Když Volkswagen Polo VI GTI dorazil na trh, v mnohých očích motoristických fanoušků vzbudil radost. Může za to motor, který oproti předchůdci narostl o 2 deci na objem 2.0 litru. Ano, jde o TSI, které najdeme v rychlých koncernech Volkswagen Golf GTI/R, Škoda Octavia RS nebo Seat Leon Cupra. Ford Fiesta Mk7 ST udělal přesně opačný rozruch. Dostal malý tříválec a snesla se na něj vlna kritiky. Ale zapomeňme na předsudky, protože dnes tady mám oba kousky tváří v tvář a uvidíme, který se nakonec stane vítězem.

Po stránce designu lehce favorizuji dravější GTI, ST vedle něho působí možná až moc “korejským“ dojmem, hodně roztomile. Nicméně obě auta jsou pěkná a vypadají tak, jak malý hot-hatch vypadat má, to znamená žádné extrémní výstřelky, ale pouze decentně sportovní doplňky. Ale tady si vybere každý sám a nehodlám kecat do vašeho názoru.

Uvnitř jasně vládne GTI, co se použitelnosti týče. Je prostornější, kvalitněji udělané, má lepší ergonomii a intuitivnější informační systém. Ale nebojte se, protože i ST tahá esa z rukávu. Tím hlavním jsou úžasná sedadla Recaro, která ta v Polu doslova ničí, fajn je i tlustý věnec volantu.

Ve městě i na dálnicích zase vítězí GTI, protože má komfortněji nastavený podvozek a je kvalitněji odhlučněné. Celkově se chová přívětivěji při běžném jezdění, kde ST ztrácí v podobě tužšího podvozku a horšího odhlučnění. Zajímavé je, že tříválec dokáže odpojit jeden válec a umí být velmi úsporný, zhruba o litr až dva vedle čtyřválce TSI, který si vezme okolo 9 litrů.

Zatím jsem v rychlosti proletěl vzhled karoserie, interiér a kultivovanost při normálním používání, z čehož vítězně vychází Polo. Ale to jsou jen malé plusové body, protože teprve teď začíná nejdůležitější disciplína: Který z predátorů je lepší na lovu? Jsou to malé hot-hatche, u kterých tento faktor hraje důležitou roli. Ještě když ani jeden z dvojice není vyloženě otravný na každodenní jezdění, bude se muset rozhodnout tady.

Jako první osedlávám VW. Motor sympatický tahá už odspodu, ale ten pravý záběr přichází až za hranicí 3000 otáček. Na 2.0 TSI mám rád, že nepolevuje ani u červeného pole a má chuť hnát se kupředu v celém spektru otáček. Jenže tady ne, po překročení 5500 jakoby polevil, celkově na něm cítím, že je přiškrcený. Když jsem Polo vracel, hned jsem přesedl do Octavie RS 2.0 TSI (245 koní, taky s filtrem pevných částic) a nestačil se divit, jak může být projev “stejného“ motoru tak hrozně odlišný. Neberu v potaz dynamiku, přeci jen má o 45 koní víc, ale celkový průběh, výkonnostní špička, vše lepší u Škodovky, stejně na tom je i Golf GTI. Ne že by se zdála jízda pomalá, to vůbec, ale prostě od něho čekáte víc. Kulisa řazení je solidní (docela krátké a přesné dráhy, příjemná řadička), ale spojka klasicky připomíná šlapání do bláta. V podstatě stejně na tom je i Fiesta, tady bych si uměl představit zlepšení u obou. Vlastně u GTI bych se manuálem nezabýval, protože k jeho sterilnímu chování à la Playstation se více hodí automat DSG. Řízení je strmé a přesné, ale na zpětnou vazbu od předních kol zapomeňte. Podvozek se za ním vrhá ochotně a předvádí ukázkově čistou stopu. V pasážích s prudšími zatáčkami však zjistíte, že něco schází… Ano, samosvorný diferenciál, kvůli jehož absenci občas hrabe vnitřní kolo a přichází nechtěná nedotáčivost. Sílu 320 Nm se snaží krotit akorát náhražka XDS (přibrzďování kol v zatáčce), což ne vždy funguje dobře.

Po přesednutí do Fiesty si připadám jako v jiném světě. Sedadla mě obepínají, tlustý věnec volantu hezky padne ro rukou a hned při startu se ozve hlasitější zabručení. To neustává a malý tříválec sympaticky vrní dál. S každým přidáním plynu si odprske do výfuku a při ubrání puberťácky dobublává. Kdo by to do malého tříválce řekl?! A ono je to ještě lepší, protože má nehoráznou chuť po otáčkách, ostré reakce na plyn a v omezovači klepe jako rally auto (GTI v omezovači nudně „umře“). Pocitově jede víc než Polo, což je možná dáno slabším odhlučněním a tužším podvozkem, ale v disciplíně 100-200 km/h jsou skoro stejní (video a graf ZDE). Tam kde VW útočí krouťákem (290 Nm proti 320 Nm), tam Ford vytahuje nižší hmotnost (1262 kg proti 1355 kg), výkony jsou shodných 200 koní. Jenže ST není o motoru, ale o výtečném podvozku. Ten drží jako přibitý, prakticky nezná nedotáčivost, v ostrých zatáčkách zvedá vnitřní zadní kolo, jako pes, který očurává patník, a při ubrání plynu v zatáčce se čitelně veze bokem. Takže to nejlepší z minulé Fiesty ST zůstalo, jen dostanete bonus v podobě lepšího interiéru a většího pohodlí. Apexy díky mechanickému samosvoru doslova žere a je radost s ním drtit české okresky. Zajímavé je, že při jízdě na limitu po nedokonalém asfaltu odskakuje méně než měkčí GTI. Avšak oproti minulé generaci lze najít i jedno zhoršení – řízení. To je sice rychlé a přesné, ale neumí přenášet informace od předních kol, což čtyřválcová verze z části dokázala.

Volkswagen Polo GTI je dobrým autem na každý den, ale nenazýval bych ho pravým hot-hatchem. Je spíše rychlým hatchbackem bez výraznějších chyb, jen to není na čisté sportování. Chcete-li rychlé a obratné auto, které dobře vypadá a poskytuje slušnou dávku komfortu, nemám žádné námitky. Za mě 7 z 10 hvězdiček. Kdyby se mezi předními koly nacházel samosvorný diferenciál VAQ jako u Golfu GTI Performance, motor měl výraznější výkonnostní špičku a pár koní navíc, možná by vyhrál, ale není tomu tak. Ford Fiesta ST je dle mého názoru definicí malého hot-hatche. Vypadá dobře, dá se běžně používat, je rychlý, přesný, ostrý a zábavný, vážně skvělá hračka, dokonce ani malý tříválec mi nevadí. Dávám 9 z 10 hvězdiček a rozhodně jde o jednu z nejzajímavějších koupí v daném segmentu, ale určitě doporučují balíček Performance se samosvorem, bez něho bych tak nadšený nebyl. Verdikt je vlastně velice podobný tomu, který jsem pronesl při srovnání obdobných aut minulých generací – Seat Ibiza Cupra 1.8 TSI vs Ford Fiesta ST 1.6 EcoBoost.

Technické parametry

Auto:Volkswagen Polo GTIFord Fiesta ST
Motor:1984 ccm L4 Turbo1498 ccm L3 Turbo
Výkon:200 koní přii 4400 ot./min.200 koní přii 6000 ot./min.
Točivý moment:320 Nm při 1500-4400 ot./min.290 Nm při 1600-4000 ot./min.
Převodovka:6-st. manuální6-st. manuální
Pohon:FWDFWD
Hmotnost:1355 kilogramů1262 kilogramů
0-100 km/h:6.7 sekund6.5 sekund
Maximální rychlost:237 km/h232 km/h
Průměrná spotřeba:9 litrů8 litrů
Objem kufru:306 litrů292 litrů