V polovině roku 2013 se představil český rychlík Škoda Octavia III RS. Teď, přesně o 6 let později, se stále prodává. Otázkou však zůstává: Jde pořád o jedno a to samé auto? To zjistíme v dnešním testu, na jehož start se dostavily dva stejné, ale zároveň rozdílné kousky. Máme tady 2x Škoda Octavia III RS 2.0 TSI v provedení liftback, na 18 palcových kolech a s manuální převodovkou, jejichž dobové rozdíly si rozebereme v následujících odstavcích.

Na dělená přední světla faceliftu se snesla nemalá vlna kritiky, ale já si zvykl. To však není jediná změna, protože větší jsou i nádechy po stranách nárazníku, ehm vlastně „nádechy“, protože jde jen o plastové záslepky. Všimnout si lze i pozměněných zadních svítilen a černých koncovek výfuku. I navzdory tomu, že se mi modernizovaný model líbí, tváří v tvář působí vyváženěji a celkově dotaženěji původní verze. Karty se trochu obrací v noci, kdy mě naopak více přitahuje mladší kousek.

Uvnitř se novinka pyšní virtuálním kokpitem, který dokáže prakticky nahradit hlavní dotykovou obrazovku. Ta se oproti předchůdci ovládá dotykovými tlačítky po stranách, což je především při jízdě na rozbité silnici otrava, na druhou stranu má přívětivější software. Jinak zde kromě ambientního osvícení moc výrazných změn nenajdete, bystrému oku neunikne akorát jiné čalounění sedadel a těm největším puntičkářům odlišné obložení kufru. Sluší se dodat, že jde o velice prostorná auta ve všech směrech s kufry o objemu 590 litrů. Oběma se pak dají vytknout lacině působící plasty použité na dekorační lišty.

Zatím prakticky dvě stejná auta, žádné dechberoucí změny, ty přichází až teď. Už při běžné jízdě je znát, o kolik je mladší bráška dál. Jako první si všimnete plavného adaptivního podvozku, který slušně žehlí nerovnosti a udělá z auta klasickou cestovní Octavii. Další obrovský pokrok poznáte v noci, jelikož starší ze sourozenců má xenony, zatímco puberťáka moderní svět obdařil full LED technologií. Xenony sice svítí dobře, ale LED-ky jsou na tom doslova o světelné roky líp. K čemu bych to jen přirovnal… Představte si rozdíl mezi klasickými žárovkami a xenony, tak ještě větší skok je z xenonů na LED-ky. Jinak se s oběma jezdí příjemně a ničím vás neobtěžují, akorát klasicky podvozek je tužší, taky bych uvítal lepší odhlučnění při vyšších rychlostech. Průměrné spotřeby lze držet mezi 8-12 litry podle stylu jízdy.

Největší posun přichází na poli rychlé jízdy. S původním RS přiletíte do zatáčky, využijete vyváženého podvozku a na hraně nedotáčivosti projedete zatáčku, na jejímž konci přidáte plyn vstříc další rovince. Nic víc, nic míň, je to snadné a nezáludné. Někdy je fajn ťuknout brzdy, což vede k lehkému sklouznutí zadku a nasměrování předku ideálním směrem. Stejně to můžete udělat i s novější verzí a nezaznamenáte rozdíl, ale víte-li, jak funguje samosvorný diferenciál (zde aktivní), můžete ho využít. Na brzdy lze jít o chlup dřív (vzadu jsou o 20 milimetrů větší kotouče), zatáčku si najedete úplně stejně jako v předešlém případě, ale v jejím průběhu začnete postupně přidávat více a více plynu, přední kola se zakousnou do asfaltu a diferenciál začne táhnout směrem k apexu. Díky tomu můžete mnohem dřív na plyn a celkově budete na zakroucených okreskách znatelně rychlejší. Svou roli hraje i tužší nastavení podvozku v režimu Sport.

Dynamika v přímce je pocitově podobná, ale 245 koňová verze na mě i navzdory filtru pevných částic působí trochu ostřeji. V každém ohledu je taky o kousek rychlejší. Záběr přichází už od spodních otáček, ale ta pravá síla dorazí kousek za hranicí 3000. Není problém dotýkat se 7000, ale nejlepších časů v žebříčku 100-200 km/h jsem dosáhl při řazení okolo 6000 (taky proto bylo zřejmě DSG z minulého testu pomalejší, řadilo výš). Celkově mají přeplňované čtyřválce příjemný projev, takže jediná výtka putuje směrem k nudnému a zcela nevýraznému zvuku.

Je dobré vědět, že ve Škodovce nespí na vavřínech a auta se snaží postupně vylepšovat, což se v tomto případě povedlo. Když jsem měl půjčenou původní Octavii RS jako novou, přišla mi jako ideální rychlé daily, solidní auto. Jenže teď, když jsem vedle ní postavil modernizovanou verzi, vylezly obrovské rozdíly. Je jedno, jestli jde o LED světla, virtuální kokpit, adaptivní podvozek, aktivní diferenciál VAQ nebo větší brzdy, všechny tyto detaily udělaly z Octavie RS bezpečnější, komfortnější a rychlejší stroj. Jsou to 8 hvězdičková auta.

Technické parametry

Auto: Škoda Octavia III RS 2.0 TSI (2013) Škoda Octavia III RS 2.0 TSI (2019)
Motor: 1984 ccm L4 Turbo 1984 ccm L4 Turbo
Výkon: 220 koní při 4500-6200 ot./min. 245 koní při 5000-6700 ot./min.
Točivý moment: 350 Nm při 1500-4400 ot./min. 370 Nm při 1600-4300 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální 6-st. manuální
Pohon: FWD FWD
Hmotnost: 1425 kilogramů 1450 kilogramů
0-100 km/h: 6.8 sekund 6.7 sekund
Maximální rychlost: 248 km/h 250 km/h
Průměrná spotřeba: 9 litrů 9 litrů
Objem kufru: 590 litrů 590 litrů