Škoda Octavia Scout vs Octavia RS

Škoda Octavia má dvě vrcholné verze. Jednou je outdoorový Scout a druhou sportovně střižené RS. Když je protáhnete konfigurátorem, tak zjistíte, že i ceny jsou téměř totožné. Scout 2.0 TDI 147 kW DSG 4×4 (skoro v plné výbavě) vyjde na 1 179 100 Kč. Testované RS 2.0 TSI DSG (ve stejné výbavě) stojí 1 196 200 Kč. Pokud byste v RS chtěli stejný motor se čtyřkolkou jako ve Scoutu, oproti benzinovému RS musíte přidat ještě 15 000 Kč. A nás zajímá, který z těchto kousků je lepší volbou.

Vzhled a interiér

Tady toho asi moc porovnávat nemusíme. Obě auta vypadají skvěle, jak ve verzi kombi, tak liftback. U kombíku je trochu škoda, že už nemá prudce svažující se záď jako dřív. Ta je teď šikmější a trochu ubírá na zavazadlovém prostoru. Na dlouhých trasách jsou příjemná i příplatková ergonomická sedadla s masážní funkcí. Taky je zajímavé porovnání dvouramenného (Scout) a tříramenného (RS) volantu. Dvouramenný se vám sice nemusí líbit, ale při jízdě je příjemnější, protože vám celý projíždí rukou a nemusíte jí uhýbat spodnímu ramenu. Příjemný detail.

Ovšem je tady i velké ALE. Dotyková obrazovka a virtuální kokpit. Virtuálnímu kokpitu bych ještě zbytečně zdlouhavé ovládání odpustil, ale co předvádí středový displej… Přivádí mě k šílenství. A nejde jen o to, že titěrná tlačítka na ovládání klimatizace se špatně trefují. Na to bych si asi taky zvykl. Ale na vše potřebujete příliš mnoho kroků. Každé nastavení auta je na jiném místě (asistenti, jízdní režimy, stop/start). Před jízdou tak provádíte něco jako letovou kontrolu v dopravním letadle. Aby toho nebylo málo, občas se něco zapomene načíst, jen tak. Nastartujete a nefungují dotyková tlačítka na ovládání klimatizace. Jindy se řádek s klimatizací nenačte vůbec. Potom zase nejde otevřít hlavní menu. Bohužel to není problém jednoho kusu, ale každé čtyřkové Octavie, jakou jsem řídil. A to u auta jehož cena hrubě překračuje milion, vážně nechcete.

Každodenní jezdění

Po pár kilometrech v RS si říkáte, jaký krok kupředu urazilo oproti předešlé generaci. Je znatelně komfortnější, tišší a celkově příjemnější při normální jízdě. Jenže pak sednete do Scouta, který vše staví o ligu výš. Kupodivu i odhlučnění od podběhů je u něho lepší. Podvozek je vedle RS plavný, na Octavii až nečekaně pohodlný. Normálně mě přesednutí ze Scouta do RS štve. To vedle něho působí udrncaně, i když jde o poměrně komfortní auto.

Ve Škodovce se pyšní, že nejnovější 2.0 TDI je v dálničních rychlostech tišší než 2.0 TSI, ale reálné pocity jsou jiné. Benzin je benzin a za každé situace působí kultivovaněji. Hlavně při rozjezdech v nižších otáčkách. Nicméně i TDI je velice příjemným motorem, dokonce si při běžné jízdě o kousek lépe rozumí se sedmistupňovým automatem DSG. Ve spotřebě jasně vede nafta. Celý týden jsem jezdil celkem svižně a průměr byl pod 7 litry. Benzin si stejným stylem vezme o 2 litry více. Pokud na to šlapete, TDI nedostanete moc přes 8, zatímco TSI není problém vyhnat k 15 litrům.

Sportovní jízda

Z minulého testu RS si asi pamatujete, že ze sportovní jízdy jsem byl trochu zklamaný. Auto působí gumověji než předešlá generace. Podvozek je navíc nečitelný. Jednoduše tomu autu nevěříte. Na okresce Scouta samozřejmě smaže (je znatelně tužší a diferenciál VAQ krásně pracuje v zatáčkách), ale že by to byl nějaký zážitek, se říct nedá. Zajímavé je, že v prudkých zatáčkách se Scout díky čtyřkolce drží a RS mu neujede (pokud není více zatáček za sebou a nemusí se prudce měnit směr ze strany na stranu, to pak nestíhá měkký podvozek). Vtipné je, že Scout vyhrává i v tzv. semaforovém závodě ve městě. Díky čtyřkolce se rychleji odrazí z místa a RS ho začne předjíždět až za hranicí 100 km/h. Když nad tím tak přemýšlím, ono i ten Scout je vlastně docela svižné auto. Jen si musíte zvyknout, že v zatáčkách plave. Ale svižnější styl mu rozhodně nevadí.

Verdikt

Pokud bych dostal 1.2 milionu a musel ho utratit za novou Octavii, měl bych jasno. Jelikož mě ze sportovní stránky nové RS nezaujalo, šel bych jednoznačně pro Scouta. Na tom mě štve pouze sekající se a zbytečně složitý informační systém. U RS si k tomu musíte přidat ještě nečitelný podvozek při rychlé jízdě. A že budu pomalejší? Čert to vem. Scout je opravdu povedené auto, kterému se nebojím dát 8+ hvězdiček. RS dávám pouze 6. Ještě by vás mohlo napadnout pořídit naftové RS ve čtyřkolce, ale na to rovnou zapomeňte. To vedle Scoutu nedává smysl už vůbec.