Mercedes-Benz SLS AMG je autem ze zlaté doby supersportů

Když se zamyslím nad tím, v jaké době se vyráběly ty nejzajímavější supersporty, skončím někde okolo roku 2010. Proč? Je víc důvodů. Tím hlavním je dokonalá válka, kterou mezi sebou svádělo nespočet supersportů. To se prostě vrylo do paměti. Nemůžu dostat z hlavy srovnávací testy, kde si to mezi sebou rozdávala absolutní špička. Vzpomeňme třeba na slastné Ferrari 458 Italia, technologicky dokonalý McLaren MP4-12C, děsivě rychlé Porsche 911 GT2 RS 997, divadelně nadané Lamborghini Gallardo Superleggera a v neposlední řadě výjimečný Mercedes-Benz SLS AMG. Dnes jsou všechna auta v kategorii docela podobná, ale tehdy bylo každé úplně jiné. A proto nešlo říct, které bylo tím nejlepším. My si postupně všechny zmíněné kousky rozebere. Prvním strojem bude Mercedes-Benz SLS AMG. Takže zavřít racčí dveře, nastartovat obrovský osmiválec a můžeme jít na věc.

Mercedes-Benz SLS AMG GT

Představení proběhlo na autosalonu ve Frankfurtu v roce 2009. Prodeje začaly o rok později se základní cenovkou zhruba 4.5 milionu Kč. Mimo jiné šlo o safety car Formule 1 z let 2010 a 2011. SLS se taky objevil na přebalu známé závodní hry Gran Turismo 5. Inspirací pro design byl legendární 300SL Gulwing, který připomíná dlouhá kapota, kabina umístěná hodně vzadu a především racčí dveře. Jde tedy o duchovního nástupce 300SL Gulwing a nepřímého nástupce SLR McLaren. Následovníkem se stal AMG GT, který však ztratil dveře otevírající se vzhůru a atmosférický V8 nahradil menší přeplňovaný.

Klasická verze SLS AMG se vyráběla v období 2010 až 2015. Od roku 2012 byla dostupná i vylepšená verze SLS AMG GT. Klasický Roadster byl k mání v letech 2011 a 2012. Další 3 roky se prodával Roadster vycházející z vylepšeného SLS AMG GT. Ovšem to není vše. V roce 2012 se ukázala unikátní motorizace, supersport na elektřinu – SLS AMG Electric Drive. Vrcholem nabídky se v letech 2013-2014 stal okruhově zaměřený SLS AMG Black Series.

Mercedes-Benz SLS AMG GT

Mercedes-Benz SLS AMG a Roadster

Pod kapotou se nachází atmosféricky plněný V8 o objemu 6.2 litru, jenž spolupracuje se sedmistupňovým automatem a sílu posílá na zadní kola. Ačkoliv to vypadá, že motor je vpředu, díky dlouhé kapotě a kabině vzadu je defacto uprostřed. Výkon čítá 571 koní a točivý moment 651 Nm. I když není nejlehčí – 1620 kilogramů, tak stovku zdolá za 3.8 sekundy a jede 317 km/h.

Mercedes-Benz SLS AMG GT a Roadster

Verze GT se odlišuje možností větší individualizace, ale tím to nekončí. Motor posílil na 591 koní a má lepší výkonovou křivku. Vylepšena byla i převodovka, která je o něco rychlejší. Podvozek dostal nové sportovní odpružení AMG Ride Control s tužšími pružinami a adaptivními tlumiči. Výsledkem je lepší ovladatelnost, stovka za 3.7 sekundy a maximální rychlost 320 km/h. Cena startovala nad 5 miliony, což je více než půl milionu nad klasickou verzí.

Mercedes-Benz SLS AMG Electric Drive

Čtveřice elektromotorů dokáže vyprodukovat 750 koní výkonu a 1000 Nm točivého momentu. To znamená, že jde nejen o nejvýkonnější SLS, ale nejvýkonnější silniční Mercedes vůbec, dodnes. Stovku zdolá za 3.9 sekundy a maximální rychlost je omezena na 250 km/h. Minimálně stejně impozantní byla i cenovka, protože za SLS AMG Electric Drive jste museli zaplatit téměř dvojnásobek oproti ostatním provedením.

Mercedes-Benz SLS AMG Black Series

Na první pohled nejdivočejší SLS, ale není tomu tak. Black Series je oproti běžné verzi přesnější a ostřejší, ale už se nejedná o takového hulváta, který miluje hlavně jízdu dveřmi napřed a kouř z pneumatik. 6.2 litrové srdce zde posílilo na 631 koní, přičemž točivý moment kvůli lepšímu průběhu klesl na 635 Nm. Celé auto zhublo téměř 100 kilogramů na konečných 1550. Stovku zdolá za 3.6 sekundy a jede až 315 km/h.

Zdroj fotografií: Auta Super

Fotogalerie Mercedes-Benz SLS AMG  interiér

Fotogalerie Mercedes-Benz SLS AMG motor

Fotogalerie Mercedes-Benz SLS AMG