Kategorie malých, rychlých a cenově dostupných roadsterů je čím dál tím oblíbenější. Pokud máte na účtu okolo 100 000 Kč, můžete narazit na dvě nesmírně populární auta. Mazda MX-5 je označována králem malých roadsterů a Toyota MR2 je u mnohých za nebezpečného agresora. Otázkou zůstává, kdo z tohoto souboje o trůn odejde s královskou korunou na hlavě a žezlem v ruce?

Toyota má problém, už když ji vidíte z dálky. Není to hezké auto. Zadek vypadá jako nakopnutý, přední světla jsou příliš velká a tvary uhlazené. Připomíná mi vystrašenou žábu. Mazda vypadá líp, ale i u ní by se nějaké výhrady daly najít. Někomu může připadat až moc holčičí, ale to je bohužel věc, se kterou se potýkají všechny malé roadstery.

V obou se sedí hodně nízko, ale pozici za volantem nabízí o chlup lepší Mazda. Ale i Toyota může vytáhnout eso z rukávu v podobě výraznějšího bočního vedení sedadel. V prostornosti jsou na tom podobně, ale Mazda má objemnější zavazadlový prostor, Toyota vlastně nemá žádný, když je obdařená rezervou.

Podvozek Toyoty je prkenný, kulisa řazení tuhá a odhlučnění žádné. Dá se to skousnout a jezdit každý den, ale nejkomfortnější jízda to není. Mazda je na tom podobně, jen je ve všem o trochu přívětivější pro denní používání. Ale o to u těchto aut nejde, takže teď k tomu hlavnímu.

Je to zvláštní pocit, když se za zády ozývá zvuk jako od nastartované motorové pily. Jedna-osmička miluje vysoké otáčky a je potřeba ji ždímat do poslední kapky, aby ze sebe dostala to nejlepší. Za to se odvděčí úctyhodnou dynamikou a úžasně ostrými reakcemi na plynový pedál. K tomu si přidejte tuhou spojku, mechanickou a krátkou kulisu řazení a máte před sebou dokonalou motokáru. K tomuto označení směřuje i podvozek, který se k silnici přisává jako hladová pijavice na holou kůži nic netušícího turisty. Drží tak moc, až se v zatáčkách začínám bát. Jenže na limitu se ukazuje, že pověsti o agresivitě jsou pravdivé. Jakmile se dostane za hranici přilnavosti, tak přijde mírná nedotáčivost a následně se zadek rozhodne pokračovat vlastní cestou. Chce to hodně rychlé a přesné reakce, jelikož auto s motorem uprostřed se mnohem složitěji srovnává. I to je jedním z důvodů, proč tolik MR2 skončilo ve škarpě. Stačí pár kapek deště a zatáčky se projíždí dveřmi napřed jedna báseň, přičemž z malého okýnka jde vidět jen vytlemený úsměv řidiče. Ale chce to odvahu a nadprůměrné schopnosti. Malou výtku mám k řízení, které by mohlo být tužší, ale naštěstí je rychlé, strmé a komunikativní.

Mazda je jemná a předvídatelná. Blbnout s ní dokáže i dítě a jízda bokem se stává jednoduchou zábavou. Podvozek je měkčí a poddajnější, takže se tak nechytá vyjetých kolejí a neodskakuje na nerovnostech, což usnadňuje rychlou jízdu. Přetáčivost přichází stejně jako u Toyoty, jen mnohem čitelnějším stylem, na což se dá poměrně pohodově reagovat. Vynikající je komunikativní a tuhé řízení, což platí i o přesné kulise řazení. Motorově jsou na tom 1.6 i 1.8 podobně jako u Toyoty. Rádi se nechají vytáčet k omezovači a mají okamžité reakce doplněné o příjemný zvukový projev, takže tady nemůžu namítat vůbec nic. Líbí se mi, že se dá jet absolutní pila nebo jen na pohodu s větrem ve vlasech. Je to auto mnoha tváří.

Toyota MR2 W30 je nekompromisní nářadí pro zkušené, které řidiči dává stále najevo, že má co zlepšovat. Je rošťácká, agresivní a cítíte se v ní jako v motokáře, což si zamilujete. Musíte se s ní sžít a využívat skvělé vyvážení a nízkou hmotnost. Někdo může za zápor považovat vzhled nebo komfort jízdy, ale i tak tento jedinečný stroj dostává 8 hvězdiček. Na Mazdě MX-5 NB se hledají chyby těžko. Vypadá dobře, dá se s ní jezdit každý den do práce, je hravá a místo adrenalinu nabízí čistou zábavu. Celkově je lépe sladěná jako celek, takže si zaslouží 9 hvězdiček.

Za propůjčení vozu Toyota MR2 děkujeme společnosti Auto ESA.

Auto Toyota MR2 W30 Mazda MX-5 NB
Motor 1794 ccm L4 1839 ccm L4
1597 ccm L4
Výkon 140 koní při 6400 ot./min. 140 koní při 6500 ot./min.
110 koní při 6500 ot./min.
Točivý moment 170 Nm při 4400 ot./min. 162 Nm při 4500 ot./min.
134 Nm při 5000 ot./min.
Převodovka 5-st. manuální 5-st. manuální
Pohon RWD RWD
Hmotnost 950 kilogramů 1000 kilogramů
0-100 km/h 7.9 sekundy 8.0 sekund
9.7 sekundy
Maximální rychlost 210 km/h 205 km/h
191 km/h
Průměrná spotřeba 8 litrů 9 litrů
8 litrů
Objem kufru 91 litrů 144 litrů