90. léta jsou obdobím, kdy z výrobních linek sjíždělo nespočet ryzích sporťáků. Všechny měly jedno společné – výkon okolo 200 koní, nízkou hmotnost a pohon zadních kol. To třeba v podání BMW Z3 znamená úžasný požitek z jízdy, který je doplněný o řadový šestiválec a jedinečný vzhled. O to podivuhodnější je Alfa Romeo GTV, která je podobně sexy autem. Exoticky vyhlížející kupé napovídá, že bude lítat dveřmi napřed v každé zatáčce. Jenže omyl. GTV je předokolka. To spoustu zákazníků odradilo tehdy a odrazuje i dnes. Je to ale opravdu chyba? Jak si tato svůdná Italka povede na českých okreskách? To zjistíme v dnešním testu.

V roce 1995 se objevil charismatický kus italské techniky, která dostala jeden z nejlepších šestiválců planety. Ten za svůj vznik vděčí muži jménem Giuseppe Busso. 3.0 V6 je propojený s pětistupňovou manuální převodovkou a výkon 220 koní posílá na přední kola. Ovšem my se jako první pozastavíme u vzrušujícího designu. Dřív na vizitku GTV putovaly posměšky, ale po těch dlouhých letech tento youngtimer dozrál do působivého celku. Dnes by se dalo říct, že jde o vyhledávanou klasiku.

Bohužel příliš slavné už to není v interiéru. Sedí se vysoko a pedály jsou hodně vyosené. Pozice za volantem by se dala označit za otřesnou. Nejkvalitnější není ani zpracování, což je u Italů z těchto let zvykem.

Důvodem, proč si GTV pořídit, určitě není vzhled karoserie ani interiér. Tím je jednoznačně motor, který ohromí každého, komu teče benzin v žilách. Při pohledu na jeho šest válců si říkám, proč ho nemám uprostřed obýváku? Je to umělecké dílo na první pohled. Slast pro oči. A co teprve, když se nastartuje. Má ostrý, řízný zvuk a stejně nabroušený je i jeho projev. Nezažil jsem moc motorů, které mají tak rychlé reakce na plyn a lineárně jemný nástup výkonu. Je radost točit ho až k 6500 otáčkám. Užívat si ten syrový jekot a famózní dávkovatelnost výkonu. Pořád se chce ukazovat a chvástat tím, jakou chuť má po otáčkách. Vlastně mě vůbec nezajímá, kolik má koní nebo jak rychle se rozjede z nuly na stovku. Jde mi pouze o ten husí kůži nahánějící projev šestiválce Busso, který miluji.

Jenže vyvarovat chybám se při řádění na okreskách neumí. Při svižnější jízdě je vše v pořádku, ale když se GTV dostává na limit, řízení postrádá dostatek zpětné vazby a přesnost. Cizí není ani nedotáčivost. Na výraznější utahování stopy a pohazování zadkem zapomeňte. Řízením, podvozkem a hravostí v zatáčkách se konkurenci s pohonem zadních kol rovnat nemůže.

Mohlo by se zdát, že třeba Mazda RX-7 nebo BMW Z3 budou lepší koupí. Jenže zamyslím-li se nad tím, jaký úsměv mi vytvořila Alfa Romeo GTV při jízdě pod plným plynem, musím zaváhat. To umělecké dílo pod kapotou za to rozhodně stojí. Pokud nejezdíte bokem a nepotřebujete drtit okresky na limitu, ale spíše si užíváte svižnou jízdu a na rovinkách vytáčíte motor do červeného pole, Alfa Romeo GTV je auto přesně pro vás. Může si odvézt 7 z 10 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • exotický design

  • úžasný šestiválec Busso

  • dobře naladěný podvozek

  • stísněný interiér

  • horší posed za volantem

  • řízení bez zpětné vazby

  • s pohonem zadních kol by to bylo fantastické auto

Technické parametry

Motor: 2959 ccm V6
Výkon: 220 koní při 6300 ot./min.
Točivý moment: 265 Nm při 5000 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální
Pohon: FWD
Hmotnost: 1490 kilogramů
0-100 km/h: 6.7 sekundy
Maximální rychlost: 242 km/h
Průměrná spotřeba: 14 litrů
Objem kufru: