Příběh jako z filmu Rocky Balboa

Rocky Balboa zestárl. Před nedávnem mu zemřela žena a syn na něho nemá čas kvůli kariéře. Tráví celé dny ve své malé italské restauraci Adrian’s. Hostům zde vypráví boxerské historky. Se svým životem však není spokojený. V té době se v televizi ukáže počítačová animace, ve které proti sobě vystupuje současný světový šampion boxu Mason Dixon a právě Rocky Balboa. Komentátoři přemýšlí, jak by souboj dopadl, pokud by se spolu doopravdy utkali. Když se v jeho restauraci objeví agenti Dixona, na souboj přistupuje. Rockymu se dostává velké podpory z kruhu přátel, dokonce i od jeho syna, který opustí zaměstnání. Začíná opět tvrdě trénovat. Sportovní veřejnost se nemůže shodnout na tom, jestli je to holé šílenství stárnoucího muže, nebo jakýsi pokus o oživení bývalé slávy. Mason Dixon svého soupeře podceňuje a celé to bere jako zábavnou show. Rocky mu však po neúspěšném prvním kole ukazuje, že se stále může rovnat těm nejlepším. Po desetikolové bitvě těsně na body vítězí Mason Dixon, ale pro diváky po celém světě zvítězil Rocky Balboa.

Stejně na tom je Superb. Odbíjí si svůj poslední rok na trhu s novými auty. Od roku 2015, kdy byl plný síly, už uběhlo mnoho let. Světu začaly vládnou hybridy a elektromobily, které vytlačují klasická auta se spalovacími motory. Superb už si tak v poklidu dožívá život po úspěšné kariéře. Když v tom ho k souboji vyzývá mladý šampion, nová vlajková loď značky, která přebrala korunu právě po Superbu – Enyaq Coupé RS iV. Chce všem ukázat, že nastupující generace tu minulou snadno překoná. Superb výzvu přijímá a pouští se do poslední přípravy, tvrdého tréninku na souboj, který uzavře jednu velkou kapitolu. Po přípravě nám do ringu nastupuje modernizovaný Superb III ve svojí nejzajímavější verzi – Scout 2.0 TSI 4×4 DSG. Jde o to nejlepší, co může Superb nabídnout. Proti němu se staví již zmíněný šampion, ale v této chvíli i vyzyvatel – Enyaq Coupé RS iV.

Zatímco Superb Scout je líbivý pohodář, extrovertní Enyaq RS strhává davy

Superb je se svými 4864 milimetry o 206 milimetrů delší, ale Enyaq RS zase se šířkou 1897 milimetrů o 33 milimetrů širší. S 1623 milimetry je i o 127 milimetrů vyšší. Když je vedle sebe postavíte, Enyaq vypadá obrovský. Může za to především jeho mohutná maska. Zatímco Superb Scout je líbivý pohodář, extrovertní Enyaq Coupé RS strhává davy. Ty ho buď milují nebo nenávidí. Je to výrazné auto, kterého si nejde nevšimnout.

Uvnitř by měl zvítězit nováček, ale i stařík tahá esa z rukávu

Superb je hezky zpracovaný. Většina materiálů, se kterými je člověk fyzicky v kontaktu, je kvalitní. Dostatek místa poskytuje ve všech směrech. Neuvěřitelné je místo na zadních sedadlech. Dobře přístupný kufr má objem 660 litrů. Sedadla jsou komfortní, ale neumí podržet v zatáčkách. Fajn je informační systém s virtuálním kokpitem a hezkým dotykovým displejem. Systém je přehledný a vůbec se neseká

Že se neseká, se tak úplně nedá říct o systému v Enyaqu. Má sice větší obrazovku, ale první minutu po startu je pomalý. Během jízdy už se pak na okamžik kousne jen výjimečně. Před řidičem je malý informativní displej, zbytek práce obstarává propracovaný head-up displej. Enyaq potěší větším množstvím objemnějších odkládacích ploch a celkově širším interiérem. Vzadu je místa požehnaně, ale na Superb v tomto směru nemá. Objem kufru je skromnějších 570 litrů. Lepší jsou sedadla, která dobře podrží v zatáčkách a celkově poskytují příjemnější pozici za volantem. Designově a materiálově je Enyaq o ligu dál. Když člověk přesedne do Superba, připadá si jako ve Fabii.

Dojezd přes 700 kilometrů a natankování za pár minut, ale i 350 kilometrů a hodinové nabíjení

Kdo by kdy čekal, že největší výhodou běžných aut bude dojezd a rychlost tankování. Při průměrné spotřebě 9 litrů na 100 kilometrů, Superb bez problému ujede přes 700 kilometrů. Jediné, co poté vyžaduje, je párminutové natankování 66 litrové nádrže na jakékoliv benzince. Enyaq si při podobném stylu jízdy vezme okolo 20 kWh na 100 kilometrů (na stylu jízdy záleží více než u benzinového auta). To znamená dojezd lehce přes 350 kilometrů. Baterie má kapacitu 82 kWh, ale reálně využitelná kapacita je o 5 kWh nižší. K nabití lze využít nabíječky, které můžou baterky pumpovat výkonem až 150 kW, s postupným nabitím však nabíjecí výkon klesá. Z 10 na 80% se nabije za nějakých 35 minut, na 100% už to zabere 55 minut.

Překvapením je, že komfortnější je auto se sportovním označením RS

Kdo by hádal, že komfortnějším autem z této dvojce bude to, které obouvá 21 palcová kola a na masce nese znáček RS. Podvozek je naladěný opravdu skvěle. Auto působí tuhým dojmem, ale i navzdory tomu skvěle filtruje drtivou většinu nerovností. Po přejetí větších výmolů se podvozek nedohoupává jako u jiných modelů s adaptivními tlumiči DCC (např. testovaný Superb). Výborné je i odhlučnění. V jinak velice pohodlném Superbu si člověk najednou říká, že ten podvozek mohl být naladěný lépe a tlumících materiálů mohlo být použito více. Takže i když je Superb komfortním a poměrně dobře odhlučněným autem, na Enyaq v tomto směru ztrácí. Benzinový motor je kultivovaný a automatická převodovka DSG řadí hladce, ale spalovací motor se v tomto směru nikdy nemůže přiblížit plynulosti elektrického pohonu.

Naopak sportovnějším autem je outdoorový Scout

Enyaq umí být velice rychlým autem. Má výborně naladěný podvozek, který dlouho drží stopu a poté postupně přechází do mírné nedotáčivosti. Jen se v zatáčce nesmí příliš zbrkle na plyn, protože v tu chvíli jde po tečně ven. Naopak je potřeba přidávat postupně. V tu chvíli je krásně cítit, jak zadek pomáhá zatáčet. Kdyby šlo vypnout ESP, dalo by se i lehce sklouznout! Bohužel nejde. A s ESP mám další problém. Když se auto v zatáčce přiblíží svým limitům, ESP nesmyslně zasáhne, čímž naruší celý průjezd zatáčkou. Bohužel to dělá i ve sportovním režimu. Silnější by mohly být brzdy (vzadu jsou bubnové).

Když jsem přesedl do Superba a zabořil pedál plynu do podlahy, nestačil jsem se divit. Jindy nezajímavý Superb najednou působí tak mechanicky, dravě, dokonce až agresivně! Zatímco Enyaq se z 0 na 100 km/h rozjede za 6.5 sekundy, Superb to zvládá za parádních 5.3 sekundy! Oficiální čas sice je 5.7 sekundy, ale já podle GPS několikrát naměřil okolo 5.3. Při použití launch controlu se všechna čtyři kola zakousnou do asfaltu a Superb až s neočekávanou chutí upaluje kupředu. Fakt mě baví. Ještě když jde o Scout, od kterého by to nikdo nečekal. A ten zvuk motoru, řazení… Po elektru je to fakt zážitek. Sakra, vážně to říkám o jinak klidném a odtažitém Superbu?!

A spalovací motor má i další výhody. Enyaq svých 300 koní nemá pořád. Záleží nejen na stavu nabití baterie, ale i její aktuální teplotě. Chvíli jede jako 300-koňové auto, ale potom poleví a pocitově má o 50 koní méně. A tak pořád dokola. Superbu můžete naložit, kdy chcete, pojede pořád na 276 koní. Dynamika v přímce tak má jasného vítěze. A stejně na tom je i jízda po klikaté okresce. S Enyaqem se nedá jet tak plynule a čistě jako se Superbem. Ten sice nemá tak skvěle naladěný podvozek, ale je o 585 kilogramů lehčí (2255 vs 1670 kg), což je v zatáčkách znát. Superb je hbitější, ochotněji mění směr a více si dokáže pomoct posláním výkonu na zadní kola. Celkově se s ním při rychlé jízdě mnohem lépe pracuje.

Nabídne mimo silnici více outdoorové kombi nebo sportovní SUV?

Obě auta zvládnou hodně rozbitou a zabahněnou polní cestu. Enyaq má nepatrně vyšší světlou výšku – 171 proti 151 milimetrům. Do karet mu hraje taky kratší rozvor – 2766 proti 2837 milimetrům. U Enyaqu bych si akorát nechtěl omlátit ta 21 palcová kola s pneumatikami o rozměru 235/45. Superb má stejný rozměr 235/45, ale průměr “pouze” 18 palců.

Nejednoznačné vítězství

Začali jsme u Rockyho, tak u něho i skončíme. Zápas vyhrál Mason Dixon, šampionem lidu se stal Rocky Balboa. Je tomu tak i v duelu Enyaq Coupé RS vs Superb Scout 2.0 TSI? Záleží na úhlu pohledu. Z hlediska interiéru, komfortu a celkového klidu na palubě vítězí novinka. Pokud máte možnost nabíjet přes noc doma nebo během práce a nejezdíte pravidelně trasy nad 300 kilometrů, ničím vás omezovat nebude. Nicméně pocitově u mě vítězí Superb. Ten sice nevypadá tak exkluzivně, není tak komfortní, ani nejlíp odhlučněný, ale má charisma. K tomu umí uhánět jako zblázněný. Má praktický interiér, klimatizace se ovládá manuálně a ne na displeji, vzadu je více místa než v kdejaké limuzíně a kufr pojme vše, nač si vzpomenete. Navíc v každou chvíli jede stejně a je mu jedno, jestli má zrovna plnou nebo 1/4 nádrže, jestli je zrovna 10 nebo 35 stupňů. V neposlední řadě je tu cena. Výbavou našlapaný Superb Scout 2.0 TSI vyjde na nějakých 1 350 000 Kč. Za Enyaq RS si připlatíte zhruba 500 000 Kč. Stará škola si může odvézt 8 z 10 hvězdiček. Elektromobil o jednu méně.

Auto: Škoda Superb Scout 2.0 TSI Škoda Enyaq Coupé RS iV
Motor: 1984 ccm L4 Turbo 2x elektromotor
Výkon: 276 koní při 5600-6500 ot./min. 300 koní
Točivý moment: 350 Nm při 1700-5600 ot./min. 460 Nm
Převodovka: 7-st. automatická automatická
Pohon: AWD AWD
Hmotnost: 1670 kilogramů 2255 kilogramů
0-100 km/h: 5.7 sekundy 6.5 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h 180 km/h
Průměrná spotřeba: 9 l/100 km 20 kWh/100 km
Objem kufru: 660 litrů 570 litrů