one pedal driving, která po ubrání plynu zapíná plnou rekuperaci. To lépe funguje u Mach-E, který silněji rekuperuje až do zastavení. Jak rychle se Enyaq nabíjí? Při použití rychlonabíječky z 10 na 80% za 36 minut. Na domácí 11 kW nabíječce to umí za 6 hodin. Zkráceně řečeno, když půjdete nakupovat a na něco málo přes hodinu se připojíte k běžné 50 kW DC nabíječce, auto bez problému dobijete. Pokud budete chtít na této DC nabíječce dobít Mustang, počítejte s 1.5 na 80% a 2 hodinami na 100%. 150 kW nabíječka dotlačí 80% za 38 minut. Na AC nabíječce se dostanete na 100% za 8 hodin.

Vítězem se stává auto, které má mnoho chyb

Enyaq RS má méně výrazných chyb, ale nedostatky tady přece jen jsou. Maximální výkon je dostupný pouze při nabití baterie nad 88% a ideálních teplotních podmínkách. Dalším mínusem je déle se načítající a občas sekající informační systém. Mně osobně vadí i nemožnost deaktivovat ESP, které kazí požitek z rychlé jízdy na okreskách. Největší přednosti? Velmi dobře naladěný podvozek, dobrá sedadla, bohatá výbava a pohon všech kol. Mustang nepotěší posedem, sedadly bez bočního vedení a špatně naladěným podvozkem na rozbitých silnicích, kde nedokáže udržet kola v kontaktu s vozovkou a odskakuje. Avšak na hezkém asfaltu působí lehčím dojmem, krásně jde cítit, jak zadní kola pod přísunem výkonu pomáhají zatáčet. Když naprší, umí efektně lítat bokem. Nástup výkonu je jemnější a mnohem lepší jsou brzdy, které se však špatně dávkují. Má sice slabší výbavu, ale kvalitnější audio Bang & Olufsen a lepší informační systém, navíc je levnější. V neposlední řadě potěší silnější rekuperací, nižší spotřebou a baterií s větší kapacitou, tudíž i delším dojezdem. V minulém srovnání jsem si za vítěze vybral Mach-E GT, přičemž oběma jsem dal 6-7 z 10 hvězdiček, ale zcela objektivně, Enyaq se blížil 7, zatímco Mach-E GT 6. Jak už jste asi vytušili z řádků výše, klasický Mach-E RWD je lepší než výkonnější a dražší GT. Zaslouží si 7.5, zatímco Enyaq Coupé RS je stále na 7 z 10.

Za havarijní pojištění Mach-E děkuji Michalovi Veselému, který se pojišťování vozidel věnuje už od roku 2005. Hledáte-li kvalitní pojištění za rozumné peníze, určitě se mu ozvěte. Třeba na facebooku, kde se s Vámi rád pobaví.

Technické parametry

Auto: Škoda Enyaq Coupé RS iV Ford Mustang Mach-E Premium RWD 98.7 kWh
Motor: 2x elektromotor 1x elektromotor
Výkon: 300 koní 300 koní
Točivý moment: 460 Nm 430 Nm
Převodovka:
Pohon: AWD RWD
Hmotnost: 2255 kilogramů 2238 kilogramů
0-100 km/h: 6.5 sekundy 7 sekund
Maximální rychlost: 180 km/h 180 km/h
Průměrná spotřeba: 22 kWh/100 km 19 kWh/100 km
Objem kufru: 570/1610 litrů 402/1420 litrů + 100 litrů přední kufr

Fotogalerie