90. léta jsou obdobím, kdy z výrobních linek sjelo nespočet ryzích sporťáků a všechny měly jedno společné, výkon okolo 200 koní, nízkou hmotnost a pohon zadních kol. To třeba v podání BMW Z3 znamená ryzí požitek z jízdy, který je doplněný o řadový šestiválec a skvostný vzhled. I to je jedním z důvodů, proč málokdo souhlasil s volbou pohonu u Alfy Romeo GTV, která měla být tím pravým strojem na zábavu a konkurovat těm nejlepším z celého světa, ale nakonec přijela jako předokolka.

V roce 1995 se objevil sexy kus italské techniky, která dostala jeden z nejlepších šestiválců planety, jenž za svůj vznik vděčí muži jménem Giuseppe Busso. 3.0 V6 je propojený s pětistupňovou manuální převodovkou a výkon 220 koní posílá na přední kola. Ale my se jako první pozastavíme u vzrušujícího designu. Dřív na vizitku GTV putovaly posměšky, ale po těch dlouhých letech tento youngtimer dozrál do působivého celku. Bohužel tak slavné už to není v interiéru. Sedí se docela vysoko, pedály jsou hodně vyosené a pozici za volantem bych celkově označil za strašnou.

Ale teď k tomu hlavnímu a mimo vzhled jedinému důvodu, proč si toto auto pořídit. Tím je jednoznačně motor, který ohromí každého, komu koluje benzin v krvi. Při pohledu na jeho šest válců si říkám, proč ho nemám uprostřed obýváku – je krásný a nedá se nazvat jinak než slastí pro oko. A co teprve, když se nastartuje, má ostře řezaný zvuk a stejně nabroušené jsou u jeho vlastnosti při jízdě. Nezažil jsem moc motorů, které mají tak rychlé reakce na plyn a lineárně jemný nástup výkonu. Je radost točit ho až k 6500 otáčkám a užívat si ten syrový jekot a famózní dávkovatelnost výkonu. Pořád se chce ukazovat a chvástat tím, jakou má chuť po otáčkách. Vlastně mě vůbec nezajímá, kolik má koní a za jak dlouho rozjede auto z nuly na stovku, jde mi jen o ten jedinečný projev, který miluji.

Jenže vyvarovat chybám se při řádění na okreskách neumí. Při svižnější jízdě je vše v pořádku, ale když se GTV dostává na limit, řízení postrádá dostatek zpětné vazby a citu, přičemž se v pomalejších zatáčkách projevuje nedotáčivost. Na zábavné výjezdy ze zatáček s bokem do strany může každý fanda rychlé jízdy zapomenout. Tady konkurenci bohužel nestačí.

Mohlo by se zdát, že třeba Mazda RX-7 nebo BMW Z3 budou lepší koupí, jenže zamyslím-li se nad tím, jaký úsměv mi vytvořila Alfa Romeo GTV při jízdě pod plným plynem, musím zaváhat. Jedinečný motor za to opravdu stojí a jen máloco ten požitek překoná. Na horší polohu za volantem kašlu a s tím pohonem předních kol bych se musel smířit. Převážně díky šestiválci Busso si Alfa Romeo GTV 3.0 V6 24V odváží 7 z 10 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • vypadá skvěle

  • úžasný šestiválec

  • dobře odladěný podvozek

  • stísněný interiér

  • horší posed za volantem

  • řízení bez zpětné vazby

  • s pohonem zadních kol by to bylo fantastické auto

Technické parametry

Motor:2959 ccm V6
Výkon:220 koní při 6300 ot./min.
Točivý moment:265 Nm při 5000 ot./min.
Převodovka:6-st. manuální
Pohon:FWD
Hmotnost:1490 kilogramů
0-100 km/h:6.7 sekundy
Maximální rychlost:242 km/h
Průměrná spotřeba:14 litrů
Objem kufru: