Píše se rok 2009 a v nabídce je nespočet kompaktních sedanů s brutálními výkony. Mezi nejpopulárnější patří BMW M3 E90, Mercedes-Benz C 63 AMG a Lexus IS F. Všechny mají výkon přes 420 koní a překonat je dokáže máloco. Jenže ne každý měl nebo má tak velký rozpočet, aby si mohl pořídit takový skvost a ještě mu dopřávat náročnou údržbu. A právě proto se tentokrát podíváme na dvě levnější alternativy k těmto velikánům. Za dvě třetiny jejich ceny si totiž můžete pořídit Volkswagen Passat CC 3.6 V6 nebo Audi S4 B8 3.0 TFSI.

CC vypadá dravě a majestátně, za což můžou především nízká okna a dlouhá karoserie á la coupe. S4 je trochu agresivnější a zastává klasickou karoserii sedan. Kdo by chtěl čtyřdveřové coupe, může sáhnout po S5 Sportback. Naopak pokud byste chtěli CC v praktičtějším balení, dá se sehnat klasický Passat 3.6 V6.

Uvnitř CC je příjemně. Sedí se hezky nízko, všechny ovládací prvky jsou na svém místě a ostře klopené čelní sklo dodává na sportovnosti. Občas se sice najde horší plast na palubní desce, ale i tak je to v neprémiovém segmentu nadprůměr. V S4 se sedí jako v jakékoliv jiné Audi. Vše je dobře zpracované, promyšlené a speciální je jen volant a sportovnější sedadla. Vzadu je oproti CC více místa na hlavu.

CC je při klidné jízdě houpavé, komfortní a tiché. Řídí se příjemně a žádné rušivé elementy zde nejsou. Vytknout se dá jen špatný výhled z vozu. Motor si kultivovaně a neznatelně přede, přičemž mu skvěle sekunduje dvouspojková převodovka DSG se šesti stupni, ale jen za normální jízdy. Při popojíždění a chladných rozjezdech po ránu umí nepříjemně cukat.

S4 je trochu tužší, ale obdobný adaptivní podvozek překvapivě o něco lépe tlumí nerovnosti a nepropouští rázy do karoserie. Klasický V6 je oproti VR6 trochu kultivovanější a spotřeba obou bojovníků se dá srazit k 10 litrům, ale průměr bude okolo 13. Sedmistupňové DSG je zde trochu lépe naladěné, rychleji odhadne, kdy přeřadit a celý tento proces dělá naprosto neznatelně.

Co se ostré jízdy týče, tak CC předvádí víc, než jsem čekal. Adaptivní podvozek umí omezit náklony karoserie a zajišťuje vysokou přilnavost. Nedotáčivosti se sice vyhnout neumí, ale na pohodlný cesťák s vysokým výkonem je to vážně super. Bohužel řízení je tupé a odtažité. Brzdový pedál je měkčí a nedá se přesně dávkovat, ale samotné brzdy za to umí pořádně vzít. Atmosférická tři-šestka slušně táhne od nejnižších otáček a s chutí se žene k červenému poli začínajícímu v 6600 otáčkách. Zvuk VR6 je drsný a hrubý, ale v decentním podání. Reakce na plyn jsou okamžité, zátah je solidní a převodovka to tam kope jedna báseň. Člověk by ani nepoznal, že CC nemá stálý pohon všech kol, ale připojovatelnou zadní nápravu systémem Haldex.

Kompresorem přeplňovaný šestiválec v S4 je agresivnější a poskytuje lepší dynamiku hlavně v nižším spektru otáčkoměru. Překvapivě točí za hranici 7000 otáček a převodovka řadí trochu rychleji. Zvuk klasického V6 je čistší a hlasitější, ale nemá takové kouzlo jako chraplák VR6. Pohon všech kol Quattro a adaptivní podvozek zajišťují fantastickou trakci a přilnavost, díky čemuž lze v zatáčkách zhlížet nebezpečně vypadající čísla na tachometru. Trochu lepší by mohlo být rozložení hmotnosti, jelikož při přehnaném nájezdu se S4 hrne po předku. Ale pokud si správně najedete a šlápnete pořádně na plyn, tak začne kouzlit sportovní diferenciál, který hlavně na kluzkém povrchu nechá vystrčit záď do strany. Brzdy jsou poměrně tuhé a dají se dobře dávkovat. Bohužel špatné je řízení, jehož elektrický posilovač má v zatáčkách nepříjemně tuhnoucí účinek.

Obě auta jsou rychlá a umí být přejemnými společníky na dlouhých cestách. Zprvu jsem si říkal, jestli má smysl připlácet za pár koní navíc od Audi, ale má. Ačkoliv je CC autem, kterému se moc věcí vytknout nedá, tak S4 je ve všem a krůček napřed, což ho celkově dělá o něco lepším autem. Mezi neprémiovými rivaly je Volkswagen Passat CC 3.6 V6 skvělý a mohl by si klidně odvézt 8 hvězdiček, ale dnes bojuje v kategorii ostrých sedanů, kde se na značku nehledí, takže jich dostává 7. Audi S4 3.0 TFSI si i navzdory nějakým neduhům bere 8 hvězdiček.

Za propůjčení vozu Volkswagen Passat CC děkujeme společnosti Auto ESA.

Technické parametry

Auto Volkswagen Passat CC 3.6 V6 Audi S4 3.0 TFSI
Motor 3598 ccm VR6 2995 ccm V6 Kompresor
Výkon 300 koní při 6600 ot./min. 333 koní při 5500-7000 ot./min.
Točivý moment 350 Nm při 2400 ot./min. 441 Nm při 2900-5300 ot./min.
Převodovka 6-st. automatická 7-st. automatická
Pohon AWD AWD
Hmotnost 1704 kilogramů 1705 kilogramů
0-100 km/h 5.5 sekundy 5.0 sekundy
Maximální rychlost 250 km/h 250 km/h
Průměrná spotřeba 12 litrů 12 litrů
Objem kufru 532 litrů 480 litrů