Pokud hledáte sportovní kombík s pohonem všech kol nižší střední třídy, mnoho možností nemáte. Pokukovat můžete po Peugeotu 508 SW PSE, ale ten už míří spíše do třídy střední, zůstává tak dvojice z koncernu Volkswagen Group – VW Golf R Variant a Cupra Leon Sportstourer 310 4Drive. Tato auta pořídíte za podobné peníze (od 1.3 milionu Kč, vybavené kusy přes 1.5 milionu Kč), přičemž spolu sdílí mnohé, ale v některých zásadních aspektech se liší. Proto bude velmi zajímavé zjistit, které je lepší volbou pro rychlost milující rodiny. VW Golf R Variant do recenze zapůjčila společnost Auto ESA, Cupru Leon Sportstourer 310 4Drive máme od renomovaných úpravců AutoWerks, kteří u tohoto kusu plánují značná vylepšení.

Ani jedno z aut by nevyhrálo cenu za automobilový design, ale rozhodně se za nimi leckdo otočí.

Po designové stránce jde o líbivá auta, ale o trochu více mě zaujal členitější Golf, více mě baví i jeho ostřeji řezaná zadní část. Cupra působí dravě zepředu, disponuje jednoduchým, ale přesto působivým designem, zadek je naopak ze slabšího soudku. Obě auta vypadají decentně, jejich sportovní ambice prozradí hlavně čtveřice koncovek výfuků a masivní brzdy ukrývající se za 19″ koly.

Interiér Golfu je trochu kvalitnější, ale Leon je mírně uživatelsky přívětivější.

Že jde o sourozence poznáte hlavně uvnitř – podobný středový tunel i rozmístění ovládacích prvků. U obou mi vadí ovládání klimatizace přes dotykovou lištu, která není podsvícená. U Cupry se pak o něco snáze vypínají asistenční systémy. ESP lze dokonce deaktivovat mechanickým tlačítkem na středovém tunelu, zatímco u VW je potřeba projít zdlouhavou cestu infotainmentem. Golf má naopak navrch, co se použitých materiálu týče, ačkoliv i v něm najdete laciné plasty, není jich tolik jako v Leonu, který zase kontruje mechanickými tlačítky na volantu – ta dotyková v Golfu jsou vážně otřesná. Co se prostoru týče, obě auta nabízí dostatek místa vpředu i vzadu, zavazadlové prostory mají vyrovnaný objem 611/1642 litrů pro Golf a 620/1600 litrů pro Leon.

Cupra jezdí dobře, ale nedotáčivosti se vyhnout nedokáže, VW tak díky propracované čtyřkolce zasazuje smrtící úder.

Na papíře se může zdát, že Cupra bude sportovněji střiženým autem z této dvojice. Za sportovněji vyhlížejícími koly má čtyřpístkové třmeny s 370-milimetrovými kotouči, zatímco VW disponuje “pouze“ dvoupístky a 357 milimetry. Čtyřpístky u Cupry jsou součástí balíčku Performance, k brzdám pak dostanete ještě upravené zavěšení se zvýšeným odklonem. Taky si můžete připlatit skořepinová sedadla (testovaný kus je nemá), do VW nikoli. Jenže papír a marketingové prospekty snesou všechno, jaká je realita?

Realita je úplně jiná, protože tím sportovnějším kouskem je Golf. Může za to především pohon všech kol, zatímco Leon má klasický Haldex, Golf disponuje moderním systémem, jenž místo zadního diferenciálu využívá dvojici spojek, které dokáží až 100% výkonu putujícího dozadu (50%) poslat na jediné kolo. To znamená nejen to, že umí driftovat, ale zadní kola svým záběrem pomáhají zatáčet tak moc, až jsem si myslel, že má natáčecí zadní nápravu. Tím dokáže eliminovat přirozenou nedotáčivost, které výrazněji podléhá Leon, obzvláště na zimních pneumatikách je to znát. Ten nevyhraje ani v disciplíně řízení, to sice je rychlé a přesné, ale příliš přeposilované, tužší v Golfu působí přirozeněji. Zvítězí alespoň na brzdách? To bych musel vyrazit na okruh, protože ne okreskách jsem neutahal ani jedny, u obou se navíc dobře dávkují.

Motor 2.0 TSI EA888 GEN4 s převodovkou DSG je o trochu působivější v Golfu.

Co se motorů týče, boj je velmi vyrovnaný, ale těsně vítězí opět Golf, protože jeho převodovka dovolí podržet motor v omezovači. I ze 100 na 200 km/h je s časem 12.54 sekundy rychlejší, Leon zajel 13.89 sekundy. Zatímco VW se dokáže rozjet na tachometrových 290 km/h, displej Cupry ukáže 267 km/h. Reakce na plyn jsou slušné u obou, projevy výfuků jsou decentní, po ubrání lehce prskají, v lásce pak nemám umělé přihrávání zvuku motoru do interiéru. O tom, jak skvělý agregát 2.0 TSI EA888 GEN4 v kombinaci se sedmistupňovým DSG je, si můžete přečíst v samostatném testu eRka.

Při běžném jezdění se obě auta odvděčí podvozky, jejichž adaptivní tlumiče DCC schopně filtrují nerovnosti. Převodovky řadí hladce a potěší vás i spotřeba, kterou lze s trochou snahy držet u 8 l/100 km, ale počítejte spíše s 9-10, při vyloženě svižném jezdění to dělá 12, avšak není problém jít ještě daleko výš.

Cupra Leon s pohonem všech kol je dobrým autem, ale když existuje VW Golf R, tak prostě nedává smysl.

Víte, Cupry mám rád, ať už jde o ostré Seaty z let minulých nebo novodobé modely pod samostatnou značkou, rád bych měl i Cupru Leon Sportstourer 310 4Drive, ale to bych ve stejnou chvíli nesměl řídit Volkswagen Golf R Variant. Z pohledu daily jezdění a praktičnosti sice jsou vyrovnanými soupeři, jedny z nejlepších sportovních kombíků pro každodenní využití, ale z hlediska sportování Španěl nemá šanci, Němec doslova páchá bratrovraždu. Má totiž lepší řízení a čtyřkolku propracovanou tak dobře, že tu starší doslova zesměšňuje, ta vedle ní působí jako z pravěku. Naznačují to i dostupné časy z různých okruhů, kdy má Golf zpravidla 1-2 sekundy náskok. Je zajímavé sledovat, jak odlišná můžou být dvě takřka stejná auta, jedno jsem si zamiloval, druhé pro mě upadne v zapomnění. Vítěz získává 9.5, poražený 7 z 10 hvězdiček.

Seznam všech testovaných aut s hodnocením 1 až 10

Přečtěte si také test VW Golf R Variant R-Performance VIII

Generální ředitel Volkswagen Group Thomas Schäffer v minulém roce řekl, že abychom se dočkali deváté generace Golfu, trh se musí vyvíjet jinak. To znamená, že Golf R v osmé generaci je pravděpodobně jedním z posledních vrcholů spalovacího hot-hatch světa, v němž je automobilový život rok od roku chudší. Nástupce by měl být elektrický. Pamatujete si na časy, kdy se různé automobilky (Mitsubishi, Subaru, Ford, Toyota) inspirovaly jejich rally speciály? Tak něco podobného se stalo i tady. Nové eRko kříží praktičnost, komfort a každodenní využitelnost běžného Golfa s dovednostmi závodních aut. Obzvláště působivé je v provedení Variant (kombi) s paketem R-Performance. Pokračování…

Technické parametry

Auto Volkswagen Golf R Variant Cupra Leon Sportstourer 310 4Drive
Motor 1984 ccm L4 Turbo 1984 ccm L4 Turbo
Výkon 320 koní při 5900 ot./min. 310 koní při 5400-6500 ot./min.
Točivý moment 420 Nm při 2100-5350 ot./min. 400 Nm při 2000-5450 ot./min.
Převodovka 7-st. automatická 7-st. automatická
Pohon AWD AWD
Hmotnost 1630 kilogramů 1605 kilogramů
0-100 km/h 4.9 sekundy 4.9 sekundy
Maximální rychlost 270 km/h 250 km/h
Průměrná spotřeba 8-15 l/100 km 8-15 l/100 km
Objem kufru 611/1642 litrů 620/1600 litrů

Fotogalerie: Volkswagen Golf R Variant vs Cupra Leon Sportstourer 310 4Drive