Subaru Outback Field

Subaru Outback patří k autům specifické kategorie. Zvýšené kombi s pohonem všech kol. Ta v současné době ustupuje moderním SUV, rozhodně to však neznamená, že nemají co nabídnou. Pro někoho se naopak může jednat o velice zajímavou alternativu k SUV!

Žádná designová revoluce

Nová generace Outbacku je rozpoznatelná na první pohled. Ne, není to úplně jiné auto na první pohled. Ale je modernější a nebál bych se i říct, že je šik. Což ještě nedávno nebylo zrovna synonymum pro značku Subaru. Ale doba se mění a Outback s ní. To základní však nezůstalo stejné. Je to ještě lepší!

Třeba světlá výška. I když to tak na první pohled nevypadá, je větší. Konkrétně má 213 milimetrů. Možná jste dříve zaslechli, že bude 220. To byla taková klasická hodnota, kterou má i Forester a XV. A i Outback, ale ne v té naší evropské verzi. U nás sebral 7 milimetrů filtr pevných částic.

Modernizací, i když ne na první pohled viditelnou, prošla světla. I když… je hned vidět, že jsou nová, celá přední část je ostře řezaná a denní svícení tomu ještě více pomáhá. Sympatickým detailem je blikající celá část denního svícení, což je prostě nepřehlédnutelné. Ale ta hlavní změna se týká hlavních světel – nově jsou adaptivní a tak se umí vyhýbat ostatnímu provozu! Zůstala jim ale stále natáčecí funkce, kterou Subaru umí výborně.

Zadní světla se vzhledem trochu přiblížila těm u nového Foresteru. Zde však zamrzí, že si svou cestu nenašla LED technologie i do blinkrů. Tak třeba při nějakém faceliftu, je to ale jen taková drobná piha na kráse. Světla jsou ale již LED a blinkry jsou alespoň pořádně veliké.

Kufr jak se pro velké kombi patří

U zádi ještě chvíli zůstanu. Vlastně déle, protože u kombi jde hlavně o zadní část. Ale než se dostanu ke kufru, tak ještě krátce o cestě do něj. Lze jej samozřejmě otevřít tlačítkem na pátých dveřích, na klíčku, ale co když máte plné ruce? Jelikož do Subaru se nekope, tak je tento problém vyřešený trochu jinak – stačí přiložit třeba loket k zadnímu logu. Ozve se zvukový signál a je to, můžete nakládat.

A co ta velikost? V základu nabídne 561 litrů a po sklopení zadních opěradel objem vzroste na 1822 litrů. A to je už slušná kombihodnota! Jinak zde samozřejmě nechybí háčky (je až překvapivé, že se na ně stále u některých aut zapomíná), zásuvka na 12 voltů a LED světlo. Jedno. A na nešikovném místě. Je totiž nahoře. To zní jako dobrý nápad, ale v praxi to má ten nedostatek, že mezi samotným kufrem a světlem je roletka, která pod sebe žádnou záři nepropustí. Pokud tedy roletku neodstraníte, do kufru nevidíte.

Výbava Field je pro Outback ta pravá

Uvnitř se odehrává stejná prostorová písnička, jako v kufru. Místa je všude dostatek. Líbila se mi ale moc povrchová úprava sedadel. Ta je totiž vodoodpudivá. A to je podle mě přesně to, co u Outbacku chcete. U nové generace můžete mít i luxusní verzi, která zase nabídne prémiovou kůži Nappa. Ve výbavě Field, kterou jsem měl já, je ale tento omyvatelný interiér a to je nesmírně praktické.

Součástí této výbavy jsou i střešní ližiny. Ty sice nenabídnou praktické řešení ostatních výbav, kdy obsahují integrované výklopné příčníky, ale zase unesou 318 kilogramů. Ne tedy za jízdy, ale úplně si to říká o nějaký střešní stan.

Velkou novinkou je velký vertikální displej na přístrojové desce. Proti tomu nic nemám, navigace je v tomto zobrazení přehlednější. Jen škoda, že pokud připojíte telefon, tak se Android Auto nezobrazí na výšku, ale klasicky na šířku a pod ním je nevyužité místo. Třeba ale nějaký update software přinese změnu. Na hlavní funkce ale zůstávají klasická tlačítka, takže třeba pro nastavení teploty nikam do systém nemusíte.

Klid a pohodlí hrají prim

Sedačky, stejně jako jízda samotná, jsou krásně pohodlné. Což byla vždy doména Outbacku. Pohodě na palubě přispívá i uvolněný motor. Teď to možná zní jako jiné pojmenování toho, že je líný. To není! Jedná se stále o čtyřválcový dvouapůllitr, který přišel o trochu výkonu, zase ale získal točivý moment. V řeči čísel je to 124 kW a 252 Nm. Jede stále moc příjemně, má naprosto nenucený projev a čiší z něj pohoda.

Dokáže jet uvolněně a úsporně, nebo ho můžete přepnout do sportovního režimu a užít si i nějakou tu zábavu, kterou vám jistý podvozek bez problémů dovolí! Sám jsem takhle jel na výlet – cesta tam po dálnici, využil jsem výborný adaptivní tempomat a udržení uprostřed jízdního pruhu, což je novinka nového systému EyeSight, který zde je. A cesta zpět po okreskách na sportovní režim. Těžko říct, která cesta byla lepší, obě byly super.

Spotřeba je celkem stabilní, jízdním režimem ji sice trochu ovlivníte, ale v rozmezí přibližně litru. Můj průměr za celý týden byl 7,3 litru, ale to jsem začínal stále více zrychlovat. Na začátku, při vyhlídkovém ježdění, byla 6,5 litru.

Pod milion se nedostane

Cenově se Outback pohybuje tak, že začíná na 1 085 000 Kč. V testované výbavě vyjde na 1 170 000 a přihodit můžete 12 tisíc za barvu. Je to hodně? Nemyslím si. Tohle auto vám totiž vydrží opravdu dlouho. Ale naprosto pochopím, pokud někdo sáhne po předchozí generaci za nižší cenu. Protože ta je stále výborná.

Možná si říkáte, že je tu až moc chvály. A je. Uznávám. Já mám tuto kategorii aut moc rád a Outback obzvlášť. Vždy jsem měl a nová generace na tom rozhodně nic nemění. Je to auto, které vás nikam nehoní a i cesta v něm je cíl. Je zase o něco modernější, chytřejší a bezpečnější. Základ je ale stále stejný a to je dobře. Pokud si chcete koupit SUV, zkuste se podívat i na nějaké takové zvýšené kombi, možná změníte názor.

Autor: Tomáš Devera

Tomáš je fotograf zaměřující se na focení automobilů o kterých taky píše, především recenze nových ale i ojetých vozů.  Je rovněž zakladatelem a šéfredaktorem magazínu Roadblog.

Fotogalerie Subaru Outback Field