Vyrábí se ošklivá, normální a pěkná auta. Do těchto tří kategorií lze rozdělit 99 % strojů na našich silnicích. A to 1 %? To jsou umělecká díla, sochy na kolech, které velmi často zastupují kousky z dílen Alfa Romeo. Tentokrát tady máme Breru, která vypadá naprosto famózně. Otázku ale zůstává, jestli stejně dobře i jezdí.

A začneme hezky zostra. Stačí se usadit a hned se objevuje několik problémů. Pokud máte nad 185 centimetrů, tak se budete otírat hlavou o hranu panoramatické střechy. Než se usídlíte na zadních sedadlech, budete si muset uřezat nohy a do kufru s vysokou nakládací hranou se vleze tak akorát milenčina kabelka s jednou zakrslou čivavou. Ovládání klimatizace je tak citlivé, že na trefení správné teploty to chce slušnou dávku soustředěnosti a aby toho nebylo málo, tak na odkládací prostory tady někdo při navrhování interiéru zapomněl úplně. Všiml si toho, až přijelo hotové auto z výrobní linky, takže jen na rychlo udělal malý důlek do středového tunelu a úzkou štěrbinu do dveří. Sedadla by si sportovně střižená Alfa zasloužila s výraznějším bočním vedením a podvozek je na některých rozbitých úsecích českých silnic až příliš tvrdý. Motor je zdechlý a reakce na plyn má rychlejší kdejaký přeplňovaný agregát.

Tak to bychom měli, konec. I když vlastně ne, není to konec. Je fakt, že všechny zmíněné věci mi vadí, ale to by nebyla Alfa, kdyby bylo vše na jedničku. Pro „nudnou dokonalost“ musíte do Německa. Takže se na to pojďme podívat i z kladné strany věci.

Jakmile vystoupíte, okamžitě se zamilujete. To auto je krásné, nádherné. Stačí se na něho podívat a okamžitě jste sexuálně vzrušení. Ta exotická světla, retro mřížka chladiče, dlouhá kapota, krátká kabina a neobvykle řešená záď se čtveřicí koncovek výfuku… To vše vypadá fantasticky a už jen kvůli tomu by byla Alfa při koupi takového typu auta zpátky ve hře. Vážně neznám jiné, které udělá tolik parády za rozumné peníze.

Dokonce i vnitřek umí mile překvapit. Volant padne do rukou jako ulitý a jednoduchá řadící páka už nemůže být na lepším místě. A ten design… Miluji středový panel, který je nakloněný směrem k řidiči a kromě ovládání klimatizace, informačního systému či trojice výdechů větrání, se pyšní ještě ukazateli stavu paliva, teploty vody a teploty oleje. Materiály jsou výtečné a nejeden německý konkurent by si z nich měl vzít příklad.

Podvozek poskytuje vynikající přilnavost a do zatáček se vrhá nesmírně ochotně. Přirozenou nedotáčivost překvapivě dobře potlačuje až na daleký limit. Reakce na pohyby volantu jsou okamžité, brzdy dobře dávkovatelné, řízení je hezky tuhé a kulisa řazení správně mechanická. Vážně super!

Atmosférický čtyřválec 2.2 JTS si bohužel žádnou pochvalu nezaslouží. Působí slabě, má opožděné reakce na plyn a je užraný. Mnohem lepší volbou je přeplňovaná sedmnáctistovka, šestiválcová tři-dvojka a fajn je i naftový pětiválec 2.4 JTD. Jiné motorizace bych obešel obloukem.

Jasně, z hlediska ne-benzínového fanouška to je pouze hezký krám. Jenže pokud auta milujete, tak Breru musíte alespoň trochu obdivovat za to, jak dobře se řídí, jak má kvalitní interiér a hlavně, že vypadá neskutečně skvěle. Takže jo, rozumný člověk by se na Breru měl vykašlat a koupit jakéhokoliv konkurenta, ale pokud budete vybírat srdcem, tak je dost možné, že v garáži zaparkuje právě Alfa Romeo Brera. Avšak s motorem 2.2 JTS odváží pouze 3 z 10 hvězdiček.

Za propůjčení vozu Alfa Romeo Brera děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • úžasný design

  • dobře naladěný podvozek

  • příjemné řízení a mechanická kulisa řazení

  • kvalitní a hezký interiér

  • celková prostornost interiéru

  • nižší komfort jízdy na rozbitých silnicích

  • absence odkládacích prostorů

  • pomalé reakce motoru na přidávání a ubírání plynu

  • slabý motor, ale to lze vyřešit silnější motorizací

Technické parametry

Motor 2198 ccm L4
Výkon 185 koní při 6500 ot./min.
Točivý moment 230 Nm při 4500 ot./min.
Převodovka 6-st. manuální
Pohon FWD
Hmotnost 1445 kilogramů
0-100 km/h 8.6 sekundy
Maximální rychlost 222 km/h
Průměrná spotřeba 10 litrů
Objem kufru 300 litrů