Leckdo má značku Subaru spojenou se sportovními auty. Ten by byl při pohledu na současnou nabídku zklamaný, sportovní auta už z nabídky postupně vymizela. Pokud ale patříte do skupiny lidí, kteří mají tuto automobilku spojenou se spolehlivými a bezpečnými auty do terénu, tak to jste na správné adrese!

Řekněme si upřímně, předchozí generace Subaru XV nebyla dvakrát velký krasavec. Zvláště zadní část. Což je ale skvělá startovací pozice pro současnou generaci, která vypadá o poznání lépe. Světla mají moderní vzhled, auto opticky rozšiřují a ta přední LED opravdu skvěle svítí. U auta primárně do terénu by na vzhledu zase tolik nezáleželo. Tohle auto má ale mnohem více využití.

Interiér se tolik nezměnil, ale to nebylo ani potřeba. Uvnitř člověk najde opravdu hodně místa. A to nejen nad hlavou a před koleny, ale i do stran. Díky tomu je vnitřek příjemně vzdušný a posádka se cítí komfortně. Modernizace se dotkla systémů, takže připojit telefon pomocí Android Auto, nebo Apple CarPlay není žádný problém.

V dnešní době různých crossoverů, které mají možná o pár centimetrů vyšší světlou výšku, ale pohon všech kol u nich hledáte marně, je Subaru XV úplné zjevení. Nenabídne totiž jenom symetrický pohon všech kol, ale i světlou výšku 22 centimetrů! Stále se však nejedná o žádné jednoúčelové auto, které sice v terénu zvládne divy, po silnici s ním ale nikdo moc jezdit nechce.

Podvozek má nové XV společný s Imprezou. U XV je využito více oceli na místo hliníku – zde je tady jasně vidět určení. Zatímco Impreza má lehký podvozek a na klikaté silnici je jako doma, XV se nezalekne ani drsnějšího terénu. Ale ani to neznamená, že by snad nebylo pohodlné na silnici. Tam je naprosto komfortní a v zatáčkách naprosto jisté. Je až překvapivé, jak málo se naklání.

Světlá výška, pohon všech kol a režim X-Mode, který ještě systémy trochu upraví, znamenají, že se tohle auto terénu určitě nelekne. Kvalitní podvozek zase oceníte na silnici. Co ale bezpečí a motorizace?

Nejdříve tedy bezpečí. O to je maximálně postaráno a to nejen co se týká pasivní bezpečnosti, tak té aktivní. Tu má na starosti pro Subaru typický systém EyeSight, což jsou dvě kamery u zpětného zrcátka. Díky tomu, že jsou dvě, tak vidí ve 3D. A to se hodí, protože díky tomu poslouží jako adaptivní tempomat, nebo systém nouzového brzdění.

V roli adaptivního tempomatu Subaru využívá toho, že objekt před autem skutečně vidí – nejedná se tedy jen o odraz radaru, jako u většiny ostatních aut. Dokáže tak rozpoznat o jaký objekt se jedná a podle toho se zachovat. Tempomat tedy bude jinak zpomalovat, pokud je před vámi nákladní auto, osobní auto nebo třeba motocykl.

Systém nouzového brzdění jsem zkoušel v praxi a mohu potvrdit, že funguje stoprocentně. Pokud nedokáže auto úplně zastavit a tak se kolizi vyhnout, tak alespoň zmírní následky.

Pak je tu již klasický systém proti vyjetí z jízdního pruhu a opravdu výrazné upozornění na auta v mrtvém úhlu. U toho je ale škoda, že je k dispozici až ve vyšší výbavě.

S motorizacemi to při příchodu nového XV bylo tak, že byla na výběr jednašestka s výkonem 114 koní a dvoulitr, který jich měl 150. Vždy se jednalo o motory boxer ve spojení s automatickou převodovkou Lineartronic, tedy CVT. Dvoulitr díky emisím na chvíli z nabídky zmizel, aby se mohl zase vrátit. Tentokrát mu však pomáhá elektromotor a jedná se tak o hybrid.

Jízda čistě na elektřinu je možná jen na kratší vzdálenosti, ale možná je, takže třeba vesnici, nebo kolonu, můžete projet jen na elektřinu. Celkový výkon je 150 koní, což je stejně, jako měl dvoulitr dříve. Nyní má však díky elektrické výpomoci lepší projev při zrychlení z nižších otáček, kdy je elektromotor cítit. A co je důležité, změna je poznat i na spotřebě, která je nyní o nějaký litr a půl nižší.

Pokud si vybíráte Subaru, máte na výběr Imprezu, která je na silnici skvělá, ale chybí ji světlá výška. Forester, který je zase skvělý v terénu, ale na silnici a dálnici to není úplně ono. Outback, tedy velké kombi se zvýšeným podvozkem, které nabízí výborný kompromis mezi pohodlným cestováním a jízdou ve terénu. Ale také něco stojí, cena začíná na milionu. A pak je tu XV. Auto, které má světlou výšku jako Forester, podvozek jako Impreza a stojí jako XV. Což znamená cenu od 660 tisíc za benzínovou jednašestku, případně 830 tisíc za hybridní dvoulitr.

Subaru XV tedy nabídne ideální mix vlastností a jedná se o skvělého parťáka do každé situace. Můžete s ním vyrazit na dovolenou a využít jeho 340 litrů zavazadlového prostoru. Nebo jezdit úsporně po městě díky hybridnímu pohonu. A pokud se rozhodnete vyjet do terénu, tak to nadšeně uvítá. Protože i tam je doma. Jak na silnici, tak mimo ní.