Nesrovnatelná auta? Naopak, mají mnoho společného

Píše se 14. březen roku 1939 a německá armáda okupuje Československo. O dva dny později Hitler na Pražském hradě vydává Výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Naše země se za nátlaku mocné nacistické armády podvolila. Ale dnes, o 84 let později, si dáme takovou malou odvedu. V té se na asfaltu utkají Škoda Octavia RS 2.0 TDI (IV) a BMW 220d Gran Coupé M-Paket (F44). Toto srovnání na první pohled může působit zvláštně, jsou to přece úplně jiná auta, ale po bližším ohledání zjistíte, že mají mnoho společného. Začíná to u ceny, která se v závislosti na výbavách pohybuje mezi 900 000 – 1 300 000 Kč. Oba tyto sportovně střižené vozy mají podobné výkony, rozměry a hmotnosti, ale i automatické převodovky a pohony předních kol. Zajímavé je, že zatímco RS patří mezi vlajkové lodě Škodovky, 220d naopak tvoří úplný základ nabídky. Testované zánovní kousky si můžete koupit v Auto ESA.

Červená Octavia RS působí dravějším dojmem

Čtvrtá generace Octavie se vážně povedla. Už klasické verze působí dravě, což pro sportovně střižené RS platí dvojnásob. Líbí se mi agresivní LED světla a ostře řezaná zadní část. BMW řady 2 Gran Coupé je hezké auto, ale příď z některých úhlů vypadá úzce a vysoce, za což můžou vysoko umístěné světlomety. Když jsem si ho přebíral, hned vedle stálo BMW 840d Gran Coupé, přičemž Dvojka v přímém porovnání vypadala jako sourozenec s Downovým syndromem (berte s nadsázkou). Sympatická zadní část budí prémiový dojem, což ještě podtrhuje dvojice mohutných koncovek výfuku. Hezká jsou i bezrámová okna.

V interiéru by měla vládnout prémie, ale souboj je překvapivě vyrovnaný

Skoro každý určitě tipuje, že lepší interiér bude mít BMW. Je to přece prémiová značka, která si na interiérech dává opravdu záležet. To však neplatí v tomto srovnání. 220d sice potěší poctivými materiály a kvalitním zpracováním, ale RS se nebezpečně přibližuje. Navíc přidává vzdušnější kabinu a více místa na zadních sedadlech nejen na nohy, ale hlavně pro hlavu. Za delší konec provazu tahá i při porovnání zavazadlových prostorů. Ten je přístupnější a má výrazně větší objem (600 vs 430 litrů). Naopak BMW má mnohem lépe vyřešené rozložení ovládacích prvků. Klimatizace se nastavuje analogovými tlačítky, což je příjemnější řešení než dotyková lišta u Octavie. Uživatelsky přívětivější je systém iDrive, který lze ovládat dotykově i otočným ovladačem s tlačítky na středovém tunelu. Systém v RS je nepřehledný a dotyková tlačítka se hůř trefují za jízdy. Zajímavé je srovnání sedadel. Ta poskytují podobně dobrou pozici za volantem. M-Paketová mají delší podsedák a lépe podrží záda díky možnosti přifukování bočnic, v RS lépe drží nohy a zadek. Zadní sedadla jsou pohodlnější v Octavii. Nemilým překvapením u BMW jsou dveře, které při zavření hlasitě bouchají, skoro jako u Dacie za pár tisíc.

S klikatou okreskou si lépe rozumí Octavia RS, s městskými výmoly 220d

BMW je známé především pro sportovní jízdní vlastnosti. Jsou to skvěle ovladatelná, často velmi rychlá a zábavná auta. To bohužel neplatí pro 220d. Dynamika v přímce je slušná a dobře řadí automatická převodovka Steptronic (Aisin), ale zbytek je při rychlé jízdě spíše tragédií. Auto má výrazné nedotáčivé tendence, což se naštěstí celkem úspěšně snaží eliminovat dobře naladěné ESP. Řízení je odtažité a jistota není ani v měkkém podvozku. 220d při rychlé jízdě prostě nevěříte, stále trochu plave a dává najevo svoji nelibost. RS je v přímém porovnání vyváženější, přesnější a jistější. Řízení má příjemnější odpor a podvozek se odhodlaněji drží asfaltu. TDI má agresivnější projev, udává vyšší tempo a pro tento styl jízdy je vhodnější i dvouspojková převodovka DSG. Když už se dostaví nedotáčivost, ESP utne výkon, nezasahuje tak chytře jako u BMW. Octavia na okresce není rychlejší, ale výrazně rychlejší. Taky se v ní více pobavíte.

Ačkoliv je Octavia v komfortním režimu měkčí, není pohodlnější. Podvozek je plavnější a na větších nerovnostech se dlouze dohoupává. Slabší jedinec by klidně mohl dostat mořskou nemoc. Občas se do karoserie přenesou rázy od 19-palcových kol, která obouvají pneumatiky 225/40 R19. BMW má o palec menší kola s pneumatikami 225/40 R18. Jelikož jde o RunFlat gumy, okamžitě bych je vyměnil, protože jsou hlučnější a hůře tlumí. 220d je stejně jako RS vybaveno adaptivními tlumiči, které tolik neměknou, ale lépe filtrují nerovnosti. Trochu kvalitnější je odhlučnění, ale na dálnici sviští bezrámová okna. Oba motory jsou kultivované a výtku nemám ani k převodovkám. Spotřeby? Ty jsou pohádkové. Při eko jízdě umí jezdit za 4-5 litrů, standard pak bude okolo 6 litrů. Na stejné trase byl rozdíl pouze 1 desetinu litru.

Lidová Octavia RS svého prémiového rivala 220d v mnohých ohledech překonává

Tak si to shrňme. Octavia RS má větší kufr, prostornější interiér a je lepší při rychlé jízdě. 220d je komfortnější a má lepší informační systém. V autech jsme jezdili dva, já a kamarádka, oba bychom si vybrali českého zástupce. Jednoduše řečeno, s RS se lépe žije. Škoda Octavia RS 2.0 TDI si zaslouží 8 z 10 hvězdiček, BMW 220d Gran Coupé M-Paket dostává o 2 méně.

Plusy a mínusy – Škoda Octavia RS 2.0 TDI

 • Jistý podvozek potlačující nedotáčivost

 • Dynamika v přímce

 • Nízká spotřeba

 • Prostorný interiér

 • Objemný a dobře přístupný kufr

 • Ovládání klimatizace přes dotykovou lištu na displeji

 • V komfortním režimu příliš uhoupaný podvozek

 • Podvozek občas propustí ráz do karoserie

Plusy a mínusy – BMW 220d Gran Coupé

 • Podvozek dobře tlumí nerovnosti

 • Kultivovaný motor a hladce řadící převodovka

 • Nízká spotřeba

 • Dobře naladěný systém ESP

 • Infotainment iDrive

 • Nedotáčivé tendence

 • Odtažité řízení

 • Vzadu málo místa na hlavu

 • Hůř přístupný kufr

 • Výrazné bouchání dveří při jejich zavírání

Technické parametry

Motor: 1968 ccm L4 Turbo (Škoda) 1995 ccm L4 Turbo (BMW)
Výkon: 200 koní při 3600 ot./min. 190 koní při 4000 ot./min.
Točivý moment: 400 Nm při 1750-3500 ot./min. 400 Nm při 1750-2500 ot./min.
Převodovka: 7-st. automatická 8-st. automatická
Pohon: FWD FWD
Hmotnost: 1580 kilogramů 1580 kilogramů
0-100 km/h: 6.9 sekundy 7.5 sekundy
Maximální rychlost: 240 km/h 235 km/h
Spotřeba: 6 l/100 km 6 l/100 km
Objem kufru: 600/1555 litrů 430 litrů

Fotogalerie