Volkswagen Golf GTI VI obdivuji pro jeho použitelnost a nenáročnost. Dá se s ním bez problému jezdit do práce v městských kolonách, ale zároveň si užijete překvapivou rychlost na klikatých okreskách. Nejlepší hothatch na každodenní jezdění? Rozhodně GTI. Nicméně mezi sportovně střiženými hatchbacky je tolik aut, že zajímavá konkurence se dá najít vždy. A v tomto případě je to naftové BMW 123d M-Paket E81, ano čtete správně, malá Jednička s chrochtákem pod kapotou. Divíte se? Plně vás chápu, protože než jsem usedl za jeho volant, taky jsem nevěřil, že se jedná o tak skvostný stroj. Dokáže se však vyrovnat benzinovému králi?

GTI je sice pohledné a docela agresivní auto, ale v reálném světě až nebezpečně splývá s každodenní šedí a nebýt nápisu GTI, tak si ho 90 % lidí splete s naprosto obyčejným Golfem. Na druhou stranu, alespoň bude méně závistivců, kteří vám ho po cestě z hospody objedou klíčem.

Interiér je sympatický s dobře promyšlenou ergonomií, ale není to prémiovka, takže nějaký horší plast se občas najde. Pozice za volantem je, řekl bych, v dané kategorii průměrná, ale samotná sedadla jsou vynikající – potěší výrazným bočním vedením i komfortem. Pochválit zaslouží vzdušnost a celková prostornost, včetně zavazadlového prostoru.

Oturbený dvoulitr je výbušný a definitivně se probouzí za hranicí 3500 otáček, v nichž předvádí překvapivě rychlý sprint vpřed. Reakce na plyn jsou mezi přeplňovanými motory slušné, avšak nijak oslnivé. Zvukový projev bych si taky dokázal představit lepší, je to prostě jen hlučnější čtyřválec, nic extra. Naštěstí motor vše zachraňuje úctyhodnou dynamikou v širokém spektru otáček. Dokázal bych si představit kratší kulisu řazení a spojku, bohužel tady nevidím žádný velký rozdíl oproti klasickému Golfu. To platí i o řízení, které o zpětné vazbě nikdy ani neslyšelo, k tomu by mohlo být strmější. Podvozek je decentně tuhý a skvěle drží stopu, dokonce bych řekl, že je hodný a jistý až příliš. Je jedno, jestli jdete v zatáčce na plný plyn, ostré brzdy nebo nečekaně uberete, nikdy ho nerozhodíte a vždy podá záchranou ruku. To sice v kombinaci s nekomunikativním řízením znamená určitou sterilnost, ale taky pěkně vysokou rychlost v zatáčkách, které si za volantem skoro nevšimnete. A to je předností i nevýhodou GTI. Můžete s ním letět hroznou kudlu a u toho psát SMS naštvané manželce, přičemž se více zapotíte u vymýšlení textu do zprávy. Mínusem je, že si budete připadat, jako byste hráli závodní hru na Play Stationu. Komfort podvozku je na dostatečné úrovni, ale uvítal bych kvalitnější odhlučnění od kol. Při klidné jízdě se s GTI jezdí stejně jako s úplně obyčejným Golfem, což je skvělé zjištění.

Jednička v M-Paketu je roztomilé, sportovně střižené autíčko. Tady nemá smysl vytýkat obyčejný vzhled, jelikož se nejedná o žádný sportovní vrchol nabídky tohoto modelu. Ve výsledku je to hezké vozítko, které má šmrnc.

Zpracování interiéru je fajn, ale oproti Golfu v něm nevidím žádný markantní rozdíl, což platí i o rozmístění ovládacích prvků. Akorát uvnitř si připadám stísněnější, ale vše vynahrazuje skvělým ukotvením parádních sedadel a příjemně tlustým věncem volantu.

Nestačím se divit, ale dvojicí turbodmychadel přeplňovaný čtyřválec naftového rodokmenu se chová skoro jako benzinový motor. Příval výkonu je lineární a nepolevuje až do nějakých 5000 otáček, což je na vznětovou jednotku solidní číslo. Znatelně táhne prakticky už od volnoběhu a jeho zvuk je na motor traktorového původu slušný. Navíc se umí odvděčit velmi přívětivou spotřebou okolo 7 litrů při svižném stylu jízdy, při němž si GTI vezme zhruba o 2-3 litry víc. Věci, jako je kulisa řazení a chod spojky, jsou docela průměrné, avšak řízení je fenomenální. Umí být hezky upovídané a nechybí mu rychlost, stačí trochu pohnout volantem a přední kola se okamžitě zakousnou do asfaltu zvoleným směrem. Podvozek je nádherně vyvážený a na klikatých okreskách se cítí jako doma. Nedotáčivost skoro nezná a na výjezdech ze zatáček není problém lítat dveřmi napřed. Na mokré silnici je to docela zlé zvíře, které umí kousat. Oproti GTI je potřeba dávat pozor a umět dobře řídit, jinak projížďka nemusí dopadnout dobře. Podvozek je o chlup komfortnější než ten u jeho rivala a v odhlučnění vítězí na plné čáře. A stejně tak dobře se řídí i při pohodové jízdě.

Volkswagen Golf GTI VI je povedené a hodně rychlé auto, které budete milovat jako každodenního společníka. Avšak ze stejných důvodů se lze zabouchnout i do BMW 123d E81, s nímž i navzdory naftovému motoru zažijete více zábavy a v reálném světě není o moc pomalejší. Ačkoliv dávám skoro vždy přednost benzinovým motorům a rychlé Golfy mám rád, tak tady u mě jednoznačně vítězí BMW. Poražený získává 7 hvězdiček, vítěz si jich může odvézt 8.

Za propůjčení vozu VW Golf GTI děkujeme společnosti Auto ESA.

AutoVolkswagen Golf GTI VIBMW 123d M-Paket E81
Motor1984 ccm L4 Turbo1995 ccm L4 TwinTurbo
Výkon155 kW při 5300-6200 ot./min.150 kW při 4000 ot./min.
Točivý moment281 Nm při 1700-5200 ot./min.400 Nm při 2000-2250 ot./min.
Převodovka6-st. manuální6-st. manuální
PohonFWDRWD
Hmotnost1393 kilogramů1385 kilogramů
0-100 km/h6.9 sekundy6.9 sekundy
Maximální rychlost240 km/h238 km/h
Průměrná spotřeba9 litrů7 litrů
Objem kufru351 litrů331 litrů